Blogger ile oluşturulmuş bir blogun kısıtlamaları

Blogger template
Bilindiği gibi son yıllarda blog kullanma alışkanlığı çok yaygın bir hobi haline gelmiştir. Yazmayı seven birçok kişi okurlarına bloglar aracılığıyla ulaşmaktadır.

 Ayrıca, blog kullanımı gerektiren bir diğer işlem ise ürünlerin tanıtım işlerinin ve reklamların da bloglar üzerinde yürütülebiliyor olmasıdır. Google ile uyumlu halde, SEO hizmeti veren, arama motorlarında kolay ulaşılabilen bir blog hizmeti olduğu için de bu blog platformları arasında en çok tercih edileni de, yine ücretsiz bir google hizmeti olan blogger’dır. Özellikle blogger ile oluşturulan blogların google aramalarında ve google çevrelerinde kolayca bulunabilmesi kullanımını giderek rekor seviyelere  çıkarmıştır.

Tabi ki, her uygulamada olduğu gibi blogger’da da bazı blog kısıtlamalar mevcuttur. Bu kısıtlamaların bilinmesi ise sizi daha başarılı blogları kurma yolunda doğru yönlendireceği için oldukça faydalı olacaktır.


Bu yazımızda kısaca sözü edilen blogger kısıtlamalarından bahsetmek istiyoruz.
Blogger için bahsettiğimiz kısıtlamaları ilk olarak 4 grup altında toplamakta fayda var. Bu bahsettiğimiz gruplar ise hesap kısıtlamaları, blog kısıtlamaları, post kısıtlamaları ve diğer kısıtlamalar olmak üzere sizin için 4 grup altında aşağıda listeledik.

1. Hesap Kısıtlamaları:

Açabileceğiniz blogların sayısı: Her bir hesap için blogger’da açabileceğiniz blog sayısı en fazla 100 adettir.
Profil bilgileri: Profilinizde kendiniz hakkında bilgi verebileceğiniz ‘Hakkımda’ bölümüne en fazla 1200 karakter yazabileceğiniz gibi, ilgi ve favorilerim kısmına her bir bölüm için en fazla 2000 karakter veri girişi yapabilirsiniz.
Takip edebileceğiniz blogların sayısı: Her bir hesap için en fazla 300 adet blog takip etmeniz mümkün olmaktadır. Örneğin bir gmail hesabınız var, bu hesapla 300’den fazla blog takip edemezsiniz, daha fazlası için başka bir hesap açmanız gerekmektedir.
Takım üyeleri sayısı: Blogger’da yine bu konuda da bir sınırlama mevcuttur. Bu kısıtlama ise her blog için 100’den fazla üye kabul edilmemesi şeklindedir.

2. Blog Kısıtlamaları:

Blog başlığının uzunluğu: Blog başlıkları 90 karakter ile sınırlıdır.
Subdomain adının uzunluğu: 37 karakterdir.
Blog açıklamasının uzunluğu: 500 karakterdir.
Üyelerin sayısı: Her blog için davet edebileceğiniz üye sayısı 100’dür.
Okuyucuların sayısı (özel bir blog için): Her bir blog için 100 adettir.
Postların sayısı: Bu konuda bir sınırlama olmamasına rağmen, postlar 5000 adetten sonra üst sınıra ulaşmakta ve 5000 adetten sonra daha eski postlara erişim sağlanamamaktadır. Blogger bu postların farkına kolayca varabilmektedir.
Çoklu post atılabilcek sayfalarda (ana sayfa, arşiv vb.) gösterilmeyen postların sayısı: Blogger’ın oto-sayfalandırma dosya boyutunu aşmamak koşuluyla sayfalandırılır.

3. Post Kısıtlamaları:

Postların sayısı: Bir blog üzerinde açılacak postların sayısında herhangi bir kısıtlama olmamakla birlikte, sözü edilen postları manuel olarak silebileceğiniz gibi tümünü arşivde de saklayabilirsiniz.
Postların büyüklüğü: Postların büyüklüğü bakımından blogger’da özel bir boyut sınırlaması olmasa da, çok büyük boyutlu postlar sayfa büyüklüğü limitine ters olarak davranacaktır.
Sayfa boyutu: Bireysel sayfalar (bloğun anasayfası veya arşiv sayfası) 1 MB olarak sınırlandırılmıştır. Sözü edilen boyut ise sadece birkaç 100 yazı sayfasına denk gelmektedir. Ancak, blogger’ın arka sayfasında fazla sayıda post listelemeniz durumunda "006 Please contact Blogger Support” şeklinde bir uyarı mesajı ile karşılaşacaksınız. Bu nedenle de anasayfaya koyulacak postların büyülüğü kesinlikle önem taşımaktadır.
Resimlerin sayısı: Tüm resimlerin kaplaması gereken alanın üst sınırı 1 GB’dır. Ayrıca resimlerin Picassa Web ile sisteme yüklenmesi gerekmektedir.
Alan adı satın almış kullanıcılar için bu sınır 5GB'dır.
Blogger’a eklenecek bir görüntünün (image) boyutu: Eklenecek görüntünün boyutu 1600 px olmalıdır. Daha büyük resimler sistemde sorunlar yaratması bakımından sağlıklı olmamaktadır ve otomatik olarak 1600px olarak boyutlandırılırlar.
Bir görüntünün dosya boyutu: Herhangi bir sınırlama olmamasına rağmen eğer Blogger Mobile kullanılacaksa bu sınır 25 KB’tır.
Görüntü hosting’inin kapasitesi: Picassa Web albümlerinde 1024 MB’tır.

4. Diğer Kısıtlamalar:

Etiketlerin sayısı: Her blog için kullanacağınız özgün etiketlerin üst sınırı 5000 adettir.
Etiketlerin uzunluğu: Her etiket için 200 karakterdir.
Her post için etiket sayısı: Her post için en fazla 20 özgün etiket girilebilmektedir.
Yorumların sayısı: Bu konuda herhangi bir kısıtlama olmadığı gibi yayınladığınız post ile birlikte post’a yapılan yorumları da saklamanız mümkün.
Yorumların uzunluğu: Her bir yorum için 4096 karakterdir.
Statik sayfaların sayısı: 20 adettir.

Görüldüğü gibi blogger kullanımında bazı özelliklerde normal olarak birçok sınırlandırmalar mevcuttur. Bu sınırlandırmaları bilmek daha nitelikli bloglar yaratmak açısından oldukça önem taşımaktadır. Ancak, burada sözü edilen kısıtlamaların en önemlilerinden bahsettik. Ayrıca, bu sınırlandırmalara bazen yeni kotalar getirilmekte ve bazende üst sınırlar blogger tarafından yukarı çekilmektedir.

Tüm bu yeniliklerden haberdar olmak için konunun güncel bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Biz de sizleri sözü edilen yeniliklerden her daim haberdar etmeye çalışacağız.
Paylaş !

7 yorum:

 1. BENİM BLOĞUMDA İNDEKSLENME SORUNU VAR.BLOĞUMU İNDİRDİM.4 MB.OLMUŞ.BU YÜZDEN OLABİLİRMİ.BLOĞUM RESİMLER ÜZERİNE KURULU.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İndexlenme sorunundan kastettiğiniz nedir ? yazı başlıklarıızı googlede arandığında sonuçlarda çıkıyorsa, demek ki google örümcekleri(bot) blogunuzu ziyaret edip öneblleğe almış demektir..

   Google her sayfayı ayrı olarak indexlediği için blogunuzun toplam boyutu pek bir önem taşımıyor.

   Sil
 2. Bazılarını biliyordum fakat; aralarda bilmediklerim de vardı. Özenle hazırlanmış bir yazı olduğu çok belli. Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 3. etiketlediğimiz sayfalara nasıl link verizz o sayfaları nasıloluşturuz?

  YanıtlaSil
 4. çok teşekkür ederim faydalı oldu bu. bloklarımda kullanacağım
  http://istanbulsutesisatcisi.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 5. Hocam, anasayfada görünen blog kayıtlarında bir bozulma oldu, sebebini bulamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Önceden yayının belli bir karakterine kadarını gösteriyor, kalanı için üç nokta koyup haberin devamı bölümüne gidilmesini sağlıyordu. Şuan yazının sonuna kadar anasayfada açık görüntüleniyor, metin uzun olunca da kötü oluyor.
  bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa m.ozkan @ msn . com 'a e-posta atarak bilgilendirirse sevinirim. iyi günler

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz