Google Friend Connect kapanıyor mu ?

closed Bir çok kişinin GFC olarak bildiği izleyiciler gadgetı tarihe mi karışıyor ? Blog ziyaretçilerimizden aldığımız maillerden tutunda, twitter’da ki dedikodulara dayanarak bloglarında GFC’nin yani  izleyiciler gadgetının 1 temmuz günü Google Reader ile birlikte kaldırılacağını yazan bir çok blogger bulunuyor..

 

Aslında işin aslı tam olarak böyle değil, çünkü blogger’ın resmi blogunda bu konuda her hangi bir açıklama bulunmuyor peki bu haberler nerden çıkmış olabilir diyeceksiniz, bununda sebebi Google’un RRS beslemelerini takip etmek için kullandığımız Google Reader’ı kapatması, bu konuda pek fazla bilgisi olmayanlar reader kapanınca blog ziyaretçilerinin kendilerini takip edemeyeceklerini düşündükleri için izleyiciler gadgetınında kaldırılacağını düşünüyorlar.

 

Biraz mantıklı düşünecek olursak Google, Friend Connect uygulamasını aylar öncesinden zaten kapamıştı izleyiciler gadgetını kaldırmak isteseydi  aylar öncesinden bu eklentiyi de Friend connect ile birlikte kaldırabilirdi, ( İzleyiciler gibi bir çok eklentiden oluşan, Google Friend connect’in tam olarak kapandığı da söylenemez, şuan hala bazı eklentileri çalışır durumda ilerleyen günlerde bu eklentileri kullanarak hazırladığımız birde forum uygulamasını sizlerle paylaşacağız) yani sözün kısası Google, Friend connect uygulamasını elbette bir gün tamamen kapatabilir fakat bu tarih önümüzdeki 1 Temmuz değil.

 

Blog ziyaretçileriniz sizi GFC uygulamasından takibe almaya devam ettikleri sürece kendi kumanda panellerinde sizin yeni yazılarınızdan eskiden olduğu gibi yine haberdar olabilecekler.

 

Üstelik Google Friend Connecti kaldırsa bile internette kısa bir aramayla buna benzer onlarca uygulama bulacağınıza da emin olabilirsiniz, zaten şuan çıkan dedikodulardan dolayı Bloglowin ve Google+ gibi uygulamalar çok popüler duruma gelmiş durumda. Peki bu uygulamalar GFC’nin yerini tutar mı? , onu da size sormak lazım, bence tutamaz çünkü GFC(izleyiciler gadgetı) yorumlardan sonra bloggerlar arsında etkileşime en fazla katkıda bulunan eklenti, bloglara tam bir sosyal ağ havası katıyor.

Paylaş !

4 yorum:

  1. Katılıyorum GFC çok güzel bir uygulama blokları tek tek görebiliyorsunuz. yazı için teşekkürler :)

    YanıtlaSil
  2. Bende nasil olacak diye düsünüyordum,aciklaman süper iyi geldi ,daha evvel senden bir ricam olmustu ama ben maalesef zamansizliktan verdigin htrmail adresine geri dönemedim,sende sonra yorumu silmissin,cok özür dilerim,zamanini aldim ama gercekten bakamamistim,yinede cok tesekkür ederim ilgin icin,artik daha ilerki zamnalrda belki yine basini agritirim,kolayliklar diliyorum sana Tayfun.

    YanıtlaSil
  3. Bu arada yazınızı kopyalayıp blogumda yayınladım. Sizden izin almadım ama sizi kaynak göstererek yayınladım. Sevgiler...

    YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz