Yeni yorum formunda sorunlar ve çözüm yolları

tool-8664_640Bir çok şablona eklenen yorum formunun HTML kodları bazı şablonlarda değişmemiş olabiliyor bu kodları elle değiştirmek çok kolay olmadığı , gibi bazen değiştirseniz de çalışmayabiliyor.

 

Kodları elle değil de otomatik olarak değiştirebilmeniz mümkün olsa da kodları değiştirdikten sonra karşılaşacağınız, diğer bir sorunda eğer blog ziyaretçileriniz ,

Internet Explorer 9, Internet Explorer 8, ve Internet Explorer 7(diğer tarayıcılarda deneme fırsatı bulamadım) gibi bir tarayıcı kullanıyorlarsa , yorum formunun bulunduğu yani yazı sayfaları donuyor veya sadece beyaz bir sayfa görüntülenebiliyor.

 

Sizde blogger’ın yeni formunu kullanıyorsanız bu uyarımızı dikkate alıp, Google Chrome dışında bir tarayıcı ile blog’unuzu test etmenizde fayda var. İnternet Explorer’le sayfalarınızı ziyaret ettikten sonra yukarıda sıraladığım sorunları sizde yaşıyorsanız yapmanız gereken bir kaç değişiklik bulunuyor demektir.

 

Yeni Yorum formunun kodlarını şablonunuza ekleyin.

Yorum formu ile ilgili ilk yazımızdaki basit ayarları yaptığınız halde yanıtla diye bir düğme görünmüyor veya çalışmıyorsa , HTML kodlarını şablonunuza kendiniz eklemeniz gerekiyor.

Genellikle özelleştirilmiş şablonlarda karşılaşılan bu sorunun en kolay çözümü şöyle.

 

Sırası ile Kumanda Paneli ➜ Tasarım ➜ HTML’yi Düzenle yolunu takip ederek blog’nuzun kodlarının açık halde bulunduğu modülün sol alt köşesinde bulunan “Widget şablonlarını varsayılana döndür” yazan  bağlantıyı bulun ve tıklayın.

2012-01-17_225822

 

Yaptığınız bu işlem sayesinde yeni yorum formunun kodları şablonunuza otomatik olarak eklenecektir.

 

Not: Bu işlem yorum formunuzdaki kodları düzenlerken diğer widget (kenar çubuğunda ki gagdgetlarla ilgisi yok, yazılarınızın olduğu bölüm) adı altında yaptığınız düzenlemeleri de sıfırlayacaktır.

 

Yeni Yorum formunuz web tarayıcıları ile uyumlu olsun.

 

Benim  kullandığım web tarayıcısı google chrome ile blog'u ziyaret ettiğimde hiç bir sorun yaşamazken İE9 ile ziyaret ettiğimde sayfa donuyor du bu sorunu araştırırken burada bulduğum çözüm sorunu çözdü .

 

 

HTML'yi düzenle sayfasında Widget şablonlarını genişlet yazan bölümü işaretledikten sonra klavyenizdeki CTRL ve F tuşlarına aynı anda basarak aşağıdaki kodları aratın.

 

<script defer='defer' expr:src='data:post.commentSrc' type='text/javascript'/>

 

Bulduğunuz javascript kodlarını, aşağıdaki kodlarla değiştirin

 

<script async='async' expr:src='data:post.commentSrc' type='text/javascript'/>

 

Bu işlem sonrasında yorum formunuz yüzünden sayfalarınız İnternet Explorer gibi tarayıcılarda sorunsuz açılacaktır ama yanıtla özelliği tüm tarayıcılarda çalışmayabilir , bunun çözümünü de yine blogger mühendislerinden beklemekten başka yapabilecek bir şey kalmıyor.

Paylaş !

25 yorum:

 1. İyi olacak hastanın doktor ayağıns gelirmiş.Tebrik ve teşekür ederim.Harika bir bilgi verdiniz.

  YanıtlaSil
 2. Yorum formunda değilde,internet explorerda blogum tamamen çorba gibi gözüküyor,bunun nedeni ve çözümü nasıl olabilir acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bunun sebebi tarayıcı uyumsuzluğu diye birşey , çözümüyse css resetleme diye bir olay, css resetleme diye Google de aratırsan bu konu ile ilgili bir çok kaynak bulabilirsin.

   Sil
 3. oldu valla ellerinize saglik :) tesekkur için reklamlariniza tiklayayim bari :)

  YanıtlaSil
 4. Tayfun Bey benim yorum gömülü ve takip ayarları tüm ve bahsettiğiniz kod da alttaki şekilde olmasına rağmen yanıtla butonu çıkmamakta.
  Nasıl düzeltebilirim ?

  YanıtlaSil
 5. Tayfun Bey, yine çok güzel bir paylaşım olmuş. Ancak benim sorunum şu. Özel bir şablon kullanıyorum yorumlar çıkmıyor sadece bir kayıtta çıkıyor. Şablonu sıfırladım ne yaptıysam olmadı. Screen Shot aldım burdan bakabilirsiniz: Screen Shot
  sitemde : Denizin Blogu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba ..
   Ayarlarda bulunan yorumlar bölümünde yorumlara izin verip yorumların Aşağıda gömülü kayıt şeklinde işaretli olduğundan emin ol..

   Sil
  2. yorumlara izin var zaten baktım şimdi yine. yorum konumu da gömülü. normalde başka blog hesaplarında düzgün çalışıyor ama bu adreste sadece bir kayıtta çıkıyor yorum diğerlerinde yok. sizde test etmişsiniz zaten. tek o kayıtta çıkıyor. ne yapıcam çözemedim

   Sil
  3. o şablonda zaten yorumlara ait kodlar eksik onları elle eklemen gerekiyor ama ondan önce neden sadece bir kayıtta yorum olduğunu bulman gerekiyor, yazı panelinde yazıyı yazdığın zaman yorumları gizle yazan seçeniği işaretledin mi ? önce ona bak hatta birde test yazısı yayınlayabilirsin..ama yazıyı yayınlamadan önce kayıt seçenekelri yazan bölümde Okuyucu yorumlarına izin verdiğinden emin ol..

   Sil
 6. eski kayıtlarda yorumları gizle demişim en kolay yere bakmayı akıl edemedim. Hatırlattınız çok sağolun yine bir problen sayenizde çözüldü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. problem tam olarak çözülmedi sanırım yorumlara yanıtla özelleiği kazandırmak istiyorsan javascript kodlarını da eklemen gerekiyor, bu sayfada bulunan kodları kopyala aşağıdaki kodu bulduktan sonra hemen üzerine yapıştır.

   <b:includable id='mobile-main' var='top'>

   Sil
 7. Hocam Bloğumda anasayfa nın genişliğini farklı diğer sayfaların genişliğini farklı ayarlıyabilirmiyim.Yardımınız için şimdiden tşkler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. blog ana sayfasını farklı diğer sayfaların genişliği farklı olabilecek şekilde ayarlaman mümkün fakat uzun bir anlatımı olan bir konu bunu nasıl yapabileceğinizi bu yazı serimizin ikinci bölümünde anlatacağız

   Sil
 8. çok teşekkür ederim. sayenizde sorunun üstesinden geldim.

  YanıtlaSil
 9. DEĞERLİ BİLGİLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER İŞE YARADI :)

  YanıtlaSil
 10. Bugüne kadar bir sorun yoktu,şimdi izleyenler bana yorum yazmak istediklerinde ; yorum yazılan kutucuğun altındaki yayınla butonu çalışmıyor.Ne yapmalıyım ?
  Hatta denemek için baktım,ben de kendi sitemde yorum
  yapamıyorum :(
  elyap.blogspot.com

  YanıtlaSil
 11. Şimdi baktım,çalışıyor.Bazen böyle oluyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogunuzun solunda blonuna yeşil share butonunu kaldırmayı deneyn sanırım yorum gönder yazan butona basılmasını o engelliyor.

   Sil
 12. arkadaşlar yorumlar ve yayımlarda yorum konumu dışında hiç bir şey gözkmüyor. yorum atılıyor ama sayfada yorumalr gözkmüyor sadece sayısı gözküyor. sitem: psdturkey.blogspot.com ne yapıcam ayrdım edin

  YanıtlaSil
 13. Dediğiniz düzeltmeyi yaptım fakat yorum yapan arkadaşın yorumunu yanıtla kısmından hala cevaplayamıyorum. Kendi bloğumda bu bloğa yoruma yapma izniniz yok diyor. :(

  YanıtlaSil
 14. merhaba hocam. ben şimdi blogumda bi resim ekledim o resme tıklanınca yorum yazma yerine inmesini istiyorum

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz