Blog ziyaretçilerinize yazı önerin

İlk defa dünyanın en büyük teknoloji bloglarından biri olan Mashable gördüğüm bu eklenti, blog ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek için benzer yazılara alternatif olarak, yada birlikte  kullanabileceğiniz oldukça kullanışlı bir uygulama.yazı-öner


Eklentinin kodlarını şablonunuza ekledikten sonra blog ziyaretçileriniz yazının sonuna geldikleri zaman, ekranın sağından kayarak açılan uygulama blog ziyaretçilerinize yeni bir yazı öneriyor.

Uygulamayı kendi test etmek için buraya bakabilir kendi blog’unuzda kulanabilmek içinse aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1.Adım   Gadgetı blog’unuza ekleyin.Uygulamanın javascript kodları widget halinde olduğu için yapmanız gereken blog’uma gönder yazan butona basıp kodları eklemek.

2.Adım HTML Kodlarını blog’unuza ekleyin.

aşağıdaki kodları kodları kopyalayın

<b:if cond='data:blog.pageType == "item"'>
<div style='display:none' id='bpslidein_place_holder'></div>
</b:if>

kodları kodları kopyaladıktan sonra, sırası ile Kumanda Paneli ➜ Tasarım ➜ HTML’yi Düzenle yolunu takip edin ve klavyenizdeki  ctrl ve f tuşlarına aynı anda basıp açılan arama formunda <data:post.body/> kodunu aratın ve bulduğunuz bu kodun hemen altına gelecek şekilde kopyaladığınız kodları yapıştırın ve kaydedin.

Görsel anlatım
Paylaş !

45 yorum:

 1. yazısı html kodları arasında bulamadım ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. HTML'yi düzenle sayfasına geldiğinde widget şablonlarını genişlet yazan bölümü işaretle kodu öyle arat. <data:post.body/> olmadan yazı bölümü görünmez bu kod tüm şablonlarda bulunur.

   Sil
 2. konuya girer girmez çıkmasını nasil sağlayabiliriz...Sizin blogda olduğu gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2. adımdda ki kodu <data:post.body/> nin altına değilde üstüne gelecek şekilde ekle.

   Sil
 3. süper yine çok yararlı bişiy

  YanıtlaSil
 4. Tayfun Bey bir blog teması üzerinde değişiklik yapıyorum ama tema 3 bölümlü solda gadget var ortada yazı alanı solda da genişlik 250 olarak bir boşluk var ve burada html içinde değişiklikler yaparak links credits tarzı şeyler var.Benim sorum ise bu 250 genişliğe sahip olan yere gadget eklemek istiyorum ama tasarım/sayfa öğelerinde o kısımda gadget ekleme özelliği yok bunu nasıl yapabilirim.250 genişliğindeki yere reklam bannerları eklemek istiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şablonu görmeden bir şey diyemem ama reklam alanı ekleyeceksen gadget'a gerek yok sol bölümü içine alan kodlar içinde, 250px değerinde bir bölüm oluştur oraya ekle.

   aşağıdaki kodu oraya ekler içine de reklam kodunu yerleştirirsen hem daha hızlı açılır hemde daha fazla özelleştirebilirsin.

   <div style='width:240px;'> <--buraya reklam kodun--> </div>

   Sil
  2. http://dunianak-azzahrah.blogspot.com/ buradaki temayı düşünüyorum benim için kayıt alanının genişliği önemli o yüzden bunu seçtim ama sağ tarafa gadget olarak eklememe yapamama sıkıntı oldu.Orada kullanabileceğim güzel bir alan var.Mesela popüler yayınlar gibi eklentileri koysam sadece reklam kodu olarak değil.Reklam kodu koyarsamda tam olarak nereye eklemem gerekiyor mesela yan yana 120 lik iki reklam kodunu.Hangi kodun üstüne eklersem orada düzenli gözükür.İlgilendiğiniz için teşekkür ederim

   Sil
  3. o temada sağda da solda zaten gadget eklenebiliyor, yerleşim bölümünde sağ kolanda bulunan gadget ekleye tıkla reklammı, popüler yazılarmı istediğin gadget'ı ekle.

   İstediğini tam olarak anlatamıyorsun sanırım, sen oraya gadget eklediğinde "links credits" tarzı şeylerin altında görünmesinimi istiyorsun ?

   Sil
  4. Evet :)Sağdaki alanda gözükmesini istiyorum

   Sil
  5. bunu şuan buradan sana anlatmam çok zor, gerekli kodları şablona ekledim buradan indirip blog’una yükleyebilirsin..

   Sil
  6. Çok teşekkür ederim Tayfun Bey.Blogger Modifiyeyi takibe devam.

   Sil
  7. Tayfun Bey çok rahatsız ettim bu konuda sizi biliyorum ama birşey daha sorsam.Bu sağ tarafa links ve credits yazısının altına eklediğiniz gadget gibi.Yanyana 2 tane gadget ekleme yapabilirmiyim yani sağ tarafta yan yana 2 gadget ekleme olabilirmi?Bide bu sağ taraftaki gadget alanı 250 genişliğinde ve kayıt alanı ile arasında biraz boşluk var yani biraz daha büyültülebilirmi sağ taraftaki gadgetin genişliği.
   Tekrardan teşekkür ederim.

   Sil
  8. şağ tarafa yan yan bir çok gadget ekleyebileceğin bölümler oluşturabilirsin ama bu çok fazla kod ve css html ve blogger gadget yapısı hakkında bilgin olması demek olur..

   Bunun yerine sağ tarafta buluna gadget ekle yazan bölüme tıklayıp HTML/Javascript gadget ekle ve aşağıda bulunan kodları oraya yapıştır..

   <div style="width:133px;height:500px;float:left;border:1px solid #000;font-size:16px;">burası sol taraf</div><div style="width:133px;height:500px;float:right;border:1px solid #000;font-size:16px;">burası sag taraf</div>

   kodları eklediğin zaman gadgetı iki bölüme ayrımış olursun, sol taraf yazan yere eklemek istediğin uygulamanın kodunu eklersin sağ tarafta aynı şekilde, bölümleri görebilmen için bir kenar çizgisi ve yazıların daha büyük görünemsi için bu kodları eklemiştim border:1px solid #000;font-size:16px; kodları inceledikten sonra silersin.

   sağ kenardaki gadgetı genişletmek içinde aşağıdaki kodu bul.
   #sidebar-kanan {
   width: 20%;
   margin:-100px 0 0 0;
   padding:0 5px 3px 0;
   float:right;
   }

   bu koddaki width: 20%; yazan bölümdeki 20 değeriyle oynayarak gadgetı genişletebilirsin örnek: width: 23%; yaparsan sanırım boşluk kalmayacaktır.

   Ayrıca daha fazla özelleştirme yapabilmen için css hakkında bilgin olması gerekir burada ki içerik css hakkında daha fazla bilgi edinmene yardımcı olabilir..

   Sil
 5. Teşkkürler güzel paylaşım olmuşş.. http://elestirelyorummm.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 6. tasarımım widget i içermiyor diyor ne yapmalıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kodları şablonunun HTML'ine eklemeyi dene..

   Sil
 7. Elinize sağlık, yine anlatım ve dilbildisi anlaşılırlığı ve ayrıca video ile tam not bir paylaşım. Bloggerların tercih edebileceği faydalı bir eklenti. Ben popup tarzı hareketli eklentileri kullanmayı düşünmüyorum, lakin yazınızı okurken yabancı bir blogda "ilgili aramalar" diye bir eklenti görmüştüm , yorum bölümünün hemen üstünde şık bir şekilde yer alıyor ve aynı blog içi arama gibi ulaştığı kelimenin blog içi arama sonuçlarını bir kutu içerinde başlıkları sıralıyordu. internetde aradım lakin kodlara rastlayamadım. Bu eklenti ile bilginiz varsa paylaşmanız dileğiyle.

  YanıtlaSil
 8. web seyyahı bahsettiğin blog blogger üzerinde barındırılan bir blogsa linkini paylaşırsan bir bakarız..

  YanıtlaSil
 9. blogger alt yapısı kullanan fransız bir amatör blogdu. size mesajı yazdığım zaman linkide vereyim diye pc nin geçmiş kayıtlarına baktım lakin bir türlü ulaşamadım hangi site olduğuna. internette http://www.hitadam.com/2012/01/blogger-ilgili-aramalar-eklentisi.html
  (bu siteyi tanımıyorum, okuyucular reklam yapıyor sanmasın) çok benzer bir eklentiden bahsetmiş ama anladığım kadarıyla etikete göre bir yönlendirme eklentisi. Konu aklımda karşıma çıkınca sizi bilgilendiririm.teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bahsettiğin eklenti değil o zaman bu etiketler bölümünü bir div içine alıp tasarımını farklı göstermek gibi bir şey olur.

   ama etikelerde benzer yazıları gösterebilmek için çok kullanışlıdır.

   Ayrıca konuyla ilgili olduğu sürece link atmanda da bir sorun yok, bu kendi blogun da olabilir, hatta yaptığın yorumların altına kendi blog'unun linkinide yazabilirsin.

   Sil
 10. Yabancı blogger destekçilerinin hemen hepsi bu eklentiyi kullanıyor. Ancak benim dikkatimi birşey çekti. Yazılarının uzunluğu ne olursa olsun, sadece yazılarının sonuna geldiğimde bu eklenti açılıyor. Onlar bu ayarı nasıl vermiş olabilirler?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimal ben mantığı bir defa açıklayayım siz ona göre şablonunuz da kodları nereye eklemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

   Uygulama jquery scroll kullanılarak hazırlanmış bir uygulama ilk adımda eklediğiniz kodlarda jqery kodlarını eklemiş oluyorsunuz, bundan sonra yapmanız gereken 2. adımda eklediğiniz kodlarla eklentinin sayfanın neresinde görünmesine karar vermek, yani sayfa kaydırılmaya başlandığında ikinci koda geldiğinde eklentimiz görünmeye başlıyor.

   Benim 2. Adımda eklediğin kodları <data:post.body/> kodunun hemen altına ekleyin dememin sebebi, bu kod tüm şablonlarda bulunduğu için herkes kolaylıkla ekleyebilsin diye, ama siz eklentinin yazının sonunda veya sayfa daha aşağı kaydırıldığında açılmasını isterseniz 2.adımda eklediğiniz kodu kendi şablonuzda bu kodun daha altlarında yer alan <div class='post-footer-line post-footer-line-1'> post-footer-line-2, post-footer-line-3 gibi kodların altına ekleyebilirsin tabi bu kodlar da tüm şablonlarda farklı adlandırılabiliyor.

   Sil
 11. Anlaşıldı :) Teşekkürler detaylı yorum için. Bunun paylaşım butonlusunu görmüştüm, sizin mantığınızı denedikten sonra beğen,+1 ve tweet'li olanını uygulayacağım. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 12. peki sayfanın altına inen kutucuğun sayfanın yukarısına çıkılmasıyla tekrar kaybolmasını nasıl halledebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. jquery bilgin var mı ? ayrıca kodları yükleyecek host

   Sil
 13. http://www.bloggerplugins.org/2011/12/recommended-post-slide-out-for-blogger.html

  bu adresde söylemiş sanırım ama ingilizcem pek olmağıdı için o kodu nereye atıcağımı bilemedim.jquery bilgim yok ama verdiğim adrese bi bakarsan bana yardımcı olursun galiba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Verdiğin linkin bir önemi yok kodlar dışarıdan çağrılıyor kodları bilgisayarına indirip, üzerinde düzenleme yapman gerekir ve daha sonra bir hosta yüklemen gerekir.

   Buda Jquery bilgin ve ücretsiz hosta kodu nasıl ekleyebimen gerektiği anlamına gelir.

   Ben bunları yapamam diyorsan olduğu gibi kullanacaksın veya kaldıracaksın.

   Sil
  2. sen slytın yukarı çıkınca kaybolmasınımı istiyorsun yoksa kaybolmasını engellemeyi mi ?

   Sil
 14. yukarı çıkınca kaybolmasını istiyorum. nasıl aşağı inince yandan geliyosa yukarı çıkıncada kaybolmasını istiyorum aynen verdiğim sitede uygulanan gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir süre beklersen müsahit olduğum bir zamanda, kodları güncelleyip dediğin şekilde çalışacak hale getirebilirim.

   Sil
  2. teşekkürler ilginiz için bekliyorum çalışmayı

   Sil
 15. Ekledim ve çalıştı teşekkürler.Yalnız benim blogta wibiya toolbar da var ve bu eklenti biraz aşağıda kalıyor.Yani toolbar biraz kapatıyor.Bunu biraz yukarı almak için ne yapmam gerekiyor ?Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eklediğin kodların altına aşağıdaki kodları eklersen sanırım istediğin gibi olacaktır.

   <style>#bpslidein{z-index:5;width:400px;height:100px;padding:10px;background-color:#fff;position:fixed;right:-430px;bottom:40px;-moz-box-shadow:-2px 0 5px #aaa;-webkit-box-shadow:-2px 0 5px #aaa;box-shadow:-2px 0 5px #aaa;font-family:Arial, Helvetica, sans-serif;}</style>

   Sil
  2. Teşekkür ederim oldu.Verdiğiniz kodların içindeki rakamlarla oynayarak istediğim gibi yaptım. :) Son bir soru daha sorayım : Arkaplan rengi için de verdiğiniz kodlardaki #fff gibi kodları değiştiriyoruz değil mi ?

   Sil
  3. aynen dediğin kodu değiştiriyorsun.

   Sil
 16. Merhabalar.

  Öncelikle konu gerçekten çok güzel teşekkürler.
  Bir şey sormak istiyorum.Soru işaretine tıkladığım zaman bloggermodifiye.com adresine yönlendiriyor.Bunu kendi sitemin adresiyle nasıl değiştire bilirim.

  YanıtlaSil
 17. selamlar benim blog sitemde temamda 3.sütun eklemek istiyorum sol tarafa acaba nasıl yapacağım hakkında bilgilendirirseniz sevinirim

  sitem: http://web-tasarm.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. siteni üç sütünlu hale getirmek için yeni kodlar eklemen gerekir kodları buradan yazmak nasıl yapılacağını anlatmak çok zor bunun yerine bteplatesten 3kolonlu bir şablonu seçip bloguna uygulaman daha kolay.

   Sil
 18. daha önce yazmıştım ama işlerimden dolayı sonra bakarım demiştiniz hala söylemediniz. Bu sayfanın altına inince çıkan kutucuğun sayfanın üstüne çıkmasıyla kendiliğinden kaybolmasının nasıl yapılacağını söylecektiniz. yardımcı olurmusun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eklenti üzerinde bir kaç test yaptım kendi bloguğumuzda sorusuzca çalışıyor fakat farklı bir kaç şablonda denidiğimde yine yukarı çıkıldığında kaybolmuyor ... her seferinde kodları değiştirip google codeye yükleyip, farklı şablonlarda test etmek çok vakit alıyor ...

   yani ya bu haliyle kullanacaksın yada kaldıracaksın şuan yapabilecek bir şey yok ama ilerleyen günlerde benzer bir eklenti bulursak tanıtırız.

   Sil
 19. Aynı kodun yazının sonunda değilde, sağda footerin üstünde çıkması için kodu nasıl değiştirmeliyiz. Benim blogda altta footer bölümü var. Kodu eklediğimde bölümünün altına girdiği için post da görünmüyor. Yardımcı olsunanıç çok sevinirim.
  http://eniyikektarifleri.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz