Ülke bazlı alan adIarı artık Türkiye'de devrede

Dün itibari ile blogspot.com uzantılı bloglarda kullanılmaya başlanan blogspot.com.tr uzantılı ülkeye bazlı alan adlarının yarattığı sorunlar üzerine bir çok takipçimizden mail alınca, izleyiciler(friend connect)  gadgetı , Google aramaları, Google Adsense ve Sosyal paylaşım butonlarında yaşanacak muhtemel sorunlar üzerine sizi bilgilendirmek için hızlı bir şekilde bu yazıyı kaleme alıyorum.


Öncelelikle blogspot.com yerine neden blogspot.com.tr yani ülke bazlı alan adına geçildiği hakkında biraz bilgi vemek istiyorum bunun temel nedeni en yalın ve açık haliyle sansür diyebiliriz, yani daha doğrusu Google’ın ülkelerden gelen içerik kısıtlama talepleri sonucunda içerikleri silmek yerine, belirli bir bölgede göstermemek üzerine kurulu bu yöntem aslında sansüre karşı koymanın dolaylı bir yöntemi de diyebiliriz.

Yani daha açık ifade edecek olursak ülkelerden gelen kısıtlama taleplerini görmezden gelmeleri sonucu Google servislerine erişim engellendiği için bulduğu bir çözümde diyebiliriz, diyelim ki ben değerleri büyüklerimiz hakkında hoşlanmadıkları bir yazı yazıp bunu yayınlarsam,  gerekli makamlarla blogger yönetimine baş vurduğunda ( sansürlemek istediklerinde) benim yazım silinmeyecek ama bizim ülkemizde de gösterilmeyecek, Türkiye dışında bu yazı gösterilecek ülkemizde sakıncalı içerik olarak kabul görecek ama yurt dışında yayınlanması sorun olmayacak.  Daha önce Youtubeye yüklenen Atatürk ile ilgili videolar yüzünden Yotubenin ülkemizde engellenmesini de örnek verebiliriz. Zamanlama manidar :) Tabi işin espirisi Google bu kararı geçen yıl almıştı ve sırası ile tüm ülkelerde uygulanıyordu dün itibari ile de Türkiye de uygulanmaya başladı. 

Şimdide işin biraz teknik kısmına bakalım, bu uygulamadan hangi bloglar etikelenecek hangileri etikilenmeycek, hemen kendi alan adına sahip blogların bu uygulamdan etikelenmiyeceğini beirteyim , blogspot.com uzantılı bloglardaysa izleyiciler gadgetında ve  sayfa gösterilme sayısını gösteren gadgetlar bir süreliğine bu durumdan etkilenecek yine bu durumun arama motorları,alexa, adsense ve sosyal medya paylaşımlarını etkileyeceğini söyleyebilirim. 

Yukarıda saydığım sorunlardan sosyal medya butonlarındaki paylaşım sayısının gösterimleri dışında diğer sorunlar kısa bir süre beklediğiniz zaman kendiliğinden düzelecektir ama sosyal medya butonları dışarıdan 3 taraf olarak eklenen eklentiler olduğu için bunun düzeleceğini zannetmiyorum.

Son olarak ta bu sorunun düzelmesini beklemek istemeyen kullanıcılar için faydalı olacak bir bilgiyi paylaşmak istiyorum, arama motorları ve alexa için blogunuzun linkinin yine blogspot.com olarak görülmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun içinde aşağıdaki meta etiketi blogunuz daki kodlar içerisinde yer alan  <head>  ifadesinin hemen altına eklemeniz gerekiyor.

<link expr:href="data:blog.canonicalUrl" rel="canonical"/>

Bu etiket sayesinde arama motorları  blogunuzun linki blogspot.com.tr uzantılı adresi yerine  gerçek adresi yani blogspot.com olan adresi görmelerini sağlayacaktır diyebiliriz.

İzleyiciler ve sayfa sayacı gibi eklentilerde ki sorunları düzeltmek içinde Nalan Unal'ın bulduğu bir çözümü yine onun anlatımı ile sizlerle paylaşmak istiyorum.

"Kumanda panelinden ayarlar sonra yayıncılık. blogspot adresi yazan bölümde blog isminin sonuna herhangi bir harf ekleyip (ozgrkdnn gibi sonuna bir n daha mesela) kelime doğrulamayı da doldurduktan sonra ayarları kaydet seçeneğini tıklayarak çıkın. Bu şekilde blog yayıncılık ismi değişmiş olacağından direk bloğa girmek istediğinizde "blog kaldırıldı"mesajı alacaksınız, endişe etmeyin. Bir kaç dakika bekledikten sonra sonuna bir harf ekleyerek değiştirdiğiniz adrese girin. O adreste izleyiciler sekmesini gördüğünüzde, kumanda panelinize gidip blog adresinizi tekrar eski haline getirin kaydedip çıkın.  İşlem bu kadar."Paylaş !

22 yorum:

 1. Benim bloğum (http://canatakan.blogspot.com.tr), ".blogspot.com" uzantılı. Dün ben bu bozulmayı gördüm. Ve şaşırdım. Araştırdım hiçbir şey bulamadın. Daha sonra başka bloglarda da olduğunu gördüm. Birkaç tahminde bulundum, herhalde teknik bir hata var gibisinden ve şimdi de sorunun nedenini anladım.

  Bu bilgilendirici yazı için çok teşekkür ederim. Sorunu gösterdiğiniz şekilde hemen düzeltiyorum. Çok sağolun !

  YanıtlaSil
 2. Yazdığınız çok iyi olmuş teşekkürler :))

  YanıtlaSil
 3. Tayfun bey merhaba, hoşgeldiniz.Uzun zamandır blog yazılarınızı göremedik.Şu anda blogger yardım formunda sizi görünce bir merhaba diyim dedim.Kolay gelsin.İlgili yazı ve açıklamalar için ayrıca teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Adnan bey hoşbulduk, işlerin yoğunluğu ve annemin rahatsızlığından dolayı blogla pek ilgilenemiyordum bu konu hakkında çok fazla soru gelince bir yazı ile cevaplamak istedim. ilginiz için ben teşekkür ederim.

   Sil
  2. Teşekkür ederim.Annenize saygı ve selamlarımla ellerinden öper, Allah'tan acil şifalar dilerim. Yazılarınızı özledik.Ben ve benim gibi bir çok blog yazar ve okuyucu arkadaşlarında özlediklerinden eminim.Anneniz'in kısa sürede şifa bulması dileklerimle.

   Sil
  3. Teşekkür ederim Adnan bey.

   Sil
  4. Bende teşekkür ederim Tayfun bey.Tekrar geçmiş olsun.

   Sil
 4. Merhaba
  Bahsedılen ıslemı yaptığımda

  Invalid Blog*Spot subdomain

  yazısı çıkıyor
  ve ıslem basarısız oluyor
  Yardımcı olursanız cok sevınırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. işlem gayet basit bir işlem, blogunuzun adını değiştirdiğinizde eklentileriniz çalışmaya başlıyor ve daha sonra blogunuzun linkini(adını) yine eski haline getiriyorsunuz.

   Sil
  2. Blog linkini değilde yani blogspot.com olan URL değil sadece Blog başlığını değiştirmeyi deneyin YaniBlogger panel - temel sekmesinde sayfanın en üstünde olan öykü olan blog başlığını düzenle ile açın başlığı öyküler yapın kaydedin izleyici widgeti görünür olduğunda tekrar öykü ye çevirin

   Sil
 5. Tayfun'cum anneciğine çok geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum

  YanıtlaSil
 6. Hocam iletişimden size mesaj attım bakar mısınız

  YanıtlaSil
 7. Hocam size iletişimden mesaj attım bakar mısınız

  YanıtlaSil
 8. (2) benim sitem video sitesimi facebook'da paylaşımlarda her videonun ayrı resmi görünüyor en güzel tarafı bu fakat genelde youtubeden video ekliyorum fakat facebook da sayfam var hem sayfaya ayrı video ekliyorum hem youtubeye. kotlarda düzenleme yapılabilirmi facebookdaki videoları eklemek istiyorum aslında 2 iş yapmamak için düzenleme olurmu belki diyeceksiniz başka temalarda var bize uygun değil diğerleri aslında her videonun altında resimler ekli resimler görünmüyorişin güzel tarafıda bu facebook paylaşımlarında çok işime yarıyor her paylaşımda hangi videoyu paylaşırsam o videonun resmi çıkıyor.

  YanıtlaSil
 9. (3) arama motorlarında anahtar kelime yerine şu kotlar ön plana cıkıyor
  ( www.youtube.com/watch?v=7_LOa3TQ-iMendofvid
  [starttext]

  [endtext] )
  öneriniz nedir. eğer facebook dan video eklenirse verdiğim kotlara gerek kalmaz sanırım

  YanıtlaSil
 10. İyi günler tayfun hocam. Mail yolladım bakar mısınız?

  YanıtlaSil
 11. Hocam merhaba,

  Blogumdaki resimlerin hepsi kırık gözüküyor. Sebebi ne olabilir?

  http://dugundjhizmetiorganizasyon.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 12. Merhaba Tayfun bey konuyla ilgili değil ama şöyle bir sorunum var. http://www.ayyildizegitimdanismanlik.com/ bu adresteki blogumda ana sayfaların dışındaki sayfaları açtığımda yazı başlikların üstünde ana sayfa linki çıkıyor bunu nasıl kaldırabilirim? Yardımlarınız bekliyorum. Şimdiden Teşekkürler... İyi çalışmalar

  YanıtlaSil
 13. Merhaba ben moda bloggerıyım Blogspotu .com nasıl çevirebilirim

  YanıtlaSil
 14. Ara fazla uzadı, yeniden yazılarınızı okumak isteriz.

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz