Blog ziyaretçilerinizi önemseyin.

İlk bölümünde blog yazmaya nasıl başladığını ve izlediği bloglarda nelere dikkat ettiğini bizlerle paylaşan İpek böceği adlı blog’un yazarı İpeğin bizlerle paylaştığı deneyimlerinin 2.Bölümünde de, blog ziyaretçilerinizi sayfalarınızı okumadan veya yorum bırakmadan kaçırtan detayları inceliyor ve blog ziyaretçilerinizin sizi takip edebileceği araç ve servislerede örnek veriyor.

! Ipekböcegi~

Lütfen bloğunuza sağ tuş engeli koymayın! Bakın çığlık attım:(

Ha şairseniz ve çalınmasından korkuyosanız telif alın öyle yayınlayın gene koymayın lütfen , hadi anca o zaman geçerli bi sebep olabilir bu,ama çalmaya niyeti olan oturup yazar gene çalar, zaten bazı tarayıcılarda engel olamıyorsunuz bile? beni neden rahatsız ediyora gelirsek, ben gözlerimden dolayı üzerin copy yaparak okuyorum bi kere bunu yapamıyorum ,okumayı yarım bırakıp çıktığım oluyor bu yüzden.Bazen de yazıdaki linkleri ya da herhangi bişeyi yeni sekmede açmak istiyorum olmuyor sayfanızı terkettiriyosunuz ellerinizle. Bazen de bir kelimeyi sağ tıkla Google da aratacak oluyorum o da olmuyor.

Anlatabiliyormuyum?

Yorumlardaki kelime doğrulamayı kapatın artık lütfen yalvaracak haldeyim on kere şifre girmek yerine kaçıyor çoğu okurunuz bunu bilin, mesela ben yazmaya yeltenmiyorum 2.kere:) Özellikle blog yazmaya yeni başlayan bloggerların çoğunun farkında olmadığı, bir özelliktir bu, yorumlardan ayarınızı yapın lütfen "kelime doğrulama gösterilsin mi?"

vardır,"hayır" ı seçmeniz yeterli.

 

Deveye hendek atlatmayın keyifle okuyalım yorum yazalım tabii istiyorsanız:D

Otomatik müzik açılmasın ne olur.. işyerinde çok zor duruma sokuyor bu ,ya da zaten bizde müzik açık oluyor gerek yok ki.Oluşan karmaşayı düşünün. Okumadan kapatmak zorunda kalıyoruz.Müsaitsem mutlaka dinliyorum koyduğunuz şarkıları. Bazen de gece bloglararası sörf yaparken aniden açılan müzik sesi az buz korkutmadı beni ve uyuyan ev halkını.

 

Güncel olan her konuda bir kelamda ben edeyim diye ahkam kesmeyin,her blogta aynı konu görmek hoş değil gereksiz. İnanın falanca da ne demiş değil işin söz sahibi olanlarından,işin ehli olanlardan araştırıp öğreniyoruz okuyoruz çoğu konuyu. Mesela moda,siyaset vb :) Elbette renginizi,fikrinizi,kendi diliniz döndüğünce anlatacaksınız duyarsız kalınmaması gereken konular var ama bilirkişi edasına kapılmayın gazeteymişsiniz gibi..çok fazla güncellenen, sık ve laf kalabalığı yapan bloglar izlemeyi bıraktırıyor (twitterdakiler gibi) uyarayım.Çünkü samimiyetten uzaklaştırır blogu.Otomatik yazarmışçasına.

 

Yorumlarınıza ufacıkta olsa bir cevap verin, mutlaka..özellikle ilk defa yazmış biriyse..Nezaketen de olsa ki içinizden gelmesi gerekir zaten.Ha sadece adresini sonuna yazıp,ya da falanca çekilişi yapıyorum beklerim yazıp idareten "hah ne güze"l gibi bi kelime yazıp gidenleri kastetmiyorum amaçları aşikardır.

 

Sizi izleyen yorumlarıyla zenginleştiren renk katanlara bir kez olsun uğrayıp ziyaret edin takibe hemen almasanız bile bir bakın sizi samimiyetle mi takibe almış izleyici artsın diye mi zaten anlarsınız,ama insanlara bir şans verin, okuyun:) Kısayollarınıza alın önce bir süre takip edin,ben öyle yapıyorum örneğin.Size hitap ediyorsa iletişim haline gelecektir karşılıklı zamanla.

 

Sadece blog adresi olan yazıyla alakası olmayan bir yorum zaten sizi çekmez sanırım hatta iter.

 

Bizim adetlerimizde vardır bilirsiniz iade-i ziyaret değil mi? Bi kahve içmeye uğramak lazım:)

 

Bir öncekine ekleme yapmak istemedim okuyan okudu buradan devam.

Takiple ilgili sorunlar oluyor zaman zaman ben de çok yaşadım hatta ziyaret ettiğimde de yazmıştım izliyorum seni ama güncellendiğinde göremiyorum diye bir arkadaş bana sormuş sabah ayrıntılı cevap vermek istedim.

 

Bir blogu beğendiniz ve yazılarını zamanında okumak istiyorsunuz,bunun için yollar şöyle:

BU SİTEYE KATILIN diyen bölümden katılabilirsiniz,eğer blogunuz yoksa google+ ya da gmail profilinizle izleyebilir reader kullanıyorsanız takip edebilirsiniz rahatlıkla.

Ama dikkat etmeniz gereken bişey var,eğer blogunuz varsa panelden güncellemeleri görmeniz için blogger profilinizi seçip katılmalısınız.

 

Frendfeed artık kalkacakmış o zaman yapılacaklar şurada anlatılmış.

 

Yoksa panelinizi açınca güncellemeleri göremezsiniz.Ben tek tek yeniden düzenledim mecburen.

 

E-MAİLLE İZLE güncellemeler e mailinize gelir hem de başlık değil bütün olarak.Ama yorum yazmaya gelmelisiniz yine de bence:)

TWITTER DAN İZLEMEK İÇİN bir çok blogun yanında bir buton vardır onu kullanmalarını öneriyorum blogger arkadaşlara güncellemeleri vs içeren bir aparattansa.

Blogger sayfanızı siz twittera bağlamak istiyorsanız önce blogunuzu sonra twitter hesabınızı açıp tweeterfeed denen uygulamaya üye olup gereken adımları tamamlamanız gerekiyor.Bundan sonra blogunuza her post girdiğinizdekısa bir süre sonra twitter da görünecek böylece sizi blogunuz yerine twitterdan izleyebilen okuyucularınız haberdar olacak:)

 

FACEBOOK TAN İZLEMEK için bogun bir facebook sayfası olması gerek.Çok gerekli de değil açıkçası ama yalnızca facebooktan izleme şansı olanlar için güzel bir uygulama tabii onu da twitter a bağlayabiliyosunuz.

Bu arada ff kapanacak deniyor ama önerilen yollar bana yakın gelmedi mümkünse google reader eklentisi koymayı düşünüyorum ben bloguma liste halinde ve güncellenen bloglar halinde 2 kod veriyor size.

 

Herşeyi birbirne bağlamayın derim ben gereksiz:))

Şimdi geçen yazıda eksik kalan yanları not almıştım onları da ekleyeyim konu değişmeden gerçi farklı ama blogunuz için gerekli öneriler bunlar uyar ya da uymazsınız elbette keyfe kalmış:) okuya deneye öğrendik öğreniyoruz hepimiz.

Ama ihtiyacı olan ya da yazılı olarak bulduğu için mutlu olan arkadaşlar oldu yorumlarımda ilk defa gördüğüm hatta,çok teşekkür ediyorum başka öneriniz sorunuz varsa yazın yorum olarak paylaşalım cevaplayalım.Hatta bu yazı dizisi bitince tek bir tanede toparlayalım hepsini:)

 

Başlıyoruz;)

Font tipi ve boyutuna dikkat edin,ne çok ufak ne ilkokul kitabı gibi kocaman olmamalı.Eğer hazır tema kullanıyorsanız html düzenle de şuraya denk düşer genelde:

body {

background:url(http://i.imgur.com/a6Ec3.gif);(arkaplan resmi)

font-size:13px;(yazı büyüklüğü)

Sayfayı ağırlaştıracak kodlar kullanmamaya çalışın ne kadar kalabalık o kadar sıkıcı ve ağır açılan blog sayfası demektir.Giflerden kaçının. Kolay geçiş yapılan hafif temalar ve gadgetler kullanın.

 

Linkwithin eklemeyi unutmayın böylece ziyaretçileriniz diğer yazılarınızla daha çabuk kaynaşıp blogunuzda daha çok zaman geçirecektir.Şuradan kolayca halledebilirsiniz.Get widget e tıkladığınızda blogunuza gelecektir(tabii login durumunda olmalısınız).

Yalnız dikkat edin dar kolon kullanırken 4 lü genişlik seçmeyin şablonunuz kayabilir.

 

Blog düzenine özen gösterin,sizin misafirlerinizi ağırladığınız ama en rahat ettiğiniz yer burası unutmayın,hem şık hem sade olmalı içeriğinize göre olmalı, sizi yansıtan özelliklerde ama dikkat dağıtacak ayrıntılardan uzak durun abartmayın süsü püsü.Her yerden çiçek böcek resim,gifler, saat vs vs fışkırmasın mesela..Blogunuz açılmak bilmez ve göz yorar.

Burda da bahsetmiştik iyi bir blogger teması nasıl olmalı.

 

Arşiv ve son yazılan başlıklar blogun mümkün olduğunca en üst bölümlerinde olmalı ki gelen sizin neler yazdığınızı,ne zamandır yazdığınızı vs görebilsin.

Hakkında bölümüne biraz özen göstermenizi öneriyorum. Özel bilgilerinizi elbette paylaşmak zorunda değilsiniz ama çok saçma ve gereksiz şeyler görüyorum bazı profillerde.

 

Yorum yazarken diğer yorumlara değil yazıya odaklanın ve fikrinizi yorumunuzu buna yapın,atışmayın, zira başkasının sayfasında hiç hoş olmuyor uzayan yorum kavgaları:p

Sidebar yani yandaki dar kısım mutlaka ziyaretçilerin aradıklarını ve blogunuz hakkında fikir sahibi olacağı önemli şeylere ayrılmıştır.Son başlıklar,arşiv,takip,hakkımda,popüler yazılar bölümü yeterlidir hatta olmazsa olmazlardır.

Gereksiz kodlarla doldurmuyoruz.

 

Reklam konusuna girmiyorum ben almıyorum. Ne adsence ne özel reklam teklifleri.Alanlar lütfen okurken ve yorum yazarken engel olacak her tıkta önünüze gelecek tuzak kodlar kullanmayın çok itici bu.Blogunuza ticari gözle bakıyorsanız zaten pek iyi bir izlenim bırakmazsınız.

 

Yorumlara yanıtla butonu resmen eklendi ama temanız benim gibi özelleştirilmişse uymayabiliyor ben çok denemeyle ancak şu yazıdaki tavsiyelerle yapabildim

Kendinizi anormal şekilde methetmeyin çok itici bu.Kendisine muhteşem,mikemmel,prenses diyenler acaip irite ediyo malesef. Yazdıklarınız çizdikleriniz yaşadıklarınıza göre okuyan kendince bir fikre sahip olacaktır zamanla. Bazen okuyorum, kesinlikle haksız ya da iğrenç denecek durumlarda kendilerini yere göğe koyamayıp başkalarına hakaret yağdıran ezik diyenler var bir tür deşarj yolu olmalı ama okurken hiç hoş görünmüyor. Belirtmeden geçemicem bunu ve bir de es geçemicem lütfen küfür etmeyin. Okuyana edercesine kötü bu,hakkınızda direk önyargıya sebep oluyosunuz ayrıca:)

 

Taklit isim kullanmayın.Direk bir film kahramanı ismi kullanmayın yani çakması olmayın.

Yaratıcı olun kolay değildir sizi ifade edecek bir rumuz bulmak biliyorum ama yabancı- yunanca mesela bir isim bile daha iyidir-bence ama bu.Kimsenin ismine karışmayın tabii:) bak bi liste yapalım mesela dimi faydaso olur^^

Eskiden bugüne bloggerda gördüğüm değişimleri ilk yazılarımdan birinde yazmıştım bir de burda.

 

Bu arada bir soru gelmişti:

Hani bazı bloglarda, yazının sonundaki yorum, gönderen, zaman kısımları değiştirilmiş oluyor ve bir de tepkiler diye eğlenceli, ilginç, etkileyici ve benzeri seçenekler olabiliyor ya onlar nasıl yapılıyor diye. hemen gösteriyorum kumanda panelinde değil tasarımda ayarlamanız gerekli öncelikle.

 

Yani kumanda paneli- tasarıma tıkla ,blog kayıtları bölümüne düzenle de ve istediğin her şeyi ordan ayarla:

Yeni blog yazmaya başlamışsanız siz önce blog blog dolaşın, size hitap eden samimi bulduğunuz blogları keşfedin iletişim kurmaya başlayın ve siz kendiniz için yazın. Sizi eklemeleri ve izleyici sayısı arttırmak için değil içtenlikle beğendiğiniz blogları takibe alın. Yorum bırakın ayrıca. Zamanla yazı sayınız arttıkça,siz ziyaretlerinize önem verdikçe, istikrar gösterdikçe ilgi göreceksiniz zaten.

 

Güncellenmeyen bloglar bile zaman gelip unutuluyo,şöyle ki hepimiz zamanla birçok blog izler oluyoruz ve iletişim için güncellenmesi kendisini hatırlatması gerek.Gidip baksak ne çare gerçi aynı yazıya en fazla "nerdesin?" yazabilirsin. vefasızlık söz konusu değil bu durumda:) hatta asıl yazmayan blogunu terkeden "bloguna" vefasızlık etmiş oluyo bana göre..

 

Ben de 2008 de blogger yasağı gelince domain aldım yorum yazmak bile zor geldi blogger arkadaşlarıma, yeni takipçilerim oldu,daha çok okundum istatistiklere göre ama iletişim daha azdı,yalnız hissettim.

 

Sonra yine döndüm blogspota ve en az 3-4 blog kapadım şu anki seviyemdeyken,burda da blogger sorun çıkarttı bir ara yasaklandı ve uzun süre yazmadım illa bir dönem soğuma oluyor gerçek hayatımıza bağlantılı olarak. Anlatacak hiçbir şeyiniz yok gibi geliyor bazen insana. Sanki bir kaynaktan besleniyorsunuz ve o kaynak kuruyor zaman zaman. İç dünyanızda kopan fırtınalara bağlı.

 

E bir yandan sürekli yeniler gelirken bizim de keşfetmemiz gerekenler çoğalıyorken yeni başlayanların da ilk işi bu olmalı şimdi, eğer özlemişse istiyorsa eski tanıdıklarına kendini hatırlatmak ve yeni bloglar keşfetmek :) kendine yakın kafa dengi gördüklerine tabiri caizse ,yorum yazar iletişim kurmaya çalışırsın yok duvarla birse hiçbir yorumuna tepki vermiyorsa vazgeçersin:p (ben şahsen öyle yapıyorum açıkçası üzücü bu)

İlk adımı siz atın.. Yazarken kendiniz için yazın dökün içinizi,paylaşmak istediğiniz her şeyi,fikirlerinizi,hayata bakışınızı ,zaten zamanla sohbet edeceğiniz hitap edeceğiniz bir kitle oluşacaktır:)

Başarılar diliyorum ^^

 

kaynaklar:

http://ipeksi.blogspot.com/2012/01/blogcular-yeniler-ve-eskiler-part-2.html

http://ipeksi.blogspot.com/2010/12/ben-gideli-buralara-olanlar-olmuusss.html

Paylaş !

20 yorum:

 1. Ipek hanimi, böylesine detayli bir yazi hazirladigi icin yürekten kutluyorum. Ayrica seni de, her zamanki gibi müthis faydali, yayinindan dolayi özellikle kutluyorum sevgili Tayfun... Bu aralar uzak kaldim, biliyorum ama su Istanbul seyahatimden sonra, ziyaretine gelecegim..::) Sevgiler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim filiz hanım faydalı olmasına sevindim..

   Sil
  2. Münster ben de teşekkür etmek isterim ^^

   Sil
 2. İpekBöceği yazın çok hoş olmuş ama keşke Türkçene biraz daha dikkat etseydin. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bunda benim suçum büyük hem acele ettirdim hemde yazıyı daha sonra düzenlerim diye kontrol etmeden yayınladım, ilerleyen günelerde yazıyı geliştirmeyei düşündüüğümüz için şimdilik böyle bıraktık..

   Sil
  2. Sokak lambası bloguma gelip bakarsan, Türkçeme gayet değer verdiğimi,asla argo vs kullanmadığımı buna rağmen profilimde altını çizerek şunu belirttiğimi göreblirsin:"Yazım hatası aramayın kompozisyon yarışması değil bu.Bilirkişi değil kişiye özel bir alandasınız." Burada da bana konuşma dilimle aynen bloguma yazdığım gibi yazmam rica edildi.Yazıyı geciktrdiğim için çok fazla kontrol edememiş olabilirim mazur görün:)Zira konu edebiyat değil^^ ve samimi gelmiyor bana direk gazete diliyle yazılan yazılar.

   Sil
 3. ipek hanım diyecek bişiy bulamıyorum ama ELİNİZE KOLUNUZA SAGLIK SAOLLUN VAR OLUN...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müjdat Sayar çok teşekkür ediyorum:)

   Sil
 4. iρεκβöcεĝι~ anlattıklarınızdan çok etkilendim başarılarınızın devamını diliyorum. Bizleri motive edici ve bilgilendirici yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ergenus teşekkür ederim, burada da zaten bolca var bu tür yardımcı yazılar:)

   Sil
 5. İpek'in paylaşımlarının buraya yolu düşen herkese faydalı olacağını düşünüyorum. çok doğru bir seçim olmuş içimizden birine burada yer vermen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nini çok teşekkür ederim^^ ve dikkatimi çekti,
   son yazıya yorum yazma ve alakasız soru sorma konusunda ısrar eden birine burda defalarca uyararak yardımcı oldu dün Tayfun,hatta biraz üzüldüm keşke yayınlamasaydı diye ve bugün hepsini silmiş çok teşekkür ediyorum:)

   Sil
 6. merhaba ipek böceği:)

  geçen hafta blogger modifiye ye yolum düştü ve sağ olsunlar bana çok yardımcı oldular..tayfun beye tekrar teşekkür ederim..bir şeyler aranıyordum yine ve bu kez sizin katılımınızı gördüm.ne güzel yazmışsınız ellerinize,emeğinize sağlık.size burada yer vermeleri ne hoş, çok faydalı olacağını düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turuncu oda beğenmenize sevindim, çok teşekkür ederim,gerçekten çok yardımcı ve samimi oldukları için burdayım sağolsunlar:)

   Sil
 7. Gayet Açıklama bir yazı yazmişsiniz, Blogcu arkadaşların dikkat etmesi gereken yönler, Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim, faydalanırsanız me mutlu:)

   Sil
 8. Çok fazla haklısınız ve bazı şeylerin farkına vardım. Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 9. Canim ne sahane yazmissin eline emegine saglikkk

  YanıtlaSil
 10. Çok güzel bir yazı dizisi olmuş keyifle okudum.
  Ayrıca bu blog gayet başarılı, bloggerlar için pek çok önemli ve faydalı bilgiler var. Tebrik ederim.

  YanıtlaSil
 11. Hocam ıyı aksamlar rahatsız edıyorum.. bırsey sormak ıstıyorum.. dısqus yorum eklentısı kullanmya başlamıstım.. ancak daha az once bır okuyucumun uyarısı ıle farkettıgım bır sorunum var.. dısqusa uye olmayanlar yorum yazmaya calısırken ılk asamada uyelık ıstıyor bılıyosunuz ya, sızın yorum kısmınızda zıyaretcı olarak yorum yazmak ıstıyorum kutusu mevcut ben de bu olmadıgı ıcın kımse ugrasmak ıstemıyo dogal olarak ve ben bunu koymasını bılmıyorum nasıl yerlstırebılırım bu kutucugu ?? teşekr ederım..

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz