Blogger’dan test aşamasında iki yeni özellik

Blogger mühendisleri Blogger/Blogspot’u geliştirmeye devam ederken sessiz sedasız,  bir çok özelliği de şablonlarımıza ekliyor ve test aşamasına alıyorlar.

arac-cubugur_kapalı

Şablon kodlarını incelerken karşımıza çıkan ilk özellik blogger navbarın(araç çubuğunun) kolayca kaldırıla bilmesi , bizimde size daha önce tanıttığımız bir çok yöntem sayesinde blogger navbarı gizleyebiliyor  + veya kodlarını tamamen kaldırabiliyordunuz.

Blogger bu yöntemlere her ne kadar göz yumsa da, şuana kadar blogger navbarı kaldırabileceğiniz yönünde resmi bir açıklaması bulunmuyordu.

 

Fakat şuan itibariyle yerleşim sekmesine eklediği yeni bir özellik sayesinde de artık navbarı kaldırılabileceğini onaylamış oluyor. Yerleşim sekmesinde bulunan navbar bölümüne tıkladığınızda, seçeneklere eklediği kapalıyı işaretlerseniz artık navbar gizlenecektir.

yerlesim_navbar

Yine navbarın kodlarını tamamen silmek isterseniz HTML’yi düzenle sayfasında body tagının hemen altında görebeliceğiniz navbara araç çubuğuna  ait kodları silebilirsiniz.

navbar_kapalı

Şablonlarımıza eklene diğer özellikse daha önce arma motorlarına yönelik yaptığı değişikliklere ek olarak yine arama motorlaına yönelik bir özellik olan meta taglerin kullanılabilmesi için şablonlara yeni kodlar ekleniyor, şuan devrede olmayan bu özellik devreye girerse Google/Yahoo/Bing gibi arama motorlaırına içeğinizi daha iyi tanıtabilmek için mata tagler girebileceksiniz.

meta-etiketler

Googlede gezerken karşımıza çıkan yazar resimleri veya videoların resimleri gibi ayrıntılı bilgileri bu meta tagler sayesinde görüntüleniyor.

2012-09-15_003310

Paylaş !

11 yorum:

 1. bu kodları denediniz mi? uygunsa kodları rica etsek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kodlar herkesin şablonunda mevcut, özelleştirilmiş şablonlarda bulunmayabilir fakat blogger'ın varsayılan tüm şablonlarında mevcut.

   kodlarla şuan bir şey yapabilmenizin imkanı bulunmuyor bir çok etiket var bunlardan hangisi kullanılır daha sonra belli olur.

   etiketler için schema.org'a
   türkçe bir kaynak için buraya http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=tr&answer=1211158 bakabilirsiniz.

   Sil
 2. çok teşekkürler bilgilendirdiğiniz için

  YanıtlaSil
 3. tayfun bey bloggerde ayarlar/temel/başlık kısmını boş bırakmaya izin vermiyor. buda googlede arama sonuçlarından her sonuçtan önce blog başlığının görünmesine neden oluyor. bu durumu düzeltmenin bir yöntemi varmıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.bloggermodifiye.com/2010/01/blogunuzu-arama-motorlar-ile-uyumlu.html

   bu yazıdaki blog başlığını düzenleyin yazan bölümdeki yönetemi uygula.
   Tabi bunu yaptıktan sonra, Google blogunu indexleyene kadar bir süre geçmesi gerekiyor.

   Sil
 4. teşekkürler, sizin bloggermodifiye.com da varmı diye bakmıştım ama sanırım fark edememişim . bu arada blog yazılarınızın ve ip uçlarınızın daha sık artması dileğiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim..

   Aslında hazırladığım bir çok eklenti var fakat ben işi biraz daha profesyonelleştirip, eklentilerin hem kodlarını kendinize göre özelleştirip hemde Facebook ve Twitter da olduğu gibi canlı demosu üzerinde düzenleme yapılacak şekle getirerek bloggera tek tıkla yollanacak şekle getirmek istiyorum buda çok vaktimi alıyor ... o yüzden böyle uzun aralar vermek zorunda kalabiliyoruz.

   ilgin için de ben teşekkür ederim.

   Sil
 5. sayenizde navbarı kaldırdım çok tşk ederim

  YanıtlaSil
 6. Eklediğiniz yazılar çok faydalı
  Bende bir blog açtım. Daha doğrusu eski blogumu etkinleştirdim.
  Blogger da görmek istediğimiz bir özellik resimli haber slaytı aslında bunu eklenti olarak yapsalar çok hoş olurdu aslında. Bunu nereden iletebiliriz.?

  iyiyayınlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bazzı önemli eklentiler dışındakileri kullanıcılar kendileri hazırlıyor ve gogleye gönederiyor, fakat jquery kullanılamadığı için sıfırdan javascript kodu yazmak gerekir basit bir slayt için bunuda sanırımgöze almıyor ve çok fazla kod yazmak gerekir, kaldıki bu tarz bir çok eklenti var bloggerda zaten ekleyebilmenize izin veriyor.

   hatta böyle bir tanede biz hazırlamıştık biraz aceleye geldi ama css bilgin varsa kendi şablonuna göre düzenleyebilirsin.
   http://www.bloggermodifiye.com/2012/02/jquery-rss-slider.html

   Sil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz