RSS’den kategorilere göre içerik çekmek

rssRSS beslemeleri sık sık güncellenen bloglar ve haber sitelerinde, yeni içeriği takipçilerine haber vermek için kullanılan bir veri biçimidir.

 

RSS’nin yetenekleri bunlarla da sınırlı değildir. Blog’unuz da kullandığınız bir çok eklenti de, içeriği farklı formatlarda sunmak için rss beslemelerinin’i kullanırlar. Bu eklentilerin belli başlı olanları ise şöyledir, son yazılar , son yorumlar, bunlarda ilginizi çeker, veya karışık postlar gibi araçların hepsi de rss’den içerik çekerek farklı formatlarda blog ziyaretçilerine sunarlar.

 

Ayrıca bu eklentileri  iyi düzenlemiş bir ana sayfa hazırlamak içinde kullanabilirsiniz.

 

Blogger da barındırılan blogların bazılarının gerçekten çok güzel düzenlenmiş ana sayfaları bulunmakta , fakat çoğunun bu konuda başarılı olduğunu söylemek mümkün değil.

 

kategori-slider

 

Aslında blogger size Hürriyet com.tr de olduğu gibi bir ana sayfa hazırlama olanağı sunuyor, bu size belki şaşırtıcı gelebilir ama hazırladığınız kategorileri bir slayt eşliğinde gösterebilir,veya oluşturduğunuz farklı kategorilerin içeriğini kısa bir pasaj veya resmi otomatik değişecek şekilde blog’unuzun ana sayfasında gösterebilme olanağınız blogger’ın(blogspot’un) esnek yapısı sayesinde gayet mümkün.

 

2012-01-22_081055

 

Öncelikle etiketlerle nasıl kategori oluşturulacağını veya daha önce etiketlediğiniz yazıları kolayca nasıl düzenlenebileceğini bilmeyenler için bu bağlantıyı paylaşıyorum.

 

Daha sonrada sizi için hazırladığımı eklentiyi tanıtmak istiyorum, eklentimizin işlevi gayet basit, daha önce blog’unuzda oluşturduğunuz kategoriyi yazıyor tercihleriniz belirleyip  bir kaç tıklama sayesinde blog’unuza gadget olarak gönderebiliyorsunuz.

 

Sizin için hazırladığımız gadget  etiketleri kullanarak hazırladığınız kategoriden istediğiniz kadar sayıda içerik çekerek, yazılarınızdan bir adet resim, yazı başlığı, kısa bir pasaj ve

yazı tarihi, yorum sayısı gibi bilgilerin yer aldığı birde bölüm şeklinde görüntülenebiliyor.

 

2012-02-08_192956_thumb[5] 2012-02-08_192926_thumb[7] 2012-02-08_192752_thumb[7]

 

Tercih seçeneklerinde yazıdan kısa bir alıntı eşliğinde resimli olarak gösterebileceğiniz gibi, sadece yazı başlığı veya sadece resim olarak belirleme olanağınız size daha fazla yazıyı gösterebilme olanağını da sunuyor.

 

 

Tüm işlemleri tek bir yazıda toparlayamayacağımız için şimdilik yukarı da sizinle kategorilerinizden içerik çekebileceğiniz basit bir eklenti paylaştık, daha sonra yayınlayacağımız, yazımızda da kategorilerinizin birinden içeriği otomatik alıp bir slider eşliğinde sunan farklı bir eklenti paylaşacağız.

Paylaş !

53 yorum:

 1. dewamını dört gözle bekliyorum

  YanıtlaSil
 2. Anasayfadaki, ilk konu başlıgının altındaki soru:cevap şeklindeki reklamı nasıl konumlandırdın.. Şablonda hangi kodu bulmamız gerekiyor o kısmı kullanabilmemiz için ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tasarım --> sayfa öğeleri --> blog kayıtları yolu takip et ve reklam seçenekelerinde aradığını bulabilirsin.

   Sil
  2. yanlış anldın, reklam değil, konumlandırma kısmını sormuştum, reklamı örnek gösterdim. reklamın bulundugu yer, html kodları aracılıgı ile ulaşıldıgından eminim ama kod bilgim yok denebilecek kadar az...

   Sil
  3. benim eklediğim şekilde reklamı oraya eklemek istersen blog kayıtları yazan yerde reklamlarda bu seçenek mevcut, ama yok ben reklam eklediğin bölüme farklı birşey ekliyecem diyorsan, blogger'ın kodlarında böyle bir özellik bulunuyor(FirstPost ), ilk yazının altına her hangi bir bölüm eklersin sadece orada gösterilir.


   HTML'yi düzenle bölümünde widget şablonlarını genişlet yazan kutucuğu işaretledikten sonra aşağıdaki kodu arat.

   <b:if cond='data:post.isFirstPost == &quot;false&quot;'>


   bulduğun bu kodun hemen altına eklediğin her hangi bir şey sadece ilk yazının altında görüntülenir.

   Sil
  4. sorumun cevabını aldım tşkederim.. Alıntı kısmınıa gelince, kaynak belirtiğim sürece problem olmaz diye düşünmüştüm, 2 bloggermodifiye.com kaynaklı paylaşımı kaldırıyorum..

   Sil
 3. Benim sitemde resimler gözükmedi acaba neden böyle yapıyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yazılarına eklediğin yazıları resimleri başka sitelerden, web adresi şeklinde ekliyorsan bu tarz rss den içerik çeken eklentilerde gözükmez.

   resimlerin görünebilmesi için yazı panelinde bilgisayarından seçip blogger(picasa) hesabına yüklemelisin.

   Sil
 4. hocam metin fontunu büyütebilme imkanımız var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. GRaFiT css kodları gadget'ın kodları ile birlikte eklendiği için fontların boyutu, renkleri hatta eklentinin arka planına kadar özelleştirme seçeneğin bulunuyor.

   yazı başlıklarını düzenlemek için css kodları içerisinde aşağıdaki kodlara bul.

   .categorytitle{
   font-size:13px;
   font-weight:bold;
   }

   bu kodlar içerisinde yer alan font-size:13px; yazı başlıklarını boyutunu belirler burada 13px değeriyle oynayarak başlıkları değiştirebilirsin.

   Örnek:
   diyelimki sen başlıkların daha büyük görünmesini istiyorsun bunun içinde 13px'i 15px yapabilirsin.

   yine o kodlar içerisinde yer alan .categorysun{font-size:13px;} bu kodda kısa özetin yazı boyutlarını belirler buradaki 13px değeriylede aynı şekilde değişiklik yapabilirsin.

   Bonus:++
   hatta css kodlarına yeni kodlar ekleyerek kendi tasarımına göre daha fazla özelleştirme yapabilirsin.

   Sil
 5. bravo tayfun, oldukca basarili.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler Era seni tekrardan görmek güzel ..

   Sil
 6. bloglara sadece resimli veya sadece normal şekilde yani iki farklı şekilde eklenmiyor,bir birini etkiliyor?bu sorunu nasıl çözebiliriz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. farklı bir eklenti hazırlamam gerekir veya yeni kodlara hazırlarım ve bu kodları nasıl kullanabileceğiniz yazarım o zaman farklı kategoriler için daha değişik eklentiler ekleyebilirsiniz.

   Sil
  2. Diğer eklentide JS dosyasını farklı siteden kullanırsanız sorun çözülür sanırım. Aynı etiketler, dosyalar birbiriyle çakışıyor.

   Sil
  3. Zaten aynı etiketleri kullanmanıza gerek yok, yani aynı etiketten 2 veya 3 eklentiye şablona eklemek pekte mantıklı değil, arkadaşın demek istediği farklı etiketlerle eklentiyi ekleyip, yukarıdaki gadget tercihlerinde farklı şeilde ayarlayabilmek.

   Sorun şu HTML etiketleri Javascript dosyası içerisinde olduğu için bu dosyadaki tasarımı sadece tek bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

   diyelimki siz 3 tane etiketinizi ekleyip 3 eklenti eklerseniz eklenti 3 farklı kateoride içerik gösterir ama gadget tercihleri bölümünden seçtiğiniz tasarım şekli diyelim ki sadece resimse 3 kategoride de sadece resim olarak görünür.

   bunun çözümü varmı var ama her kategori için farklı bir eklenti hazırlamak gerekir, kategori üzerine farklı bir eklenti hazırlıyorum şaun boş kaldığımda bu eklentinin daha gelşmiş olanını da hazırlarım.

   Hatta bunun kodlarını ayrıntılı bir anlatım şeklinde paylaşırım o zaman eklentiyi sizde kendinize göre özelleştirebilir farklı yerlerde kullanabilirsiniz.

   Sil
 7. güzeloliyiyasa adlı bloğuma uğrayıp , bloğumu geliştirmeme yardım önerilerini almak isterim. bu arada blogger la tanışalı 2 ay oldu..

  teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 8. http://www.sosyofikir.com/feeds/posts/summary/-/blogger?max-results=15&alt=json-in-script&callback=recentpostslist benım sıtemde olmuyor arkadaşlar ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tekrar denedim bende sorun görünmüyor, site içerik takibine izin verdiğinden emin ol.

   Sil
 9. Benim eklediğim gadgetlar görünmüyor. yeni açtım blogumu. Tasarım sayfa öğeleri dediğiniz bölüm nerde anlayamadım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sen şuan blogger'ın dinamik görünümlerini kullanıyorsun eklediğin gadget o yüzden görünmüyordur, blogger kumanda paneli -->> tasarım -->> şablon tasarımcısı yolunu takip edip kendine burada bulunan dinamik görünümler dışındaki şablonlardan birisini seçersen gadgetların görünür.

   Sil
 10. İnanamıyorum. Statik sayfalar oluşturulduğu günden beri yapmak istediğimi sizin sayenizde başardım. Verdiğiniz kodları kopyaladım ve blockquote></blockquote arasına yerleştirip statik sayfanın html sine yapıştırdım. Başardım.. İstediğim şeyi başardım. Çok ama çok teşekkür ederim. Hazırladığım sayfayı görmenizi isterim. Bir de statik sayfalardan gadget ve reklamları kaldırıp tertemiz bir sayfa oluşturmayı başarabilsem.... Blogum http://hertelden-everything.blogspot.com İzlemenizi istediğim sayfam ÜRETTİKLERİM veya KİŞİSEL adlı sayfalar. Direkt link veremedim . "HTML'iniz kabul edilemez: Etikete izin verilmiyor" uyarısı verdi. Tekrar teşekkür ederim Tayfun arkadaşım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte yeterli bilgi olmayınca böyle komiklikler çıkıyor ortaya. Uyarı html kodları için verilmişti, bense verdiğim linki kabul etmediğini düşünüp onu düzeltmeye çalıştım. Pardon ya.. Yaşlılık işte.

   Sil
  2. eklentiyi kullandığınız sayfaya baktım güzel olmuş, ilerleyen günlerde vakit bulursam bu eklentiyi biraz daha sadeleştirip, sizin yaptığınız şekilde galeri oluşturmak isteyenler için yayınlarım, eklenti bu yazıda pek fazla dikkat çekmiyor :)

   ayrıca sayfaya bizim blogumuzun linkini eklemişsiniz, bence tam galerinin üstünde sırıtmış, sadece galeri görünse daha güzel olur.

   Yaşlılık diyorsunuzda sizin yapabildikleriniz yapamayan yüzlerce tanıdığım genç var :)

   Sil
  3. İltifatlarınız için teşekkür ederim. Ben verilen emeği karşılıksız bırakırsam kendimi huzursuz hissederim. Saatlerinizi ayırıp kodlar oluşturuyor ve bunları bizimle paylaşıyorsunuz. Sadece post hazırlamak bile zaman ve dikkat istiyor. Bunun karşılığında sizin için en azından, linkinizi vererek bir küçük jest yapmak istedim. Görüntünün bozulması umurumda bile değil. Eğer linkinizi başka bir yere yerleştirsem bu kadar dikkat çekmezdi. Benim ziyaretçilerim sizi de tanımalı. Yine sizin verdiğiniz bilgilere dayanarak çok yer kaplayan bazı gadgetleri statik sayfalardan kaldırmayı da başardım. Tekrar teşekkür ediyorum.

   Sil
 11. Hocam konu güzel ama ilk haberin resmi ve başlığı olupta diğer haberlerin sadece başlığının olduğu bir script lazım. Araştırdım bulamadım. Var mı bildiğiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eklentinin üzerinde yapılarak bizim kenar çubuğumuzdakine benzer bir kod haırlanabilir veya senin istediğin şekilde sadece bağlantıda ama bunun için bir yazı hazırlamak gerekir vakit bulursam yazıyı yazar kodlarını paylaşırım.

   Sil
 12. Kodun calistigina emin misiniz ? Cunku kod baska bir yerde guncellenmis kodun calisip calismadigina emin olun diye bir uyari aldim maalesef :( ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. test ettiten sonra kodu güncelleyip yayınlarım.

   Sil
 13. Çok işime yaradı gerçekten de. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim...işine yaramasına sevindim

   Sil
 14. resim - başlık
  resim - başlık
  ....

  Şeklinde göstermemizin imkanı var mı? JS dosyasını düzenleyemedim bu şekilde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sadece resim olarak ekledikten sonra css kodlarında şu kodları bul .categorymeta,.categorysun,.categorytitle{display:none;} ve bu kodlarda ki ,.categorytitle yazan kısmı sil.

   Sil
 15. En Olay Eklenti Budur ...

  Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 16. Selam Tayfun paylaşımların gayet güzel sayende...geliştiriyoruz blogları....bu konuyu çok aradım ve sen paylaşmıssın ..yanlız benim aşamadığım konu Benim bir manşet sliderim var ..haberleri elle ekliyorum buda zaman alıyor .. Benim manşetim bu şekilde  < u l i d="ctl00_ortayer_mansetNavigasyon" c lass="left">
  a href=".../tek-hedefimiz-kazanmak.html" target="_blank" title="Tek hedefimiz kazanmak...">1<>
  < u l c lass="right">
  a href="..." t arget="_blank" title="Tüm manşetleri görmek için tıklayınız">Tümü<>
  c lass="mansPict">.../013.jpg
  c lass="mansLink">.../tek-hedefimiz-kazanmak.htmlTek hedefimiz kazanmak...20


  Ben bu d iv lere başlık resim link çekebilirmiyim bu mantıkla ? eğer olabilirse nasıl yapmalıyım örneklermisin ..cevabını bekliyorum.. saygılar kolay gelsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. istediğin şey için tümkodları yeniden değiştirmek gerekir bu da çok fazla zaman alır, eğer biraz kod bilgin varsa yukarıdaki slaytı ekleyip onu düzenlemek daha kolay.

   Sil
 17. Ben aslında js kodunu değiştirmeyi denedim fakat bazı şeyleri eksik yapıyorum sanırım... abi sen değiştireceğim yerleri işaretlersen ..ben bunu başarabilirim..sayende tayfun..yardımını bekliyorum..saol varol..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kusura bakma dediğim gibi şuan ona vakit ayıramam, bu anlatımla olacak iş değil, tek tek HTML, CSS ve Javcript kodlarını düzenlemem ve test etmem gerekir, üstüne birde sana bunları nasıl değiştireceğini anlatmamı istiyorsun, o kadar vaktim olsa zaten sana şablonu yolla ben düzenleyip sana gönderirim derdim..

   Sil
  2. http://www.bloggermodifiye.com/2012/02/jquery-rss-slider.html#more tayfun bu yazındaki slider la manşetimi tasarladım bitirdim... fakat sonradan eklediğimde slidder hiç görünmüyor noldu anlamadım slider ı ekliyorum çıkmıyor ana sayfada bu neden kaynaklanıyor tasarlayana kadar acaba dedim editlediğim koddamı sorun var ...sitenden yeni kod alıyorum..ekliyorum hiç bir değişilik yok bunun nedeni nedir kardeşim
   ?

   Sil
 18. acil yardım tayfun şu jquery rss sliderı bir kontrol edebilirmisin kardeşim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. blogumuzda tanıttığımız uygulamaları kontrol etmeye gerek yok eklentilerin birer demosunu paylaşıp hatta videolu anlatımlarını paylaştığımızda oluyor, ve demo sayflarına eklediğimiz kodları yazılara ekliyoruz..

   blogta tanıttığımız tüm sliderların altına çalışmıyor diye yazmışsın çalışmasa demoları nasıl çalışıyor ? sence sorun sende veya kullandığın temada olabilirmi bir onu kontrol et bence.

   Sil
 19. Selam arkadasslar birşey sorucam hani böyle yaptık diyelim başlıklarını nasıl yapıcaz resimdede Kültür Sanat diye resim varya başlıkta onu nasıl yapıcaz?

  YanıtlaSil
 20. Selam tayfun bunu ekliyorum hiç birşey olmuyor başka javasicipritler ekledim bir etki yok bunun nedeni nedir ..widget e ekliyorum herhamgi bir değişiklik yok neden olabilir sence ? yardımcı olursan sevinirim

  YanıtlaSil
 21. çok güzel ve uzun süredir aradığım bir eklenti resimleri yapmak istiyorum ama tayfun bey anlamadım nedense yukarda ki oluşturduğum kodu gadget olarak ekledikten sonra ne yapıcaz onu anlamdım ve gadgetle ilgili blogumda hiçbir değişiklik olmadı..

  YanıtlaSil
 22. eklenti çok güzel http://johnysimple-magazine2.blogspot.com/ şu sitedeki gibi tarih ve yorum sayısını gösteren yazıları kaldırabilir misin? Bir de eklentide resimler sola dayalı çıkıyor.

  YanıtlaSil
 23. KATEGORILERE,YANI ETIKETLERE GORE EN COK GORUNTULENENLER BUNU YAPMAK MUMKUNMU

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef eklentinin böyle bir özelliği bulunmuyor.

   Sil
 24. peki bunu nasil yaparim.etiketler icinde en cok goruntulenen yazilari nasil goruntulerim ogertirmisiniz

  YanıtlaSil
 25. Çok güzel paylaşım bunu daha sade yapabilirmiyiz sadece resim başlık ve snippt katakter sayısınıda azaltabilirmiyiz

  YanıtlaSil
 26. Hocam, etikete göre bir sayfaya nasıl yazıları çekeriz? Html kodu var mı bunun ?

  YanıtlaSil
 27. Çok güzel bir eklenti olmuş ellerinize sağlık hocam. Sitenizi daha yeni gördüm ve gerçekten de siz bu işte ustasınız...

  YanıtlaSil
 28. Hocam css ve jquery kodlarının linkleri çalışmıyor yeniler misiniz?

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz