Blogger’dan arama motoru optimizasyonu için yepyeni özellikler.

Blogger da SEO ve arama sonuçları adına yapılan belki en büyük değişiklikler şuan itibari ile yeni ara yüzde “Arama tercihleri” olarak yerini aldı.
           
seo-search-engine-optimization (2)
Blogger Kumanda paneli –>> Ayarlar –>> Arama tercihleri yolunu takip ederek ulaşabileceğiniz  sayfada arama motorlarına yönelik yapabileceğiniz tüm tercihler  bir araya toplanmış.

arama motoru optimizasyonu“Meta etiketler” olarak adlandırılan bu bölüm arama motorlarına blog’unuz hakkında daha fazla bilgi vermek için kullanabilirsiniz, bu bölüme blog’unuz hakkında bir açıklama yazarak arama motorlarına tanıtabilirsiniz.

Daha önce her hangi bir sayfa bulunamadığı zaman blogger’ın 404 sayfalarına yönlendirilirken şimdi her hangi bir yazınız bulunamadığı zaman buraya gireceğiniz içerik gösterilecek.

”Özel yönlendirmeler” adı verilen bu sekmede daha önce Google veya diğer arama motorlarında indexlenen sayfalarınızı silmek yerine istediğiniz her hangi bir sayfaya veya içeriğinize yönlendirmek için kullanabilirsiniz.

“Özel robot.txt” arama motorları tarafından önbelleğe alınmasını yani indexlenmesini istemediğiniz içeriğiniz için kullanabilirsiniz.

Özel robot başlık etiketleri arama motorlarının tanıdığı etiketleri tanımlar, bu etiketleri kullanarak arama sonuçları için blog’unuzu daha iyi optimize edebilirsiniz.
 

İçeriğinizi arama motorlarına tanıtmak için açıklamalar oluşturun.

Daha önce blog’unuzu arama motorlarına tanıtmak için açıklama girebileceğiniz bir bölüm bulunuyordu fakat şimdi eklenen, bu yeni özellik sayesinde tüm makaleleriniz için farklı açıklamalar girebilirsiniz.
blog_tanımı
Bu özelliği etkinleştirmek için düzenle yazan bağlantıya tıkladıktan sonra açılan bölümde “evet” diye işaretledikten sonra, blog’unuzun  hakkında bir açıklama girin.

arama-açıklaması

Daha sonra yazı paneline yeni bir yazı yazmak için açtığınızda sağda bulunan araçlara eklenen “arama açıklaması” yazan bölüme tıkladığınızda yazınızla ilgili bir açıklama girebilirsiniz.

Sayfa bulunamadı(404) özelliği için kendi mesajınızı yazın

Daha önce aradığınız bir sayfa veya yazı blog’ta bulunmuyorsa otomatik olarak Blogger’ın 404 sayfalarına yönlendiriliyordu, bu yeni özellik sayesinde blog ziyaretçileriniz aradıkları sayfaları bulamadıkları zaman sizin yazacağınız bir mesajı veya hazırladığınız bir görseli görüntülemesini sağlayabilirsiniz.
hatalar-yonelenddirmeler
Hatalar ve yönlendirmeler bölümünde 10 karaktere kadar, sayfa bulunamadı gibi bir mesaj girebileceğiniz gibi daha yaratıcı mesajlar için bir görselde kullanabilirsiniz.
404

Eskiyen içeriğiniz için Yönlendirme sayfalarını kullanın.

Diyelim ki daha önce yayınladığınız bir yazınız eskidi ve bu yazıyı arama motorlarında indexlenmiş olduğu için silmek istemiyorsunuz, işte bu durumda bu yazınızı, yeni içeriğinize veya açıklama yaptığınız her hangi bir sayfaya yönlendirebilirsiniz.
2012-03-22_174544

Yönlendirmek istediğiniz sayfanın bağlantısını(blog’unuzun ana sayfasının linki olmadan) ilk satıra yazıyorsunuz(Kaynak), bu sayfaya girildiğinde otomatik olarak yönlendirilmesini istediğiniz sayfanın  bağlantısını da ikici satıra(Hedef) yazıyorsunuz.

Görsellerinizi kolayca SEO’ya uygun şekilde optimize edin.

Daha önce SEO ile ilgili yazılarımızda, yayınlarınıza eklediğiniz görsellerin “title” ve “alt” taglarını girmenin Resimlerinizi SEO için optimize  etmenin öneminden bahsetmiştik.
properties

Henüz duyrulmamasına karşın yayın paneline eklenen 2 yeni özellik daha bulunuyor, kısaca size bunlardan da bahsetmek istiyorum, bu özelliklerden ilki yazı panelinde HTML kodlarını açmanıza gerek kalmadan, “title” ve “alt” değerlerini girebilmeniz. Görsellerinize kolayca bir açıklama girebilmek için  eklediğiniz görsele tıkladıktan sonra açılan pencerede “Properties” yazan bağlantıya tıklayın.

seo optimizasyonu

Açılan pop up pencerede “TITLE text” yazan kısma görselin adını, “ALT Text” yazan kısmada görselin açıklamasını yazabilirsiniz. Bu sayede ziyaretçi sayınızı artırmak için Google Görsel aramada daha üstlerde çıkma şansınız yükselir.
 

Bağlantılar için “nofollow” özelliği.

Yeni yayın düzenleyicisine eklenen diğer özellikte “nofollow” özelliği bu özellik sayesinde başka site verdiğiniz bağlantıların arama motorları tarafından takip edilmesini engelleyebilirsiniz. Bu özelliğide diyelimki yazınızla ilgisiz bir siteye bağlantı vermek zorunda kalıyorsunuz bu durumda bu özelliği kullanabilirsiniz.

bağlantılar
Farenizin imleciyle bağlantılarınızın üzerine geldiğinizde açılan pencerede bağlantı tercihlerinizi kolayca ayarlayabilirsiniz.
 

ROBOT.TXT ile SEO için daha fazla hakimiyet.

Genellikle ücretli hostlar da kullanabileceğiniz bu özellik sayesinde arama motoru optimizasyonu için daha fazla hakimiyet sağlasa da, bu bölümde bulunan etiketler ve terimler hakkında fazla bilginiz yoksa olduğu gibi bırakmanız daha doğru olacaktır.
özel robot txt

Yapacağınız her hangi yanlış bir tercih, blog’unuzun arama motorları tarafından indexlenmesini engelleyebilir.
Paylaş !

39 yorum:

 1. Blogger için All in seo pack bu :))

  YanıtlaSil
 2. baya kismi wordpress olmus, sagol tayfun.

  YanıtlaSil
 3. güzel bir yazı olmuş.Teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. rica ederim Era ve ehl-i blog beğenmenize sevindim..

  YanıtlaSil
 5. bu yeni özelikler çok iyi olmuş, özellikle 404 sayfaları için zamanında çok kafa yormuş, bi çözüm bulamamıştım.

  YanıtlaSil
 6. Ellerine sağlık çok acıklayıçı olmuş...Devamını dilerim bu güzel acıklama üstüne dinelecek bir şey bulamıyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. faydalı olmasına sevindim dead0ly

   Sil
 7. vay be var ya 2 sene sonra wp ile blogger eş deger olucaktır he eminim yani :) çok tşkkürler yazı için ama hatalar ve yönlendirmeyi yapamadım ben olmadı :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müjdat yönlendirmeyi bir örnekle açıklayayım, ben daha önce blogger faviconunu değiştirebileceiğiniz bir yazı yazmıştım (http://www.bloggermodifiye.com/2010/01/blogunuzun-faviconunu-degistirin_7894.html) daha sonra blogger bu işlemi kolaylaştırmak için daha basit bir özellik duyurdu bende bu konu hakkında yeni bir yazı yazdım bu yüzden yazdığım eski yazının pek bir öenmi kalmadı ama o yazı google'de indexlendiği için silmekte istemiyorum, bu yeni yönelendirme özelliği sayesinde eski yazımı yazdığım yeni yazıya yönlendirdim.

   Sen şimdi yukarıdaki eski yazıma ait linki kopyalayıp tarayıcının adres satırına yapıştırırsan seni direk yeni yazdığım yazıya yönlendirecektir.

   Bunuda şu şekilde yaptım ilk linkin(eski yazımın) /2010/01/blogunuzun-faviconunu-degistirin_7894.html şu bölümünü yani blog'umun ana sayfasının linkini çıkartarak yukarıda bulunan görselde belirtiğim "Kaynak:" yazan kısma yapıştırdım, "Hedef:" yazan kısmada yeni yazımın linkinin /2011/11/blogunuzun-faviconunu-kolayca.html bu bölümünü yapıştırdım ve kaydettim.

   bu ekran görüntüsünde linkleri nasıl kaydettiğime bakabilirsin.


   Sayfa bulunamadı özelliğinin senin blog'unda görünememesinin sebebide blog'unda breadcrumbs eklentisi kullandığın için etikelere tıklanıldığında gösterilen yardım mesajlarının(şu etikete sahip kayıtlar gösteriliyor tarzında) gizlenmesi.

   Etikelere ait mesajlar gizlenirken sayfa bulunamadı mesajlarını göstermek için bir yöntem bulunabilir bu konuda farklı bir yazı yazarım ama breadcrumbs ile çalışırmı onu bilemem.

   Sil
  2. hocam eline koluna yüregine saglık o kadar yazı yazdın yordum senide kusura bakma valla ayrıca çokkkkkk tşk ederim sana vakit ayırdıgın yazdıgın için en yönlendirme benim için çokta bir önemi yok ama hani hata sayfası var ya mesela bulunmadı diyor işte oraya resim koymak istiyordum olmadı ama sorun deil ama yazınıda büyük merakla beklicem valla tekrar çok tşk ederim ilgin alakan için çok saol

   Sil
  3. rica ederim müjdat bildiğim bir konuysa her türlü yardımcı olmaya çalışırım ama dediğim gibi sen blog'unda breadcrumbs eklentisi kullandığın için yardım mesajları görüntülenmiyor, ama bir test blogunda yukarıdaki işlemi uyguladıktan sonra, bir yazı yazıp sildikten sonra yazının linkini tarayıcıya yapıştırırsan sayfa bulunamadığı için bu yardım mesajı görüntülenecektir.

   Sil
 8. Ama son yediğim spam damgasından sonra blogum maalesef index almamaya başladı.

  YanıtlaSil
 9. Blogger aşıyor kendini maşallah =) Tayfun yazı on numara olmuş..

  YanıtlaSil
 10. Kardeş on numara yazı devamın hep bekliyoruz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler arkadaşlar beğenmenize sevindim vakit buldukça, ve paylaşmaya değer yeni yazılar oldukça rahatsızlık vermeye de devam ederiz :)

   Sil
 11. slm bloğuma bunlarda ilginizi çekebilir şablonu eklemk istedim burda dediğiniz gibi yaptım sadece başlık halinde gözüküyor resimler çıkmıyor açıkladığım konuların resmi var ama resim çıkmıyor sadece başlık yazısı olarak gözüküyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba eklentiyi doğru bir şekilde eklemişsiniz fakat blog'unuz daha yeni ve şuan itibari ile pek fazla yazınız bulumuyor, linkwithin yazılarınızı önbelleğe aldığı zaman görselleri de otomatik olarak göstermeye başlayacaktır.

   sanırım 10 adet yazıya ulaştığınızda resimler mutlaka görünmeye başlar.

   Sil
  2. tşkr ederim bir sorum daha olacak bloğum yeni google da arama yapınca yayın yok diyor 4 tane blog gözküyor bu nedir ?isityorum ki blog adresim yazıldığında direk çıksın bu yanlışlığı nasıl düzeltebilirim..

   Sil
  3. Blog'un yeni olduğu için yukarıdaki işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra bekleyeceksin demin linkwithinin önbelleğe almasından bahsetmiştim arama motorlarıda aslında aynı şekilde çalışırlar belirli aralıklarla blog'unu ziyaret edip ön belleğe alırlar, tabi sende bu arada blog'unu manuel olarak arama motorlarına tanıtabilirsin.

   http://www.bloggermodifiye.com/2010/01/blogunuzu-arama-motorlar-ile-uyumlu.html

   daha sonra vakit buldukça bizim SEO(Search Engine Optimization, diğer bir ifade ile arama motoru optimizasyonu) kategorsinde yazdığımız yazılara göz atıp, yaptığımız işlemleri kendi blog'unda uygularsan arama motorları blog'unu daha iyi indexleyecektir.

   Sil
 12. tebrik ederim siteniz yeni başlayanlara oldukça faydalı

  Volkan

  YanıtlaSil
 13. burda yazılan herşeyi yaptım ama hala blog aramlarda çıkmıyor sayfa yok tam adres girmeme rağmen yok aramalarda deliolucam :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bura da yazılanların işe yaraması için içeriğinin özgün olması gerekir bu hepsinden önemlidir... sen yazıları başka sitelerden toparlayıp yayınlamışsın ve hiç birinde de kaynak göstermemişsin, google böyle toplama içerik oldu mu spam olarak kabul ediyor.

   Sil
  2. TÜM BLOGCULARDA SANKI HEPSI KENDI KONULARINIMI YARATIYOR % 95 ALINTI KULLANIYOR BENCE ALINTI KONUSUNDA DEGIL SORUNLAR BEN YILLARDIR BLOGGER KULLANIYORUM GENELDE TEMADA SIKINTI YASADIM BİR BLOGUM SUANDA HITLI İÇERİK EKLEMEME RAGMEN TEMA DEGISTIMMI ONLİNE SIFIRLANIYOR ESKİ HALINE GETİRİNCEDE SORUN CÖZULUYOR ONEMLİ OLAN SİTENİZDEKİ TASARIMA DİKKAT EDİN BENDE BU SORUNU CÖZEMEDİM HALA DİGER BLOGUMDA HITLI IDI TEMASI KOTUDU SUAN İLGİLENDIGIM HALDE HITI YOK DENECEK KADAR AZ 100 150 TEKİL DİRENİYORUM TEMASI İYİ MECBUREN NE YAPTIYSAM HİTİ GERİ alamadım aynı temayı kullanan farklı bir blogun hiti ise 1000 tekil oda bakımsız oldugu halde seo sıkıntı cok kötü mesela okadar blogum var yenı bır blog actım dıgerlerını 3 e katladı ) sansmıdır nedır çözemedim

   Sil
  3. Alıntı yapmak çok normaldir ama bununda belirli kurlaları vardır alıntı yaptığın siteye link atarsın ...

   senin sorunana gelecek olursak tema değiştirmeyle seo birden birden bire sıfırlanmaz, tasarımınd ekisi olur ama bu özgün içeriğin yanında hiç bir şeydir ..

   sen blogunun yönlendirmesini yanlış yaptığın için hit kaybediyorsun,

   blogunun linkine www eklenmediği sürece girilmiyor, örnek http://izleburadan.com/ bu linke tıklandığında veya birisi senin bloguna adını adres satırına şu şekilde izleburdan.com diye yazdığında google'un hata sayfası açılıyor.bu görsele bak

   bu sorunu nasıl çözersin , oda şöyle sırası ile blogger kumanda paneli -- ayarlar -- temel yolunu takip et ve buradaki yayıncılık bölümünü bu görsele bak gibi işaretle..
   bu sayede www yazılmamış bile olsa blogger otomaik olark yönlendirecektir.   Sil
 14. slm admın son zamanlarda blogger yonlendırmede sıkıntı yasıyor mıllet www yazmayınca gırmıyor sıteye bılgılerını paylaşırmısın bızımle nasıl domain yonlendırırız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. blogger kumanda panelinden otomatik olarak yönlendirdin mi ?

   Sil
 15. kesinlikle çok yararlı bir site ;) teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim, beğenmenize sevindim...

   Sil
 16. Supersiniz.Aradigim kafama takilan cozumleyemedigim herseyi burdan buldum.Cok tesekkurler.

  YanıtlaSil
 17. Ad sense le ilgili bir problemim var.Ilk blogum icin basvuru yapmistim onlarda kabul ettiler ama sonra ben vazgectim,cunku kendi tasarimlarimi koydugum bir blogtu, reklam koymaktan vazgectim ardinda http://www.limonlutart.com/ adli blogu actim daha cok bu blogla ilgilendigimden reklam almak istedim ama bu sefer kabul etmediler.Ayni hesap uzerinden actigim icin birbirine baglantili oldugunu biraz gec anlamis oldum.Ne yapmaliyim?Ad-sense turkiye formuna yazdigimda blogumu goremediklerini yazdilar. (anlamadim nasil ?)Kapatilan hesap oldugu icin tekrar onay alamadigimi soylediler ama bir yorumda bulunmadilar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Melda hanım..

   Google, Ad sense reklam politiklarını, reklam verenlerin haklarını ve kendi güvenilirliklerini korumak için çok sıkı tutuyor(en büyük gelir kaynağının bu olduğunu düşünürsek gayette normal), bu yüzden daha önceki başvurunuz, ad sense kurallarını çiğnediğiniz için kapatıldıysa aynı hesapla reklam yayınlamanız ya çok zor yada üstünden uzun bir süre geçmesi gerekiyor, ama sizin belirttiğinize göre hesabı kendiniz kapatmışsınız ve başvurduğunuz forum en doğru adres sorulara genellikle ad sense yöneticileri cevap verdikleri için çözüm de yine onlardan gelebilir.

   Blogunuzu göremelerinin sebebi açılmamıştır, yani kurallara uyup uymadığına bakamamışlardır, yeni bir yorum yaparak "alıntı yapmadığınızı, içeriğinizin de ad sense politiklarına uygun ve yeterli olduğunu, sitenizinde tasarım aşamasında olmadığını, ürettiğiniz içeriğin kendinize ait olduğu için telif hakkı sorununda bulunmadığını" ve son olarak bir önceki hesabınızı kurallara uymadığı için değil kendi isteğinizle kapattığınızı belirten yeni bir mesaj yazarsanız sanırım sizi bilgilendirecektir.

   Sil
 18. Oncelikle bu kadar hizli cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim...Cok guzel bir siteniz var.Bloggerlar icin oldukca faydali ve anlatimlariniz oldukca iyi.Diger siteler oldukca karisik anlatimlara sahip.Supersiniz :)

  YanıtlaSil
 19. Merhaba Bloğuma pagerankimi düşürmemek için nofollow eklemem gerekir mi. Gerekirse nerelere eklemeliyim hangi kodları değiştirmeliyim. yardımcı olursan sevinirim.

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 20. hocam bende bu seo dan hiç bir şey anlamadım..yardımcı olurmusunuz.

  YanıtlaSil
 21. Tayfun bey,blogumu izleyen bazı blog arkadaşlar senin yayınların daha önce geliyordu şimdi gelmiyor dediler,ayarlardan baktım nerede sorun var diye birşey anlamadım bana bu konuda yardım ederseniz sevinirim teşekkürler

  YanıtlaSil
 22. Gayet güzel açıklama olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 23. Merhaba, bu konuda kafama takılan bir şey var.
  Blogger arama tercihleri panelinde meta tag bölümü var ve buraya açıklama yazıyoruz düz bir şekilde. Peki neden htlm şablonuna etiket {meta tag] ekleme gereksinimi duyuyor blog sahipleri ?

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz