Alternatif benzer yazılar eklentisi

“Benzer yazılar” yada diğer adıyla “bunlarda ilginizi çeker” olarak bilinen eklentiler blog ziyaretçilerinizin  dikkatini, diğer yazılarınıza çekmek için kullanabileceğiniz oldukça kullanışlı  araçlardır. 
                 benzer yazılar
Bizimde daha önce tanıttığımız Linkwithin ve Outbrain  gibi uygulamalar her ne kadar elinizi kodlara bulaştırmadan kolayca blog’unuza  ekleyebiliyor olsalar da, bazen hata verebiliyor veya daha önce sildiğiniz yazıları da önbelleğe aldığı için bu yazılara da geçersiz bağlantılar oluşturabiliyorlar.

 

Şimdi tanıtacağım uygulamaysa, blog’unuzun RSS kaynağından içerik çektiği için, daha önce sildiğiniz yazıları göstermiyor ve diğer bir artısı da daha fazla özelleştirme seçeneği sunması.

 

Eklentiyi kendi blog’unuza eklemek için sırası ile aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. 
  
1.Adım Sırası ile  Kumanda Paneli ➜ Şablon ➜ HTML’yi Düzenle ve Devam yolunu takip ederek blog’umuzun kodlarının açık halde bulunduğu modüle ulaşıyoruz.

 

Yapacağımız işlemlere başlamadan önce Şablon yazan bölüme ilk girdiğinizde Yedekle/Geri yükle yazan butona basıp, kullandığınız blog şablonunu yedeklemenizde fayda var. Daha sonra yapacağınız her hangi bir hata sonrası şablonunuzu geri yükleyerek yapmış olduğunuz tüm değişiklikleri geri alabilirsiniz.

       
Widget şablonlarını genişlet yazan kutucuğu işaretledikten sonra, bilgisayarınızın  klavyesinde bulunan ctrl + f tuşlarına aynı anda basarak, açılan arama formunda aşağıdaki kodu aratın

 

 </head> 

bulduğunuz bu kodun hemen üstüne gelecek şekilde aşağıdaki kodları ekleyin.

<!--not--><b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>

<style type="text/css"> #related-posts { float:center; text-transform:none; height:100%; min-height:100%; padding-top:5px; padding-left:5px; } #related-posts h2{ background:transparent; font-size: 1.4em; font-weight: bold; color: black; font-family: Georgia, &#8220;Times New Roman&#8221;, Times, serif; margin-bottom: 0.75em; margin-top: 0em; padding-top: 0em; } #related-posts a{ color:black; } #related-posts a:hover{ color:black; } #related-posts  a:hover { background-color:#ddd; }

</style> <script src='http://bloggermodifiyejs.googlecode.com/files/benzer-yazilar.js' type='text/javascript'/>

<script type='text/javascript'>
var defaultnoimage=&quot;http://2.bp.blogspot.com/-yRSXWDTHZlA/T6s8tkMqNnI/AAAAAAAAA7w/SEgoiBELIF4/s1600/no-photo-available.jpeg&quot;;
var maxresults=5;
var splittercolor=&quot;#d4eaf2&quot;;
var relatedpoststitle=&quot;Bunlarda ilginizi çekebilir&quot;;

</script>

<!--not--></b:if>


2.Adım aşağıdaki kodu bulun

 <data:post.body/> 

<data:post.body/> kodunu bulduktan sonra hemen altına gelecek şekilde aşağıdaki kodları ekleyin (bu kod şablonlarda iki adet olabiliyor sonuçlarda çıkan ilk kod) ve kaydedin.

<!--not--><b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>

<div id='related-posts'> <b:loop values='data:post.labels' var='label'> <b:if cond='data:label.isLast != &quot;true&quot;'> </b:if> <script expr:src='&quot;/feeds/posts/default/-/&quot; + data:label.name + &quot;?alt=json-in-script&amp;callback=related_results_labels_thumbs&amp;max-results=5&quot;' type='text/javascript'/></b:loop> <script type='text/javascript'> removeRelatedDuplicates_thumbs(); printRelatedLabels_thumbs(&quot;<data:post.url/>&quot;); </script> </div> <!--not--></b:if> 


Tüm işlemleri doğru yaptıysanız eklentiniz sorunsuz çalışacaktır, daha sonra isterseniz eklentiyi kendinize göre de özelleştirebilirsiniz.

 

Eklentiyi özelleştirin.

1. “Bunlarda ilginizi çeker”  diye yazan bölümü benzer yazılar veya ilgili yazılar gibi sizin istediğiniz her hangi bir yazı ile değiştirmek isterseniz, kodlar içerisinde, var relatedpoststitle="Bunlarda ilginizi çeker"; diye yazan satırı bulup “Bunlarda ilginizi çeker” diye yazan bölüme istediğinizi yazabilirsiniz.


2. Eklenti varsayılan olarak 5 yazınıza bağlantı oluşturur, ama siz isterseniz  bağlantı sayısını değiştirebilirsiniz, bunu yapmak içinde en son eklediğiniz kodlarda var maxresults=5;
yazan bölümü bulun ve buradaki 5 değerini düşürerek veya yükselterek, istediğiniz kadar bağlantıya yer verebilirsiniz.

 

3. Biz eklentinin ana sayfa ve diğer sabit sayfalarda görünmemesi için eklentinin kodlarını blogger/blogspot’ta kullanılabilecek, bazı özel kodları içerisine aldık, bu sayede eklenti sadece yazı sayfalarında görünecektir, ama siz eklentinin diğer sayfalarda da görünmesini isterseniz <!—not—>  ile başlayan kırmızı ile renklendirdiğimiz bölümleri silmeniz yeterli olacaktır.

 

 

İpucu: Eklentinin yazıya en yakın ve doğru sonuçları gösterebilmesi için,  daha önce yazınızı hangi kategoride etiketlediyseniz, yazınızda yine o etiketleri kullanmaya özen gösterin.

Paylaş !

62 yorum:

 1. eline saglık tayfun hocam yine harikalar yapıyosun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim Müjdat .
   Aslında bilindik ve internette bir çok örneği olan bir uygulama ama hazır uygulamalarda sorun yaşayanlar için yayınlamak istedim..

   Sil
 2. ben daha önce böyle bişey yaptım ama hoşuma gitmedi, sizinki daha güzel görünüyor, acaba eskisini nasıl kaldırabilirim, birde benim navbar kilitlenmiş, sanırım kurcalarken bazı dosyaları silmişim. tasarıma girdiğimde "düzenle" linklerine tıkalayamıyorum, yardımcı olaursanız sevinirim..

  panterman.net

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sanırım en yukarıda sağda eklediğin türk bayrağı sorun çıkarıyor, kaldırıp dene, eğer sorun çözülmezse bakarız.

   Sil
 3. bayrağı kaldırdım düzeldi tşklr eline sağlık..

  YanıtlaSil
 4. resimsiz sadece başlıklar alt alta olacak şekilde yapamazmıyız konu altlarına

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yapılabilir kodları düzenlemek gerekir boş kalırsam düzenlerim..

   Sil
 5. hocam bnede satır hatası diye bir hata verdi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kodları yayınlayıp üzerinde düzenleme yapınca kodlar bozulabiliyor, yazıyı yeni baştan düzenledim ve yayınladım sanırım şimdi çalışacaktır.

   Sil
  2. hocam denedim satır hatası vermedi ama çalışmıyor maalesef

   Sil
 6. Hocam ne yaptım ne ettiysem bende çalıştıramadım bu eklentiyi :/

  YanıtlaSil
 7. hocam bu sizin kullandığınız mı? Linkwithindekinde mouse ile üzerine gelince hafif şekil değiştiriyor bunda da olur mu?

  YanıtlaSil
 8. ne yaptıysam olmadı siteme bi türlü benzer yazılar eklentisi çıkmadı..hata da vermiyor..resimli yada resimsiz olmuyo bende..acaba sorun neden kaynaklanabilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kodları eklerken hata oluşabiliyor olmazsa kendi kullandığım eklentiyi modifiye ettikten sonra google codeye yükleyip yazıyda ki kodları güncellerim, yaptığımda buradan yorum olarak duyururum.

   Sil
 9. Merhaba..
  Html düzenlemede Kodun 1.bölümünü ekledim ama 2. bölümde bölümü çıkmadığı için tamamlayamadım.

  YanıtlaSil
 10. 10 Numara Gercekten saqoLun..

  YanıtlaSil
 11. Harika, anlatım çok yalın çok rahat yaptım geç farkettiğime üzüldüm sitenizi başarılarınızın devamını dilerim takipte olucam.

  YanıtlaSil
 12. Merhaba,

  Ben bu eklentiyi daha önce başarılı bir şekilde eklemiştim.Ama daha sonra blogumun adını değiştirdim.Yeni adı : surprizpasta.blogspot.com
  oldu.Şimdi blogumuda , bu eklentideki linklere tıkladığımda eski bloga gitmeye çalışıyor.
  Bu konuda ne yapabilirm.Bir öneriniz var mıdır?

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sanırım sizin eklediğiniz eklenti Linkwithin bu eklentide o tarz sorunlar yaşanmaz blogunuzun rss'sinden içerik çektiği için blog adınız değişse de yeni blog adınızdan içerik göstermeye devam eder.

   Şöyle yapabilirsiniz yukrıdaki işlemleri takip ederek eklentiyi kendi blogunuza ekledikten sonra linkwithini silebilirsiniz.

   diğer bir seçeneğinizde link within sizin yazızlarınızı önbelleğe aldığı için hatalı sonuçlar veriyor bu zamanla kendiliğinden düzelecektir ama bu ne kadar sürer onu bilmiyorum.

   son bir öneride link withini blogunuzdan kaldırın ve farklı bir e-posta adresi ve yeni blog adınızın linkini girdikten sonra eklentiyi tekrar blogunuza ekleyin.

   Sil
  2. İlgin için teşekkürler Tayfun.LinkWithin i tekrar ekledim.Ekledikten bir gün sonra herşey normale döndü.Artık eski URL'e gitmiyor.

   Sil
 13. uyguladım ama etkin olmadı acaba neden ?
  http://soncizgi.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 14. Tayfun bey, bloğumuzun linkwithin eklentisindeki türkçe karakterler bozuk görünüyor bi çözüm yolu var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Link within dışarıdan çağrılan bir uygulama olduğu için kodlarına ulşılmz o yüzden yapabileceiğiniz tek şey kalıyor uygulamayı silip yeniden eklemek sorun düzelmezse beklemekten başka çare kalmıyor ..

   tabi sorunu mail olarak linkwithine de bildirebilirsiniz support@linkwithin.com

   Sil
  2. ben sorunu linkwithine bildirdim bakalım düzelecekmi..

   Sil
 15. farklı mail adresleriyle yeniden yüklemeyi de denedik ama sonuç değişmedi. teşekkürler ilginiz için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir süre bekleyin bu arada yukarıdaki eklentiyi eklemeye çalışın sorunsuz çalışacaktır.

   Sil
 16. Bende harfiyen uyguladım ama bi değişiklik göremedim.
  Yani çalışmadı.

  http://cimaem.blogspot.com

  YanıtlaSil
 17. temamda bu kod yok napacam ben :

  YanıtlaSil
 18. Merhaba,

  Ben Linkwithin uygulaması ile bu eklentiyi sağladım. Ancak, şöyle bir sorunum ve bu eklentiyi eklerken blogumda eklentinin 4 tane sayfa göstermesini seçtim. Ancak, sayfamda 2 tane gözüküyor ve her yeni yazdığım post altında sabit olarak hep iki konu gözüküyor. Yani, bunlarda ilginizi çekebilir bölümü hiç güncellenmiyor. Bunu nasıl çözebilirim.

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. blogunuz daha çok yeni sanırım şuan itibari ile 11 postunuz bulunuyor, biraz zaman geçip Linkwithin yeteri kadar indexlediğin de, belirlediğiniz şekilde 4 adet benzer yazı gösterecektir.

   Ayrıca zaten dışarıdan kodlara müdehale etme şansınızda bulunmuyor.

   Sil
 19. Yazı ve resimleri küçültme şansımız varmı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eklenti üzerinde özelleştirme imkanınız bulunuyor fakat javascript kodlarını indirip onun üzerinde düzenleme yaptıktan sonra tekrar google codeye yüklemeniz gerekiyor.

   Sil
 20. Merhaba,

  Benim de blogumda bir turlu gorunmuyor Linkwithin uygulamasini kaldirip denedim ama olmadi malesef

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogunuz yeni mi ? eğer daha yeniyse en az 10 adet yazınız olması gerekiyor 10 adet yazınız olduğunda mutlaka görünecektir.

   Sil
 21. ilk denememde oldu tşk ederim. gayet yararlı bilgiler paylaşıyorsunuz.

  YanıtlaSil
 22. öncelikle konu için teşekkür ederim.
  bende şöyle bir sorun oluşdu; gösterimi 4 yaptım fakat eklemiş olduğum yazıyı 5 kişi okudu yazısı ile yan yana çıkdı ve 3 gösterim oldu? alta veya üste nasıl alırım ?

  http://gezenolta.blogspot.com/2012/12/furuno-fcv-620-fcv-585-turkce-kullanm_6.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eklediğin bu #related-posts {
   CSS kodlarının hemen altına aşağıdaki kodları ekle.

   min-width: 100%;
   max-width: 100%;
   width:100%;

   Sil

  2. min-width: 100%;
   max-width: 100%;
   width:100%;

   2 yerdeki kodların altına koydum bu sefrdesayfa içersinde göründ?

   Sil
  3. malesef değişmedi hocam
   bunu kaldırıp gatgetli olanı varsa onu deneyeyim ?

   Sil
  4. gene ben düzeltim bu yazıyı konusunu sizin kodun üstüne aldım
   şimdide 3ad gösteriyor bakalım !!

   Sil
 23. Merhabalar. Yaptım çokta güzel oldu ama sağ tarafta ince bir çizgi çıkıyor onu gidermek mümkün müdür? Dilerseniz bakabilirsiniz: juventustr.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eklenti sayfalarında görünmediği için bahsettiğin çizgiyide göremedim..

   Sil
 24. Ya bir de yazı renklerini değiştirme şansımız olur mu Benim arka plan siyaha yakın. Beyaza yakın bir renk düşünüyorum ama yapılabilir mi? Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eklediğin CSS kodlarındaki color: black; diye yazan kod yazıların renginin siyah olduğunu belirtir sen bu kodun yerine color:#fff; diye yazarsan yazı rengide siyah olur.

   Sil
 25. Ne yaptın ne ettiysem uygulamalı adım adım izlesemde yükleyemedim. Linkwith in dede widget ekle diyorum ama ondada sonraki adıma geçmiyor nedenini anlamadım :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dediğiniz sorunu anladım ...bunu eklemek biraz zor olabilir ama Linkwihinde gadget ekle dediğinizde şuan blogger da yeni bir güncellem olduğu için gadget olarak eklemiyor olabilir, şöyle yapabilisiniz widget ekleye tıkladığınızda açılan sayfada widgetın kodlarını görebilmek için "içeriği göster" diye yazan bağlantıya tıklayın ve açılan kodları kopyaladıktan sonra blogger kumanda panelinden yerleşim -- bölmüne geçin ve gadget ekle diye yazan bağlantıya tıklayın , açılan pencerede HTML/Javascript gadget ekleye tıkladıktan sonra açılan yeni pencereye kodları ekleyip kaydedin..

   Sil
 26. yaptım süper oldu teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 27. iyi herşey güzel de benim tema ' da <data:post ' u bırak ctrl + f de <data:p bile bulunamadı diyor bi türlü ne facebook yorum ne de benzer yazılar kodunu ekleyemiyorum siteme lütfen yardım edin .. https://prokolik.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. &lt;data:post.body/&gt; yazı bölümünün olduğu koddur blogunda yazıların görünüyorsa bu kodda var demektir, Widget şablonlarını genişlet diye yazan bölümü işaretledikten sonra kodu aramayı dene muhtemelen birden fazla bulacaksın..

   Sil
 28. yok olmuyor hata vermiyor ama olmuyorda. bunun başka bir yolu yokmu ?
  http://balkon-sefasi.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 29. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 30. Aynen suan calismiyor. Eskiden calisiyormuydu bilmem ama :D Varsa baska yolu bekliyoruz mesela suanki sitede olan bu yollamıki?

  YanıtlaSil
 31. Kısa bir süre sonra tüm eklentilerin kodlarını test edip çalışmayanları güncelleyip yeni alternatiflar tanıtmayı düşünüyoruz..

  YanıtlaSil
 32. Çalışmadı. şablonda uyarı gösteriyor

  YanıtlaSil
 33. selam iyi çlışmalar öncelikle faydalı bilgilerinizle blog sayfam dikkat çekici oldu yalnız benzer yazılar eklentisiyle sayfamda alt alta 3 4 tane aynı uygulama oluştu bunu nasıl gidere bilirim link e bakarsnız http://dostmutfak.blogspot.com/ cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  YanıtlaSil
 34. hocam teşekkürler gayet hoş görünüyor.. ilk başta ben de yanılgıya ugramıştım kodların yazımında.. ancak sonuç çıkmadıgında kodunun üç yerde çıktgını bılıyordum ve ben de üçünün de hemen peşine ekledim ikinci kutudaki kodları.. bende çıkmadı dıyen varsa bu şekilde yapabilirler.. tekrar teşekkrler.. alttaki blog adresimden görünümü izleyebilirsiniz arkadaşlar..

  http://www.cerezlerim.com/

  YanıtlaSil
 35. Yazınız için çok teşekkürler. Bunlarda ilginizi çekebilir in altındaki o resimleri büyütmek için napmam gerek?

  YanıtlaSil
 36. Yazı için teşekkürler ben uygulamayı yaptım fakat resimli devamını oku butonum bu eklentiden sonra çıkıyor yardımcı olabilir misiniz ?

  YanıtlaSil
 37. Bunu Mobil temada gösterebilir miyiz?

  YanıtlaSil
 38. Verdiğin kodları aynı şekilde yerlerine yerleştiriyoruz ama malasef çalışmıyor bu eklenti.
  www.aofsorucevap.blogspot.com

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz