Alan Adını Bloger'a Yönlendirme (Yeni Sistem)

wwwBlogger'da Alan adını kullanmak isteyenler için artık Alan adının doğrulanması gerekiyor. Daha önce Blogger kullanıcıları, Blogger üzerinden Alan adı satın aldıklarında "Alan adına yönlendirme işlemleri" Blogger tarafından otomatik sağlanıyordu.

Yeni sistemde ise, ister Blogger üzerinden ister başka sağlayıcılar tarafından alan adı satın alınmış olsun domain sahipliğinin doğrulanması ve onaylanması gerekiyor. Bu yeni sistemi bilmeyenler alan adı yönlendirmesi yapmaya çalıştıklarında hata ile karşılaşıyor, Blogger üzerinden alan adı satın alanlar ise yönlendirme yapılmasını günlerce bekliyor fakat yönlendirme işlemi gerçekleşmiyor.

Bu yazıda Blogger'da alan adını satın alma işlemlerini ve satın aldığımız alan adını Blogger’da kullanabilmek için, “Alan adı sahipliğini doğrulama" işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Blogger Üzerinden Alan Adı Satın Alma:
Öncelikle Blogger Panel - Ayarlar - Temel - yolunu takip ederek "Yayıncılık" sekmesine geliyoruz. Blog adresinin yazılı olduğu kutu altındaki "Özel alan adı ekle" yazısına tıklıyoruz.Blogunuz için bir etki alanı satın alın sekmesi altındaki kutuya istediğiniz alan adını yazıp kullanabilirliği denetliyoruz. Alan adı uygunsa aşağıda resimdeki gibi bir pencere bizi karşılayacaktır."Kayıt işlemine devam et" butonuyla alan adı satın alma işlemine devam ediyoruz. Bizi “Google Apps’a Hoş Geldiniz” sayfası karşılayacaktır.
Burada, Etki alanı kayıt bilgilerini (İsim Soyad, iletişime geçilecek E-Posta adresi, Ülke, Adres, Şehir, Bölge, Posta Kodu, Telefon) bilgilerini girmeniz istenecektir.

İstenilen bilgileri girdikten sonra “Google etki alanınızı eNom / GoDaddy adlı sağlayıcıyla kaydedecektir” yazısı altındaki eNom / GoDaddy Genel Hizmet Şartlarını okudum onay kutusunu işaretliyoruz. (Burada DNS Hizmet sağlayıcı GoDaddy veya eNom herhangi biri olabiliyor)

Sayfanın altında bulunan “Kabul ediyorum Google Checkout’a git butonuna tıklıyoruz.

Bizi Google Wallet sayfası karşılayacak, burada Google Hesabınıza Kredi kartı eklemek için Kredi kartı bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Kredi kartı bilgilerinizi girip “Kabul et ve Devam et” butonuna tıkladığımızda “Alan adı satın alma” işlemlerimiz tamamlanmış oluyor.

"Burada sıkça karşılaşılan sorunlardan biri "Kredi Karı ile ödeme" adımı olan 3. adımdan, 2. adıma geri dönmek veya bağlantı sorunları nedeniyle işlemin yarıda kalması ve işlemlere yeniden başlandığınızda "Bu Etki Alanı için Sipariş bulduk.. Destekle bağlantı kurun" hata iletisidir. Bu durumda iki seçeneğiniz bulunmaktadır. 2. adımda bulunan bilgiler formuna, "iletişime geçilecek E-Posta adresi" bölümüne farklı bir E-Posta adresinizi yazabilir ve etki alanı satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bir E-Posta adresi belirtmek istemiyorsanız siparişin gerçekleşmediği anlaşılması ve siparişin iptal edilme süreci için beklemek durumundasınız. Bu süreç bir kaç gün sürebilir"...

Blogger Üzerinden Alan Adı sahipliğini Doğrulama:
Alan adı satın alma işlemlerini tamamladıktan sonra Blogger Panel - Ayarlar - Temel - yolunu takip ederek "Yayıncılık" sekmesine geliyoruz. Blog adresinizin yazılı olduğu kutu altındaki Özel alan adı ekle yazısına tıklıyoruz. Alan adınız var mı? Gelişmiş ayarlara geç yazısına. "Gelişmiş ayarlar" altındaki kutuya Satın Aldığımız Alan adımızı yazıp "Ayar Talimatları" yazısına tıklıyoruz.

Aşağıdaki görselde olduğu gibi bir yeni sayfa bizi karşılayacak

Blogger alan adı yönlendirme, alan adını bloggerde kullanma

Bu sayfada kırmızı çerçeve içine aldığımız iki adet doğrulama kodu var, şimdi bu kodlar yardımıyla, Alan adı satın aldığımız serviste CNAME kaydı ouşturarak alan adı sahipliğimizi doğrulamamız gerekiyor.

Blogger DNS hizmeti Google Apps aracılığı ile GoDaddy veya eNom üzerinden sağlanıyor.

Blogger üzerinden alan adı satın işlemini gerçekleştirdiğimizde belirtmiş olduğunuz e-posta adresine Google Apps den e-posta geliyor, bu e-postada Google Apps de kullanıcı adı ve şifre oluşturmanıza olanak sağlayan bir link mevcut. Bu link yardımıyla Google Apps de kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturun.

Google Apps hizmetine giriş yapın, Alan Adı Ayarları ve Etki Alanı Adları sayfasına gelin. Gelişmiş DNS Ayarlarına tıklayın.
Blogger Etki alanı ayarları, gelişmiş DNS ayarları

Gelişmiş DNS Ayarları sayfasında aşağıdaki görselde olduğu gibi bir sayfayla karşılaşacaksınız.

Blogger DNS ayarları

Burada DNS Konsolunda, GoDaddy veya eNom DNS hizmetinde oturum açmak için Giriş adı ve şifremiz vardır. DNS Konsolunda Oturum Açın yazısına tıklıyoruz ayrı bir pencere açılacak ve bizden giriş adı ve şifre istenecek, buradaki şifre yardımıyla GoDaddy veya eNom hizmetine giriş yapıyoruz.

1-) GoDaddy Hizmetinde Aşağıdaki gibi bir sayfa bizi karşılıyor.

GoDaddy blogger dns

Burada Launch yazısına tıklıyoruz.

Aşağıda ki görselde göründüğü gibi "GoDaddy Zone File Editör" sayfası açılıyor, Şimdi Doğrulama işlemi için gereken CNAME kaydını oluşturacağız.

Blogger GoDaddy CNAME oluşturma

CNAME (Alias) bölümü altındaki Quick Add tabına tıklıyoruz, CNAME kayıtlarını yazacağımız bölümler  açılacaktır. "Host" bölümüne kısa doğrulama kodunu, "Points to" bölümüne uzun olan doğrulama kodunu giriyoruz. "Save Zone File" butonuyla değişiklikleri kaydediyoruz.( Doğrulama kodları kopyala yapıştır yapıldığında kodların içerisinde büyük I harfi varsa dikkat edin, Save yaparken büyük I harfi küçük harflere dönüştürülür ve i harfi ı olacağından doğrulama başarısız olur. Varsa büyük I harflerini el ile düzelterek küçük i olarak yazınız.)

2-) eNom Hizmetinde ise Aşağıdaki gibi bir sayfa bizi karşılıyor.
DNS Konsolunda" oturum açtığınızda aşağıdaki görselde olduğu gibi bir pencere açılacaktır.

Blogger yönlendirme eNom dns ayarları

Doğrulama CNAME'si oluşturmak için "Host Records" altında Edit'e tıklayın, "Add New" e tıkladığınızda seçeneklerden "CNAME (Alias)" seçin. "Host Name" altına kısa doğrulama kodu, "Adress" altına ise uzun doğrulama kodunu girip Save ile CNAME yi kaydediyoruz.

Doğrulama işlemi için CNAME kaydımız tamamlandı. Bu pencereyi kapatıyoruz ve Google Apps sayfasında "Alan Adımı, www alan adıma yeniden yönlendir" ayarlarını yapmak için Etki Alan Adları sayfasına tekrar geliyoruz. Aşağıdaki görsele göre işlemleri yapıyoruz.

Alan Adımı, www alan adıma yeniden yönlendir

Yeniden yönlendirmeyi değiştir yazısına tıkıyoruz. Aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak.Kutuya www yazarak değişiklikleri kaydet diyoruz.

Şimdi sıra Blogger'a Alan adımızın sahipliğini doğrulamaya geldi
Blogger Panel - Ayarlar - Temel - yolunu takip ederek "Yayıncılık" sekmesine geliyoruz. Blog adresinizin yazılı olduğu kutu altındaki Özel alan adı ekle yazısına daha sonra Alan adınız var mı? Gelişmiş ayarlara geç yazısına. "Gelişmiş ayarlar" altındaki kutuya Alan adımızı yazıyoruz, sayfanın altında bulunan Kaydet butonuyla Alan adı sahipliğini doğrulamış ve Blogumuzu Alan adımıza yönlendirmiş oluyoruz.

(Yayıncılık sekmesinde "Yönlendiriyor" yazısı yanındaki "Düzenle" sekmesine tıklayın ve "Alan Adımı, www alan adıma yeniden yönlendir" onay kutusunun işaretli olduğundan emin olun, işaretli değilse onaylayın ve kaydedin)

Blogger 3 ila 5 gün boyunca hem blogspot hemde alan adımızla ulaşılabilir olacaktır. bu gün sonunda yalnızca alan adımızla yayın yapacaktır.

Alan adını farklı sağlayıcılardan alan ve blogger'da kullanmak isteyenler Kendi servis sağlayıcılarında, (isim tescil, DnsPark vs)  CNAME kaydı oluşturup alan adı sahipliğini doğrulayacaklardır.

Bu yazı Çek Mağdurları adlı bloga katkıda bulunan ve Blogger  resmi forumunda blogger/blogspot sorun ve çözümleri üzerine en iyi cevapları ve çözümleri sunanlardan bir olan Cüneyt Özdemir tarafından blogger modifiye için yazılmıştır.
Paylaş !

107 yorum:

 1. teşekkürler Cüneyt, çok güzel ve ayrıntılı bir anlatım olmuş alan adı ile ilgili çok fazla soru geliyordu, güzel bir kaynak olacak.

  YanıtlaSil
 2. Selamlar,
  Ben alan adımı yeni güncellettim. Blogumda herhangi bir yönlendirme sorunu, ya da bunu gerektirecek bir şey ortaya çıkmadı. Acaba bu yazı, yeni alan adı alanlar için mi geçerli?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. blogunu yönlendirdikten sonra her hangi bir sorun yaşamıyorsan hiç bir değişiklik yapmana gerek yok.

   Sil
  2. merhaba ben yenı alan adını yonlendırdım her iki linkdede yenı alan adı cıkıyor sorun yok gibi lakın googlede site:http://www.hddizifullizle.com/ arama yaptıgımda 1250 kayıt var iken 170 kayıt ancak cıkıyor eskı alan adıda hergun guncel ındekslenıyordu web yonetıcısı ve google kayıtı var iki alan adınında site harıtasıda ekli baska atladıgım bırseymı var bulamadım

   bu sorunu daha öncede yasamıstım yıne oldu ne yapabılırım yardımcı olursan sevınırım tesekkurler

   Sil
 3. mailime gelen linkden google apps'e kaydolurken sunucu hatası veriyor.ne yapabilirim?

  YanıtlaSil
 4. teşekkürler faydalı bir paylaşım elinize sağlık.
  bir domainim var blogger alan adımı nasıl yönlendiririm diye resimli bir anlatım arayan blogcular için burası yardımcı olacaktır.

  YanıtlaSil
 5. merhaba konuyla alakasız ama sizinki yorum formunuz aynısını siteme eklemek istiyorum birde yanıtla bastığımda şu hatayı alıyorum #comment-post-message

  YanıtlaSil
 6. Alan adı satın alma işlemlerinde, İnternet bağlantı sorunu veya yanlışlıkla geri tuşuyla önceki adıma gidilmesi durumunda, Alan adı satın alma işlemi tekrar başladığınızda "Bu alan adıyla ilgili bir sipariş bulduk.Destekle bağlantı kurun" uyarısı alabilirsiniz.

  Bu gibi durumlarda iki seçeneğiniz bulunmaktadır.

  1-)Siparişin tamamlanmadığı anlaşılıncaya kadar 1 hafta beklemek. Daha sonra Alan adı satın alma işlemlerine devam etmek.

  2-)Blogunuza başka bir e-mail adresinizi yönetici atayarak bu e-mail adresinizle Alan adı satın alma işlemlerini tamamlamak..

  Bloga yönetici atamak:
  Blogger Panel > Ayarlar > Temel > Blog yazarları > Yazar ekle sekmesinden bir başka e-mail adresinize yazar olarak davet gönderin.
  Bu e-mail adresinize gelen davet linkini onaylayın yazar olarak eklenen bu yazara yönetici ayrıcalıkları verin.

  Alan adı satın alma işlemlerinizi yönetici olarak atadığınız bu e-mail adresinizle gerçekleştirin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cüneyt Bey, blogger da özel alan adı sahibiyim bu alan adına ek olarak mesela iletisim.example.com olarak subdomain ekliyebilir miyim ? bu işlem yapıla biliniyorsa nasıl yapabilirim...

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 7. Bir alan adı aldıktan sonra arama motorlarına yeni alan adıyla kayıt etmek gerekiyormu? Ayrıca alınan backlinckler nasıl etkilenir? Tekrar sil baştan back link almak gerekecekmi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arama motorlarına kayıt edilmesi faydalı olur.
   Backlinkler ve Pagerank değeriniz sıfırlanır fakat ilk PR güncellemesinde blogunuza ait PR değeri domaine verilir.

   Bunu çabuklaştırmak için Site yönetici Araçlarında bulunan Site yeniden değerlendirme formunu kullanarak durumu özetleyen bir yazıyla, Blogunuza ait PR değerinin verilemesi talebinde bulunabilirsiniz.

   Backlinkler konusunda, her ne kadar alan adınıza ait backlink sayılarınız sıfır görünsede, Blogunuza ait backlinkler alan adına yönleneceği için backlink etkisi korunacak ve bu durumdan dolayı olumsuz etkilenmeyeceksiniz. Alan adına sahip bloglar arama sayfalarında herzaman bir adım öndedir, bu etkiyi de unutmamak gerekir.

   Sil
 8. İlginize teşekürler Cüneyt bey.

  YanıtlaSil
 9. Cüneyt Bey çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 10. Harika bir anlatım admin kardeşim. Ayrıca sorulardan kaçmadan bütün sorulara da destek olmuşsun onun içinde ayrıca teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam merhaba ben subdomain alıcam isimtescilden, nasıl alıcağımı bilemiyorum nereden nasıl alayım ? bloggera yönlendiricem subdomainide yine aynı şekilde mi oluyor?

   Sil
 11. Çok güzel ve faydalı bir yazı, teşekkürler. Ancak zaten bir domainimiz varsa ve blog.domainadi.com şekline çevirmek istiyrsak blogspot adresimizi nasıl yapacağız. Bununla ilgili bir yazı yazarsanız çok memnun oluruz. İyi günler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alt alan adı benimde yabancı olduğum bir konu fakat
   Alt alan adı için 3. sıradaki görsele bakarsanız iki seçenek sunmuş
   (3. Sıradaki Görsel)
   Where would you like to host your blog? (Blogunuzu nerede barındırmak istiyorsunuz)
   1-On is top level domain. (www.exaple.com)(Açık etki alanı)
   2- on a subdomain (foo.exaple.com)(Bir subdomain üzerinde)

   alttaki seçeneği işaretleyerek devam edeceksiniz. Muhtemelen alt alan adı için açmış olduğunuz bir blogunuz olmalı ve yönlendirmeyide bu blog üzerinden yapmanız gerekiyor diye düşünüyorum. Verilen doğrulama kodunu alan adınızın kayıtlı olduğu servise CNAME oluşturarak doğrulatmalısınız.

   Sil
  2. ALT ALAN ADI OLUŞTURMA
   1-Alt alan adını kullanacağınız bir blog oluşturun
   2-Servis sağlayıcıda CNAME oluşturun Host bölüne blog.example.com adress kısmına ghs,google.com yazın ve kaydedin
   3-Oluşturduğunuz blogda Ayarlar Temel yayıncılığa gelin Özel alan adı ekle yazısına tıklayın. Alan adınız var mı? Gelişmiş ayarlara geç yazısına. "Gelişmiş ayarlar" altındaki kutuya blog.exaple.com alt alan adını yazıp "Ayar Talimatları" yazısına tıklıyın.

   Açılan sayfada "on a subdomain (foo.exaple.com)(Bir subdomain üzerinde)" onay kutusunu işaretleyin sayfa altındaki doğrulama kodunu Blog doğrulamda olduğu gibi servis sağlayıcıda CNAME oluşturun.

   Blogger panele gelin Özel alan adı ekle yazısına daha sonra Alan adınız var mı? Gelişmiş ayarlara geç yazısına. "Gelişmiş ayarlar" altındaki kutuya blog.example yazın, sayfanın altında bulunan Kaydet butonu ile doğrulayın.

   Yönlendiriliyor yazısını gördüğünüzde, Yönleniyor yazısı yanındaki düzenleye tıklayın www.example.com etki alanımı blog.example.com alınan yeniden yönlendir onay kutusu yayındaki tiki kaldırın ve kaydedin.

   Bu şekilde birçok alt alan adı alabilirsiniz, forum.example.com vs vs

   Sil
  3. Cüneyt Bey, ilginiz için çok teşekkür ederim.

   Sil
 12. Öncelikle bu güzel anlatımınız için çok teşekkür ederim.

  Tüm anlattıklarını IHS'de barınan domainim için yaptım fakat Blogger panelinde doğrulamayı kabul etmiyor. Aşağıdaki hatayı veriyor.

  Bu alan adına ilişkin yetkinizi doğrulayamadık. Hata 5.

  İlginize şimdiden teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yukarıdaki işlemleri doğru yaptıysanız, alan adınızı blogger paneline girerken öününe www koyarak girmeyi deneyin.

   yani tam adresi şöyle:http://www.bloggermodifiye.com

   Sil
  2. Doğrulama kodunun yer aldığı CNAME kaydı bir DNS yönlendirmesidir. Bazen servis sağlayıcıda gecikmeler olabiliyor. Oluşturduğunuz CNAME doğrulama kodlarının doğru ve eksiksiz olduğuna eminseniz, bir müddet bekleyip Blogger Panel > Yayıncılık sekmesinde Alan adınızı girip kaydet seçeneğini tekrar deneyin.

   Sil
  3. Hata kodu 5 bende de sürekli çıkıyor. Sebebini bilmiyorum ama yardımcı olursanız sevinirim.başına www koyarak da denedim ama uzun kod bir türlü kabul olmuyo(points to). Yardım lütfen..

   Sil
  4. @kemani
   uzun doğrulama kodunda ki tırnak işaretine dikkat edin veya yine bu kodun sonundaki nokta işaretine bu kodlar olmayacak
   Olmaz ise proflimde e-posta gönder seçeneği var e-posta gönderirseniz sorunu çözmeye çalışalım

   Sil
 13. Selam, anlatım için teşekkürler. Bir kaç sorum var. Alan adı almayı düşünüyorum. Blogger üzerinden aldığımız bir alan adına alt alan adı açabiliyor muyuz? Başka bir blog açıp altalandi.alanadi.com yapabilir miyim onu? Ayrıca @siteismi.com mail alımı sanırım bu yolla yani Blogger üzerinden aldığımız alan adıyla oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet alt lan adı ekleyebilirsiniz Alan adını satın aldığınızda Google Apps de alan adı ayarlarında (Enom veya GoDaddy) host kısmına blog.alanadı.com veya forum.alanadı.com adress kısmına ghs.google.com yazın ve kaydedin ve açtığınız bir blogu bu adrese yönlendirebilirsiniz.
   Yukarıda yorumlarda yapılacak işlemleri detaylı yazmıştım.

   Yine alan adı uzantılı e-posta adresinide Google Apps ta oluşturabilirsiniz.

   Sil
 14. türk ticaret ten bir domain aldım ve anlattığınız işlemleri uygulayarak yönlendirme yapabilirmiyim yoksa dnspark.net ile yönlendirme çalışırmı yardımlarınızı bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Domain bölümünde DNS değiştirme bölümü olması gerekiyor. Buradan DNS değişikliği yapılıyor sanıyorum.

   Sil
 15. Peki diyelim ben bir domain aldım kullandım halen süresi var. fakat beğenmedim değiştireceğim. değiştirdiğim zaman önceden arama motorlarında başka adresim kaydedildi o ne olucak?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Serdar
   Beğenmediniz değiştireceksiniz den kastınız tekrar blogspota dönmek mi?
   Farklı bir alan adı alıp ona yönlendirmek mi?

   Blogspota dönerseniz, Arama sayfalarında mevcut alan adı uzantılı kayıtlarınız zaman içinde ablogspot uzantılı olarak yer bulacak

   Başka bir alan adına geçerseniz, bunlarda zaman içinde yeni alan adı uzantılı şeklinde yer alacak. Tabi ki Alan adı servisinde RDirect yaparak yeni alan adınıza yönlendirmeniz de mümkün.

   Tek dezavantaj şu;
   İster başka alan adına geçin, ister tekrar blogspot uzantıya geri dönüş yapın; tek kaybınız alan adına almış olduğunuz backlinkler olacaktır. Bunları kaybedeceksiniz

   Sil
 16. oldukça yararlı bir paylaşım eline sağlık

  YanıtlaSil
 17. "2-) eNom Hizmetinde Aşağıdaki gibi bir sayfa bizi karşılıyor. "
  demişsiniz ya o sayfayı birtürlü bulamıyorum. Yeni panelde mi yok acaba? yada ne yapıp o bölüme geçiyoruz...?

  YanıtlaSil
 18. benim sitem açılmıyor, yaklaşık iki yıldır sorun yoktu. ip adresi falan mı değişti. acil admin.
  Teşekkürler anlatım için.
  lütfen acil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hüseyin bey
   Aşağıda Korkmaz'a verdiğim cevap var okursanız

   Sil
 19. admin benim sitem açılmıyor 2 gündür.
  ip adresi falan mı değişti.
  lütfen acil cevap

  YanıtlaSil
 20. 216.239.34.21
  deneyin bunu bi.
  çalışıyor mu sizde

  YanıtlaSil
 21. Merhaba.
  Öncelikle sitenizin bizim gibi blog kullanıcıları için gerçekten faydalı bilgiler içerdiğini belirtmeliyim. Birçok sorunu siteniz sayesinde başardım. Emeğinize için teşekkür ederim. Elinize sağlık.
  Sorum şu; bloggerdan alan adı satın(godaddy) aldım ve yaklaşık iki aydır kullanıyordum. Şu an site çalışmıyor. Hiç bir uyarı veya onun gibi birşey yok. Ne yaapabilirim bilmiyorum. Lütfen yardım edebilir misiniz? Sitem http://www.hizliturkce.net/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Blogger bir takım bant genişliği çalışması yapıyor ve bu nedenle etki alanınan yönlendirmede kullandığı bazı ip adresleri şimdilik askıda. CNAME kaydı oluşturup yönlendirdiğimiz "ghs google com" bazı etki alanlarına yönlendirilmiş bloglarda sorunlu yönlenmiyor bir çok etki alanına yönlendirilmiş blogda ise www olmadan girilmiyor.

   Google Apps de DNS yönlendirmesini yaptığınız serviste değişiklik yapmanız gerekiyor

   GoDaddy de DNS paneline nasıl ulaşacağınız yukarıdaki yazıda mevcut. DNS sunucusuna gidin ve şağıdaki işlemleri yapın.

   Etki alanı sağlayıcılarında www ile ilişkili olan ghs google com CNAME kaydını silin
   www ile başlayan bir A kaydı oluşturun ve ip adresi olarak 74.125.136.121 ip adresini ekleyin
   A kaydındaki Değerler aşağıdaki gibi olmalı

   A KAYITLARI

   HOST Points to
   @ 216.239.32.21
   @ 216.239.34.21
   @ 216.239.36.21
   @ 216.239.38.21
   www 74.125.136.121

   Bu değişiklikten sonra bir kaç saat bekleyin site açılacaktır.

   Sil
  2. Cüneyt bey biraz daha açık anlatabilir misiniz?
   DNS menager'a girdiğim zaman A(Host)... CNAME(Alias)..MXmail..vs var..Bahsettiğiniz A kaydını A(host) sütununa mı yoksa CNAME sütununa mı girmeliyim?...Ayrıca silmem gereken www ile ilişkili ghs google com kayıtları CNAME sütunundaki ghsler mi? calendar ghs..docs ghs..mail ghs ve start ghs adında 4 tane kayıt var. Silmem gerekenler bunlar mı? Biraz daha detaylı anlatabilirseniz çok sevinirim..Teşekkürler

   Sil
  3. Korkmaz
   Sadece www ghs.google.com CNAME kaydı siliniyor ve yeni bir A kaydı oluşturulup www 74.125.136.121 ekleniyor.

   Kısaca
   www ghs.google.com CNAME siliniyor bunun yerine
   www 74.125.136.121 A kaydı oluşturuluyor.

   Sil
  4. Dediklerinizi yaptım..site çalışıyor şu an..Teşekkür ederim Cüneyt bey

   Sil
 22. Emek ve vakit harcanarak yazılan bu bilgilendirici yazı için Cüneyt Bey'e, bloğunda yayınlayarak bize bu imkanı sunduğu için de Tayfun Bey'e teşekkürler.
  Cüneyt Bey sağolsun google yardım forumu blogspot bölümünde de aynı yardımsever ve paylaşımcı tarzıyla herkese yardım etmeye çalışıyor.

  YanıtlaSil
 23. Güzel bir yazı teşekkür ederim. Yalnız "muhaber.net" sitem "www.muhaber.net" e yönlenmiyor. Bu sorunun çözümünü google'de ararken bu siteyi buldum. Sonra fark ettim ki sizin siteniz de başında "www" olmadan açılmıyor. Uydunet "www" siz girildiği zaman temiz internet uyarısı veriyor. Diğer servis sağlayıcılarda ise bu uyarı bile çıkmıyor.

  Kolay gelsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhaber
   Google Apps de oturum açıp 74.125.43.121 olan A kaydınızı silip

   @ 216.239.32.21
   @ 216.239.34.21
   @ 216.239.36.21
   @ 216.239.38.21

   A kayıtlarına ip adreslerini eklemeniz gerekiyor. 74.125.43.121 ip adresi çalışmıyor sorunda bu nedenle çıkıyor

   Google Apps için: https://www.google.com/a/muhaber.net

   Sil
 24. Çok teşekkür ederim benim k ilk başta olmadı sonra bana başka bir kod verdi onları denedim oldu .

  YanıtlaSil
 25. sağolun sayenizde düzeldi. fakat sizin sitenize hala "www"siz girilmiyor :s

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. uyarın için teşekkürler muhaber ben değiştirdim diye biliyordum unutmuşum.

   Sil
 26. merhaba ben alan adı satın aldım fakat google apps a giremiyorum yeni ordan gelen mail deki linkte yeni kullanıcı adı ve şifre oluşturamıyorum hata ekranı çıkıyo bana yardımcı olurmusunuz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kullanıcı adınız varsayılan olarak bloggeradmin dir

   Sil

 27. Sunucu hatası
  İsteğinizi şu anda işleyemiyoruz, lütfen daha sonra tekrar deneyin. şu şekilde bi hata ?

  YanıtlaSil
 28. merhaba
  blog sayfama nasıl kalp yağdırabilirim? Yardımcı olursanz sevinirim :)

  YanıtlaSil
 29. Teşşekkürler, çok ayrıntılı bir şekilde anlatmışsınız. İşime yaradı :)

  YanıtlaSil
 30. mailime gelen linkden google apps'e kaydolurken sunucu hatası veriyor.ne yapabilirim? yardımcı olabilirmisiniz

  YanıtlaSil
 31. Hocam, size ne kadar teşekkür etsem azdır. Size en derin şükranlarımı sunuyorum. Bilgi gerçekten güçtür ve bu bilgiyi bize sunduğunuz için çok çok teşekkür ederim. Ellerinize ve zihninize sağlık. Tarif edemeyeceğim kadar yardımcı oldunuz. Çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 32. Merhabalar aynı sorundan muzdarip olduğum arkadaşlara yanıt verdiğiniz bende tekrarlamak durumundayım.
  Yaklaşık 1 hafta önce alan adını satın alırken önce kredi kart hatası verdi.Güncellediğimde alan adımı alabileceğime dair bir doğrulama maili geldi. Geeln linki açıp 2. adımda (ilk yönetici hesabınız oluşturun) etki alanı hesabı ve şifre oluşturmaya çalıştığımda Google Apps "Sunucu hatası
  İsteğinizi şu anda işleyemiyoruz, lütfen daha sonra tekrar deneyin." şeklinde hata veriyor.Çok sıkıldım 1 hafatadır.:( Ne yapmam lazım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba dilek hanım bana bu tayfun@bloggermodifiye.com e-posta adresinden ulaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım.

   Sil
 33. Selamun aleykum..

  Eyvallah anlatim için ama karışık olmuş çok bunu domaini olanlar içinde anlatsaniz iyi olmazmı? hemde 10$ a domain kayıt ettirmez daa ucuz ve uygun firmalar varken nede 10$ a kayıt olsunlarki?

  mesela : godaddy da 1$ a com domain alabiliyorsun..
  mesela : ihs de org domain 6tl ..
  mesela : isimtescilde com daha uygun fiyatda..

  Anlatima gelince bu saydım firmalar için anlatim yapsaniz daha çok çok dua alırsınız diye düşünüyorum ihs tescil vs firmalari ile yapabiliyorum ama godaddy simdi denicem bakalım olacakmı,; )

  Takipdeyim konunuzu..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Engin..
   diğer firmaları anlatıma dahil edemezdik çünkü yazı çok uzyıp gidiyordu Cüneyt arkadaşımız aynen dediğin gibi domain olanlar ve farklı alan adı sağlayıcıları içinde farklı bir yazı yazmamızı önerdi fakat vakitsizlikten maalesef kaldı.


   Aslında basit bir mantığı var ... kısaca özetleyecek olursak

   1. adım alan adını bloggerdan satın alıyorsun .

   2. adım gelen maile tıklayıp Google hesabını onaylıyorsun(kullanıcı adın varsayılan olarak bloggeradmin, daha snra istersen girdiğin cpanelden farklı bir kullanıcı adı alıp bunu da yönetici olarak atayabiliyorsun )

   3.adım alan adı hangi servisten alınmışsa yani cpaneldeki bağlantı seni hangi servise yönlendiriyorsa orada oturum açtıktan sonra yukarıdaki anlatımda olduğu gibi alan adını kendi bloguna yönlendirip blogger kumanda panelinde bunu onaylıyorsun..


   sen alan adını aldığın için alan adını aldığın serviste alan adını bloggera yönlendirip blogger paneli ve google cpanelinde de bunu onaylatacaksın.


   Sil
 34. Kocaman bir teşekkür borçluyum size. TEŞEKKÜRLER..!

  YanıtlaSil
 35. bütün bu adımları gerceklestrdm ama blogumu haa goremıyorum

  YanıtlaSil
 36. İyi günler.
  Benim önemli bir sorum olacaktı. Bu yazı için öncelikle teşekkürler. Yazıyı okuyarak bugün alan adı aldım.
  Blogumda her şey yolunda gözüküyordu, bir şey hariç. Ben yorum kutusu olarak Disqus kullanıyorum, alan adını alınca bütün yorumlarım gitti. Disqus'un ana panelinde yorumlarımın hepsi gözüküyor ama blogumda gözükmüyor. Yeni yapılan yorumlar gözüküyor (Alan adı aldıktan sonra yapılan yorumlar)

  Bocalama süreci yüzünden mi böyle, düzelir mi beklersem birkaç gn? Yoksa bir şeyler mi yapmam gerekiyor. 5000'e yakın yorum vardı, çok üzülürüm eğer olmazsa. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Disqus'da yazdığın blog linkini değiştirmeyi dene

   Sil
 37. Ne kadar minnettarım anlatamam Allah razı olsun. Teşekkürler Bloggermodifiye
  Sitemi şimdilik sadece yayına açtım. içiboş ama dolacak renklitoka.com

  YanıtlaSil
 38. Yeni bir blogger kullanıcısı olarak bu konularda son derece tecrübesiz ve bilgisizim. Ayrıntılı anlatımınız sayesinde sorunsuz bir biçimde işlemlerimi tamamladım. Çok teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
 39. Çok güzel paylaşımlar elleriniz dert görmesin. Kolay gelsin arkadaşlar.
  tenissanati.blogspot.com yazarı Halil Öztürk

  YanıtlaSil
 40. Sunucu hatası ------------ İsteğinizi şu anda işleyemiyoruz, lütfen daha sonra tekrar deneyin.. yazısı çıkyor...

  Dün aldım daha tam 24 saat geçmedi ama bu kadar uzun sürmemeli diye düşünüyorum. En azından ilk hesabı açmak için. Bir problem var ama çözemedim. Umarım yardımcı olursunuz. Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kullanıcı adını bloggeradmin olarak yazarsanız

   Sil
  2. aynı sorun bende de var. bloggeradmin yazıp şifre belirliyorum aynı hatayı tekrar veriyor

   Sil
  3. Merhaba aynı sorunu ben de yaşıyorum... bloggeradmin demişsiniz ama ben bir türlü yönetici hesabını alamıyorum.. devamlı sunucu hatası vermekte :(

   Sil
 41. alan adı satın alma işlemini gerçekleştirdim ve satın aldığıma dair bir mesaj karşıma çıktı. fakat domain hesabı ile ilgili ikinci mail hesabıma gelmedi. google wallet ' a girdiğimde işlem "bekliyor" başlığı altında görülüyor neredeyse 2 hafta oldu. sebebi ne olabilir çünkü dns işlemlerini yapamıyorum. teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Satın aldığınız domain adı nedir.
   Yada admin@cekmagdurlari.com e-posta adresine yazarsanız sorunu çözmeye çalışalım

   Sil
 42. Hocam merhaba, bende bir alan adı satın aldım fakat doğrulama kısmında sorun yaşıyorum 'Google Apps Sunucu Hatası' sürekli karşıma çıkıyor ve işlemi tamamlayamıyorum yardımını bekliyorum teşekkürler.

  YanıtlaSil
 43. > Merhaba abi ben şimdi isimtescil.net ten domain aldım sadece bu domaini
  > aktif hale getirebilmek içinde bloggere yönlendirmem lazımmş yönlendirdim
  > ama şöyle bişe karşıma çıktı sohbetiv.com domainini aldım bu domaini
  > sohbetiv1.blogspot.com a yönlendirdim
  > sohbetiv.com a girince bloga yönlendirdiği için araç çubugundaki site
  > sohbetiv1.blogspot.com oluyor bunu yönlendirme yaparak sohbetiv.com diye
  > kalabilirmi araç çubuğunda acaba şimdiden teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
 44. merhaba benimde bir sorum,olacak ben bloggerden alan adi aldim sonra wordpresse gectim oda beni sarmayinca tekrar bloggere dondum dns ayarlarini var sayilan olarak ayarladim ve bloggere dondum baska herhangi bir sey yapmam gerekirmi

  YanıtlaSil
 45. meraba alan adı alalım 2 hafta oldu hala kullanıcı adı hatası yaşıyorum googleden gelen mesaja tıkladığımda kullanıcı adı ve şifreyi gir e yazıyorum fakat sunucu hatası diyor 2 haftadır aynı bakıyorum bu konuda çok arkadaşım aynı sorunu yaşıyor bize bir çözüm bulmanızı bekliyoruz

  YanıtlaSil
 46. merhaba,
  ben türk ticaret.net ten bir alan adı aldım fakat blogger hesabıma yönlendiremedim cname kaydını nasıl oluşturabilirim?

  YanıtlaSil
 47. Merhaba Türkçe alan adı aldım ancak blogger geçersiz alan adı olarak ifade ediyor. Sorun nedir acaba. Türrkçe domainleri kabul etmiyor mu? selamlar

  YanıtlaSil
 48. yönlendirme yaptım blogu açınca şu yazı çıkıyor:

  Yeniden yönlendirilmek üzeresiniz. Bu nedir? Beklermemiz mi lazım yoksa yanlış bir şey mi var?


  Daha önce burada olan blog artık şu adrestedir: http://www.xxx.com
  Yeniden yönlendirilmek istiyor musunuz?

  Bu blog Blogger’da barındırılmıyor ve spam, virüs ve diğer kötü amaçlı yazılımlar içerip içermediği kontrol edilmedi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. www yönlendirmesini yaptın mı ?, bu resimdeki gibi ,yapmadıysan onu yapman gerekir, yine Google Apps üzerindede aynı yönlendirmeyi yapmalısın.

   Sil
 49. merhabalar. diğelim ki aaa.blogspot.com adresimi www.aaa.com adresine yönlendirdim. google site yöneticisindeki değerler ne olacak onları otomatik algılıyormu yoksa yönlendirmemi yapmam gerekiyor. birde aaa.blogspot.com/aaa.html adresim www.aaa.com/aaa.html oluyorgoogle bu sayfayı kopya sayfa olarak kabul edermi

  YanıtlaSil
 50. benım bır sorum olacak.. mesela deneme.blogspot.com diye bir sitem var deneme yazınca 1. sırada cıkıyor sıtemdekı konu. ben özel alan adı alıp deneme.com yapıyorum google deneme dıye arattıgımızda gene benım konum 1. sırada deneme.com olarak mı gözükecek.

  YanıtlaSil
 51. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 52. bende yan taraftaki vom, net uzantılarının olduğu kutucuk çıkmıyor, yardımcı olabilir misiniz?
  http://nbilgi.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 53. sonunda yaptım http://www.yazarkafasi.com/

  YanıtlaSil
 54. Şimdi gördüm aylık olarak hesaplamış benim domaini, 30 günlük deneme sürümü diyor ve hesaptanda 2 dolar gibi bi ücret çekilmiş.. 1 yıllık aldım sanıyordum ama öyle olmamış.. Aylık ödeme seçenekleri sunuyor bana sistem ama ben yıllık istiyorum.. 1 yıl boyunca her ay hesaptan belirli bir ücret çekilsin istemiyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim ? Şayet bu şekilde olursa 30 gün sonunda devam etmeyeceğim.. Sistem çok saçma !

  YanıtlaSil
 55. Merhaba ben önce blogger adresimi özel alan adıma yönlendirdim.Ama sonra sildim ne yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogger Panel - Ayarlar - yayıncılık sekmesinde sildiğiniz alan adını girer ve kaydederseniz doğrulama işlemine gerek kalmadan yeniden yönlenir.

   Sil
 56. Merhabalar, alan adımın uzatımı ile ilgili bir mesaj aldım.Alan adımı enomdan oğlum almıştı.Ancak şifreyi bilemiyorum. Uzatım için ilgili alana tıkladığımda ''birtutambaharatesen alan adının Google Yöneticisine erişmeye çalışıyorsunuz ancak bunun için giriş yapılmış geçerli bir hesabınız yok. '' şeklinde bir mesaj alıyorum. Ne yapmalıyım.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Bu sorunu çözmek için Aşağıdaki linki kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırın
   https://admin.google.com/birtutambaharatesen.com/ForgotAdminAccountInfo

   Doğrulama kodlarını girin ve formu gönderin
   Alanadını satın aldığınız da belirtmiş olduğunuz e-posta hesabınıza şifre ve kullanıcı bilgileri gelecektir. E-Posta adresinize gelen şifre sıfırlama bağlantısına tıklayın şifrenizi oluşturun Google Apps Hizmetine giriş yaptığınızda faturalandırma ayarlarını yapacaksınız, kredi kartı bilgileri vs. Bu işlemleri tamamladığınızda alan adı yenileme butonu aktif olacaktır. Butona tıklayıp işlemeleri tamamlarsınız.

   Sil
 57. Bu tarz bir sorun yaşadım ve uzun uğraşlar sonucu domain aktif edebildim.Benim gibi sorun yaşayanlar blog yazımı okuyabilirler : http://www.serkanince.com/2014/04/blogger-alan-adi-sorunu.html

  YanıtlaSil


 58. i am Mr Igein, a representative of Aiicco insurance loan lending company, do you need a personal loan for business ? we give loan at 3% interest rate, if you are interested contact us on this email: igein_h_yizevbekhai@admin.in.th to proceed with your loan transfer document immediately ok.

  ( igein_h_yizevbekhai@admin.in.th )

  YanıtlaSil
 59. Merhaba;
  Ben iki yıl önce almıştım alan adımı bugün yenilerken yukarıdaki resimlerdeki gibi bir sayfa açılmadı değişmiş olabilir mi?
  Birde blogspot adresimi alan adıma yönlendirmiştim fakat alexa sayfasına baktığımda blogspot adresimle com adresim farklı sayılarda görünüyor bunu düzeltebilir miyim?

  YanıtlaSil
 60. Merhabalar, Ben Cname kaydı oluştururken blogger bana iki kod vermişti biri uzun biri kısa karışık harfler ve sayılardan oluşan kodlar. İlk denememde başarısız oldum şimdi hosting firmam o kodları verirsem benim için cname kaydı oluşturabileceklerini söylüyorlar. ama ayarlar kısmında o kodlar artık çıkmıyor. Alan adım yazılı halde. Ama yönlendirmede yapılabilmiş değil. Yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 61. Beta aşamasında olan "Google Domains" ile belki durum değişebilir.Blogger kullanıları buradan belki alımyapabilir

  YanıtlaSil
 62. Merhaba

  Faturaları ödemek için ve yeni projelerinizi % 3 en ucuz bir faiz oranıyla finansman başlatmak için hızlı ve uygun kredi için geçerli. Bugün aracılığıyla bize ulaşın: credithome@blumail.org ile kredi miktarı gereken minimum kredi teklifimizi 1,000.00 kredi miktarı herhangi bir seçim için olduğu gibi. Sertifikalı, kayıtlı ve yasal borç veren benim. Bizden bir kredi almakla ilgilenen varsa bana bugün ulaşabilirsiniz...

  Kredi başvuru ayrıntıları

  (1)Tam isim:
  (2)Miktar kredi olarak gerekli:
  (3)Kredi süresi:
  (4)Telefon numarası:
  (5)Ülke:
  (6)Bölge:

  Not: tüm yanıtları iletildi: hızlı işlem için credithome@blumail.org.
  Teşekkür ederiz

  Sayın Elijah Roland

  YanıtlaSil
 63. usta ben yapamadım bende hata veriyor mailim: turgayozdemir@icloud.com yardımcı olur musunuz ? sitem: ingilizceodevleri.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 64. Ellerinize sağlık, başarılarınızın devamını bekliyoruz
  http://www.intechguvenlik.com

  YanıtlaSil
 65. Yeniden yönlendirilmek üzeresiniz

  Daha önce burada olan blog artık şu adrestedir:

  Yeniden yönlendirilmek istiyor musunuz?

  Bu nedir neyapmam gerekiyor.

  YanıtlaSil
 66. merhaba, yönlendirmeyi yaptım fakat sayfaya giremiyorum. bir saat kadar oldu. bir süre daha bekleyeyim mi yoksa düzeltmem gereken bir şey var mıdır?

  YanıtlaSil
 67. Merhaba, ben bir domain satın aldım; fakat hosting almadım. Şu aanda blogger’da bir hesabım var ve alan adımı yönlendirmek istiyorum. Hosting sahibi olmadan alan adını yönlendirmek mümkün mü?

  YanıtlaSil
 68. Alan adına yönlendirdim.Yeni alan adına tekrar sitemap göndermeliyimiyim?.

  YanıtlaSil
 69. Süper.Ben blogspotumu yeni alan adıma yönlendirdim.Yönlenme gerçekleşti ve gayet iyide çalışıyor.Yeni alan adıma google web mastera sitemap gönderdim.Fakat .Eski blogspot adına olan webmaster a gönderdiğim sitemapı silmedim.yani hala eski blogspot adresim duruyor.Doğrumu yaptım?.Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 70. sitemi www.guzelguzelsozler.blogspot.com dan www.guzelguzelsozler.net e yönlendirdim 15 gün oldu. ama site gittikçe kötüye gidiyıor. ziyaretçi gelmez oldu.google da ilk sayfada cıkan yayınlarım artık ilk 100 de bile yok. bunun bir çözümü var mı?

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz