Blogunuzun bir logosu olsun

Bu yazı blog’umuzun kıdemli :) konuk yazarlarından,  profesyonel moda tasarımcı  olan Hazal Sarı tarafından blogger modifiye için kaleme alınmıştır.
         2
 
Bir siteyi en iyi anlatan özelliklerin başında logosu gelir. İçeriğinizle uyumlu bir logo, bloğunuzun akılda kalmasını kolaylaştırabileceği gibi hem site ismini hem de sloganınızı vurguladığınız bölüm olması nedeniyle bir hayli önem taşır.          

İyi Bir Logo Nasıl Olmalıdır? sorusu ile başlayacağımız bu yazımızın sonunda kendi  Logonuzu, tasarlayabileceğiniz işin teknik kısmı ile sonlandıracağız. Sizde hali hazırda kullandığınız blog logosunu değiştirmeyi veya yeni açacağınız bir blog için logo tasarlamayı düşünüyorsanız bu yazımız sanırım faydalı olacaktır.

Logo olarak bir simge kullanabileceğiniz gibi güzel bir fontla yazılmış yazıda kullanabilirsiniz, özellikle bir simge kullanılacağı zaman simgenin taşıyacağı anlam çok önemlidir, sitenizin içeriği ve tasarımı ile uyumlu olması aranacak kriterlerin başında gelir.

Logonuzu hazırlamaya başlamadan önce biraz düşünün, diğer blog ve web sitelerini inceleyin onların neler yaptıklarına bakın, daha sonra blogunuzun özelliklerini göz önünde bulundurun.(bloga ait; içerik, tema, renkler, şekiller, amaç ve işlevsellik gibi konuları bir bütün olarak düşünün)

Örneğin; moda ile ilgili bir bloga, logo yapılırken modayla  alakalı ya da tasarım ile ilgili bir başka sembolden yola çıkılabilir. (misal; makas, iğne, mezura, ayakkabı, çanta, ruj, oje, kadın figürü ...vs gibi objelerden faydalanılabilir)

Yada örneğin futbolla ilgili bir blogta "top, krampon veya coşkulu seyircilerin bulunduğu bir kare" kullanılabilir, ve yahut yemek'le  ilgili bir bloğun logosunu  kepçe, tuzluk gibi aşçı figürleri ile süsleyebilirsiniz.
Fotoğraf4136Fotoğraf4134
Kendi logonuzu tasarlarken farklı yöntemler izleyebilirsiniz, işe başlamadan önce aklınızda oluşanları kara kalem olarak, ölçüsüz ve kabaca “karalama” tadında kağıda dökün. Bu yöntem sayesinde hem yeni fikirler edinebilir, hem de kafanızda oluşanın gözünüzün önüne gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için harika çizim yeteneğinizin olması da gerekmiyor, kağıt üstündekiler içinize sindiyse artık sıra bir sonraki aşamaya gelmiş demektir.

Bundan sonra dikkat etmeniz gerekenler; renk seçiminin iyi yapılması .
Tonları belirleyin ama iyi bir etki verebilmek için, renk seçimini en sona saklayın. Ortaya çıkan forma göre belki  en başta düşündüğünüz renkler iyi bir etki vermeyebilir. Bu yüzden sona saklamak daha iyi olacaktır.

Ayrıca çok fazla gereksiz eleman kullanmayın bu tasarımı ve logoyu etkisizleştirir, bunun yanında tasarladığınız logoya, resim, figüratif çizgi, bazı özel parçalardan oluşan görsel nesneler ekleyerek görsel ve resimsel bir yapı oluşturabilirsiniz.

Fotoğraf4157
Kısaca bir logo sade, okunulabilir, mümkün olduğunca az sayıda renkten oluşmalı, özgün ve estetik olmalıdır.
Aşağıda da ilham alabileceiğiniz ve kendi logonuzu online tasarlıyabileceiğiniz bir kaç sevis bulabilirsiniz.

 

Daha önce yazdığım tasarımda renk uyumu adlı yazımada buradan bakabilirsiniz.

Paylaş !

5 yorum:

 1. Elinize sağlık.Dikkatlice okudum.Şimdi bağlantıları kurcalıyorum :)

  YanıtlaSil
 2. logo gerçekten en son akla gelen ama en önemli unsurlardan birisi

  YanıtlaSil
 3. photoshop kullanmayı biliyorsanız çok güzel logolar hazırlamak mümkün oda kendi başına ayrı bir uzmanlık istiyor

  YanıtlaSil
 4. Logo derken bu gibi küçük çaplı imajlar biraz tipografiye kaçmıyor mu?
  http://antalyaozelhaber.blogspot.com/
  mesela bu benim sitemdeki logo -veya ne diye adlandırırsanız- spesifik bir özelliği yok fakat arkaplanla hoş duruyor -gerçi monitör çözünürlüğüne göre değişiyor bu güzelliği ne yazık ki :(-.

  YanıtlaSil
 5. Logo yapmak başlı başına zor bir iştir , o yüzden logo ile uğraşmaktan siteye sıra gelmiyor :)

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz