Twitter akışınıza hareket katın

Genellikle haber sitelerinden görmeye alışık olduğumuz, haberlerin kayarak geçtiği uygulamalar dikkat çekmek için gayet işlevsel araçlar.
2012-01-29_013424

Şimdi tanıtacağımı eklentide bu uygulamalar gibi Twitter akışınızı canlı olarak gösterebileceğiniz gayet şık bir uygulama.

Uygulamanın orjinali Jquery Marquee kullanılarak hazırlanmış biz bu uygulamayı Türkçeleştirdikten sonra tasarımı üzerinde biraz oynadık sizin de biraz CSS bilginiz varsa daha sonra isterseniz tasarımını kendi blog'unuzun tasarımına uyarlayabilirsiniz.

kendi blog’unuza ekleyebileceğiniz adımları da aşağıda sıraladık.

1.Adım HTML kodlarını ekleyin

Aşağıda ki örneklerden istediğinizin, Kodlarını HTML/Javascript Gadget olarak kendi blog’unuza eklemek için gönder yazan butona basmanız yeterli.2.Adım Kendi Twitter kullanıcı adınızı yazın

Kodda yapmanız gereken değişiklik gayet basit kodların içerisinde “bloggermodifiye” yazan bölümü silip kendi Twitter kullanıcı adınızı yazmak.

Bunun içinde Sırası ile Kumanda Paneli ➜ Yerleşim yolunu takip edip Gadget ekleyip kaldırdığınız bölümde HTML/Javascript olarak eklediğiniz gadget’ın sağ alt köşesinde yer alan "düzenle"  yazan bağlantıya tıklayın ve açılan pencerede kodlar içerisinde “bloggermodifiye” yazan yere kendi Twitter kullanıcı adınızı yazın.

2012-01-19_185715

Not:Daha kolay bulmak için klavyenizdeki ctrl ve f tuşlarına aynı anda basarak açılan arama formunda da aratabilirsiniz.

Eklentiyi özelleştirin:
var limit=5;   yazan kısımdaki 5 rakamı sizin en son gönderdiğiniz 5 tivitin gösterileceği anlamın gelir siz bu rakamı yükseltip azaltarak gösterilecek tivit  sayısını değiştirebilirsiniz.

 direction="left"  yazan kod akışın soldan sağa doğru olduğunu belirtir eğer siz bu kodu direction="right" diye yani "left" yerine "right" diye yazarsanız, akış sağdan sola doğru başlar.

scrollamount="1"  diye yazan kodda akışın hızını belirler buradaki değerle oynayarak hızı artırabilir veya azaltabilirsiniz.


Son bir Not :) Biz her ne kadar Twitter'ı etkin kullanıp, Froyden(Sigmund Freud) paylaşımlarda bulunamıyorsakta,blog'umuzda yayınladığımız yazıları düzenli olarak Twitter hesabımızda da paylaşıyoruz Twitter dan takip etmek isterseniz Lütfen çekinmeyin :)
Paylaş !

66 yorum:

 1. Güzel uygulama teşekkür ederim :) Buradan da bu eklentinin hareketsizini bulabilirsiniz. Kolay gelsin :)

  YanıtlaSil
 2. bunun siyah rengini nasıl beyaz yaparım acaba

  YanıtlaSil
 3. Yanıtlar
  1. TEMANIZDA Bİ BOZUKLUK VARDIR O ZAMAN BENDE SÜPER OLDU AMA TAYFUN HOCAM ANINDA HALLEDER SORUNUNUZU

   Sil
  2. @MissMarple kodları eklerken javscript kodları bozulmuş , kaldırır yeniden eklemeyi dene, kendi twiter kullnıcı adını değiştirmeden önce uygulama çalışıyorsa sorun dediğim gibidir.

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. dediğinizi yapıyorum ama sanırım yine olmadı

   Sil
  2. Sırası ile Kumanda Paneli ➜ Tasarım ➜ HTML’yi Düzenle yolunu takip ederek blog’nuzun kodlarının açık halde bulunduğu modülün bulunduğu sayfada Tam şablon inidir yazan bağlantıya tıklayıp şablonu bilgisayarınıza indirdikten sonra bu eposta tayfun@bloggermodifiye.com adresine yollarsanız sorunun ne olduğuna bakıp düzenledikten sonra size yollarım.

   Sil
 5. peki bağlantıların ayrı bir sekme halinde açılması için target etiketini nereye koymam gerekiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. buraya>' + data[i] eklemeyi dene ..

   Sil
 6. Ablası selamlar, mailimi şu anda kullanamadığım çin buaradan yazıyorum.

  Öncelikle rahatsızlığımdan dolayı yollamış olduğun şablon için hemen teşekkür edemedim. Daha sonra attım mail ama bilmiyorum geldimi.

  Benim senden bir ricam olucaktı, bi konuda yardıma ihityacım var, siteme reklamlar alındığı çin şablonumda bazı değişiklikler yaptım, ancak ''#outer-wrapper'' alanı sayfada tam ortalanmış değil bana göre, sola doğru kaymış durumda, her türlü ayarlamayı yaptım ama sanırım gözden kaçan bişey var, sidebar ve main alanları normal. Bunu çözemedim, bir de, yukarda header yanına reklam alanı yani gadget eklemek istiyorum, sayfanda bulamadım böyle bir çalışma yada var isede ben göremedm, biraz nette bakındım,

  http://www.bagatur.net/headeri-ikiye-bolmek-ve-faydalanmak.html

  bu sayfayı buldum ama dediği herşeyi uygulamama rağmen olmuyor, ilgili div kodları bende burada anlatıldığı gibi ''''
  bitmiyor, yada başka bir eksiklik var, bu yüzden de şablonu değiştirmek istemiyorum, bunun çin ne yapabilirim, bana 200 px genişlik yeter başlık için, yada 300px.

  Bu konular hakkında yardımcı olursan vaktin olduğunda sevinirim, ben 125*125 reklam alanı ekledim ama yukarda olmasını istiyorum birde.

  Teşekkürler şimdiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba Afet hanım mailinizi aldım, asıl siz cevap veremediğim için kusura bakmayın bu aralar çok yoğun olduğum için cevap yazamadım, sanırım sizde tasarımı kökten değiştirmişsiniz, yeni tasarımla ilgili sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım.

   Sil
 7. sanırım yukardaki paragrafta tırnak içinde alınan kodu işleme almış, tekrar yazıyorum:

  ''/B:sectioN ''

  BAŞINDAKİ VE SONUNDAKİ İŞARETLERİ KALDIRDIM VE BÜYÜK HARF YAZDIM

  YanıtlaSil
 8. Bende de olmuyor. Yükleniyor diyor ondan sonra da birşey çıkmıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kodları inceledim ve bazı şablonlarda sorun çıkaran hatayı buldum , en kısa sürede yazıyı güncelliyorum sanırım o zaman sorun giderilmiş olacak.

   Sil
 9. Ablası selam, mailini aldım, teşekkürler, bu arada yeni şablonda ufak bir hata oldu sanırım, yorum sayısı yani yorum ibaresi hem ana sayfada hem açılır sayafada yok oldu, sadece en altta yorum yazılan yerde şu kadar yorum var diyor, oysa etketleri yazı altına alınca o yok oldu, bunuda kaldırmak istemiyorum. bunun için ne yapabilirim, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorum sayısını gösteren kodu silmiş olamalısınız, bu kodu kendinizde ekleyebilirsiniz.

   HTML'yi düzenleye geldikten sonra widget şablonlarını genişlet yazan bölümü işaretleyin ve aşağıdaki kod gurubunu bulun

   </div>
   <div class='post-header-line-1'></div>


   etiketlerin ait kodlarının hemen bitiminde ki bu kodların hemen üzerine gelecek şekilde yani etiketlerin kodlarının altına aşağıdaki kodları ekleyin.

   <span class='post-comment-link'>
   <b:if cond='data:blog.pageType != &quot;item&quot;'>
   <b:if cond='data:blog.pageType != &quot;static_page&quot;'>
   <b:if cond='data:post.allowComments'>
   <a class='comment-link' expr:href='data:post.addCommentUrl' expr:onclick='data:post.addCommentOnclick'><b:if cond='data:post.numComments == 1'>1 <data:top.commentLabel/><b:else/><data:post.numComments/> <data:top.commentLabelPlural/></b:if></a>
   </b:if>
   </b:if>
   </b:if>
   </span>

   Sil
 10. Tam yazıyordum cevabını gördüm, hemen deniycem yanlız bu arada hemen hemen hiç bir eklentiyi çalıştırmıyor bu şablon, en bilinen en eski şablon bu, minima 2004 yılı olan ama böyle giderse, tarz ve görsellik haricinde genel olarak şablonu değiştrmek mi gerekecek bilmiyourm. bunu yazarken hemen kodu arattırdım ama mmalesef bu kod grubu yok:( demek oda silinmiş, yada bu kod grubuyla birlikte ekleyeceğim bir bölüm varmı? teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. siz şablonu bana yollayın ben bir çırpıda ekleyeyim :) anlatmaktan daha kolay olur....

   benim şablonumda minima çalışamyan eklentiler hangileri ? onuda söylerseniz bir deneme yaparım ayrıca daha önceden yorumları numaralandırmak için, javascript kodları eklemişsiniz ve kaldırmayı unutmuşsunuz bu tarz jkodlarda diğer eklentilerin çalışmasını engeller.

   Sil
 11. tamam yoladım, haklısınız, çok sağol çok teşekkürler, hakkınızı helal edin, hayırlı kandiller.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler sizde iyi kandiller..

   Sil
 12. ablası sonra silersin bunu,

  önceliikle çok teşekkürler, şablonu uygulandım yorumlar çok güzel olmuş herşey ellerine emeğine sağlık, ancak sayfaya bir bakarsan konuların açılmış halini, bir tuhaflık var, konular liinkwithinden sonra başlıyor, yorum yazım, yorum pencereisinn altına kaymış, olmazsa kaldırayım o bu yazıyı beğeninizmi eklentisini çok şart değil, yani o bozuyosa bunları.


  http://hobibox.blogspot.com/2012/01/cikolinedan-sizlere-ozel-sevgililer_23.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yani tercih size kalmış hoşlanmadıysanız kaldırırsınız, yorumlar için oluşturduğunuz uyarı iletisi sanırım yeni yorum formuna geçtiğiniz için aşağıda görüntüleniyor dikkat ettiyseniz bizim yorumlarda aynı :)

   afet hanım aslında benim kodlara çok fazla müdehale etmemde doğru değil, çünkü daha çok karışıyor sizin zaten tasarım konusunda yeterince bir beceriniz var birazda bunu kod yazmayı öğrenerek pekiştirirseniz gerçekten harika işler ortaya çıkaracağınıza eminim.

   tabi zorlandığınız konularda istediğinizide sorabilirsiniz.

   Sil
 13. kusurbakma burdan yazıyorum ama bizim pc baya bir gitmiş durumda...

  YanıtlaSil
 14. Merhaba Tayfun Bey

  Bu kayar yazı uygulamasını, Twetır mesajlarımız için değilde , yani başında Twetır olmadan yazacağımız mesajlar için nasıl uygularız.
  Saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba ERKOÇ
   Jquery Marquee kullanarak kayan yazılar yapabilirsin yukarıda linki bulunuyor.

   birde Opera'nın sitesinde böyle bir özellik görmüştüm.

   onun kodlarıda şöyle aşağıdaki kodları kopyalayıp HTML/Javascrip olarak ekle ve gerekli yerleri düzenle.

   <script src="http://www.opera.com/js/newsticker.js" type="text/javascript"></script>
   <div id="front_news" class="clear"><h4><a href="/press/releases/">En son haberler</a></h4><ul id="front_news_text"><li id="tick1"><a href="#link-buraya">Görünecek yazı buraya 1</a></li><li id="tick2"><a href="#link-buraya">Görünecek yazı buraya 2</a></li></ul></div>

   Sil
 15. Birde Twitter daki sadece son mesajımızın görünmesini nasıl ayarlayabiliriz.Bursa sadece son mesaj değilder hepsi görünüyor gibi.
  Saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eklediğin kodlarda var limit = 5; yazan bölümü şöyle değiştirirsen var limit = 1; sadece son yazın görünecektir ama bu ne kadar kullanışlı olur onu bilemem.

   Sil
 16. bu kodu kendi blogumdaki yazılar için uygulayabilir miyim?
  http://ulusalgazetetr.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rrs kaynağından kendi otomatik çekecek bir uygulama olabilir ama bunun içinde bir miktar javascript bilgisi gerekir, boş kalırsam bende böyle bir örnek hazırlayabilirim.

   Ama değişecek linkleri elle değiştirecem diyorsan yukarıdaki yorumlarda Eerkoça önerdiğim yöntemi kullanabilirsin.

   Sil
  2. tayfun kardeşim Dediğim şey Oluyor mu ? Sayfa Yazılarını O Banttan Almak İstiyorum.Bu Biraz Zor Mu Olur?

   Sil
  3. zorluğu senin kodlama bilginle orantılı, kodlar zaten ücretsiz olarak dağıtılıyor önemli olan senin bu hazır kodları alıp şablonuna ekleyebilmen.

   Sil
 17. öncelikle cok sağol işe yarar bir kod. yazı rengi falan değiştirdim güzel oldu ama twiter sembolü oturmadı arka resim ile onu halletmemizin yolu varmıdır?

  Örneklemek gerekirse : http://i.imgur.com/8hRvc.jpg

  YanıtlaSil
 18. Yukarıdaki sorunuma cözüm bulma ihtimaliniz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kodlar içerisinde şu (http://4.bp.blogspot.com/-h-fnoRIqSkM/TwnC20W02sI/AAAAAAAAAd4/QyAUrjdE4T4/s1600/twitter_logo_right+%25281%2529.png) linki bulup aşağıdaki linkle değiştirirsen sanırım koyu arka planla daha uygun olacaktır.

   http://4.bp.blogspot.com/-UyXCUwkaY2Q/T2GYImKyaBI/AAAAAAAAA0c/HxybF_706g8/s1600/twitter_logo_right+(1).png

   Sil
  2. dediğini yapmama rağmen olmadı. Bu sefer ise twitter kuşu yok oldu. aslında daha iyi oldu :) en azından göze çarpan bir kuş yok sadece kayan yazı. Teşekürler paylaşım için

   Sil
  3. banada ilginç geldi linki kontrol ettim doğru ama linkte artı+ olduğu için css kodlarında çalışmıyor sanırım.

   dediğim yere aşağıdaki linki yapıştır sanırım sorun hallolacaktır.
   http://4.bp.blogspot.com/-ITtGmFjRKjs/T2JWE9eUODI/AAAAAAAAA0w/L_PQRmN9n_8/s1600/twitter.png

   Sil
  4. aynen hal oldu teşekkürler.

   Sil
 19. hocam bunun hareket etmemesi içine ne yapabilirim...

  YanıtlaSil
 20. TAYFUNUM ALLAH RAZI OLSUN AÇIKLAMAN İÇİN ÇOK TŞK EDERİMM ÇOK SAOL ..

  Şu linkte bişiler ggördüm ama uygulamaya vaktim olmadı aslında vaktim olmadı derken beceremedim bununla hareketsiz yapılabilir mi acebaa :) :) :) :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müzdat o linkteki uygulma ile bunun çalışma mantığı aynı sen twitter akışını hareketsiz bu şekilde göstermek istiyorsan twitter apilerini kullanarak içeriği çekip menu şeklinde göstemen gerekir twitter gadgetlarında var böyle bir eklenti ama onuda dediğim gibi modifiye etmen gerekir.

   vakit bulursam senin için yaparım ama önce şu twitter ve facebook takipçi sayısını gösteren eklentiyi yayınlamma gerekiyor onunla uğraşıyorum.

   Sil
 21. Tayfun abi ben sitede twitter ile ilgili her şeyi sildim.Bu eklentiyi headerın yanına nasıl alabiliriz?

  http://mustafaxcakmak.blogspot.com

  YanıtlaSil
 22. sayin hocam bu kayan yazinin arka planin nasil degistrcez kafayi yedirtti bana ya background felan degistriorm olmuo...

  YanıtlaSil
 23. ben "bloggermodifiye" yazan kısmı bulamıyorum??

  YanıtlaSil
 24. tamam düzelttim tayfun olarak yazıyormuş buldum. çok teşşekkürler güzel olmuş :D

  YanıtlaSil
 25. Sanırım problem var bir kaç gündür akış durdu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Twitter eklentiler üzerinde düzenleme yapıyor bu tarz içerik çeken eklentiler şuan çalışmıyor.

   Sil
  2. Sanırım bir gelişme yok.Çok güzel bir eklentiydi yazık oldu artık çalışmıyor

   Sil
  3. Twitter'ın geliştirici belgelerini inceliyorum sanırım sorunu çözmenin bir yolunu buldum bir iki deneme yaptıktan sonra eklentiyi hem türkçeleştirip yani "days ago" yazan bölümleri, hemde farklı tasarımlarla nasıl kullanabileceğinizi ayrıntılı olarak paylaşıcam.

   Sil
 26. Eklentide sorun yaşayan arkdaşlar için kodları yeniden güncelleyip farklı bir kaç demosuyla birlikte yazıya ekledim, daha önce eklediğiniz eklentiyi silip yerine yukarıda bulunan eklentilerden her hangi birisini ekleyebilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eline Sağlık Tayfun kardeşim.Bu çok iyi oldu.

   Sil
 27. öncelikle merhaba ve siteniz süper, tebrikler. blogger bloğumda twitter gadget ve widget bağlantılarında sorun çıkıyor. daha doğrusu açılmıyor blog yerleşiminde, boş kalıyor metinler vs. yardım lütfen :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. twitter followbox ile birlikte bu eklentiyi eklediyseniz, her ikiside javscriple oluşturulduğu için sorun çıkarabiliyor, dediğimşekilde her iksinide eklemediğiniz halde sorun yaşıyorsanız eklentiyi eklediğiniz blogun linkini yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

   Sil
 28. Çok güzel bir paylaşım daha :) Teşekkürler Tayfun abi

  YanıtlaSil
 29. Boyutunu nereden ayarlayacağız abi ? Şimdiden cevabın için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eklediğin kodlarda width:100%; diye yazan kod eklentinin genişliğini belirler eğer bu kodu width:900px; diye değiştirirsen eklenti 900px genişliğinde olacaktır 900 değerini azaltıp çoğoltarak genişliğini ayarlayabilirsin..

   Sil
 30. Tayfun bey,
  Bağlantıların ayrı bir sekme halinde açılmasını nasıl yapabilirim?
  Teşekkürler.
  Not: Kodu blogumda kullanmaya başladım. Gayet güzel çalışıyor.
  http://yoncademirel.blogspot.com

  YanıtlaSil
 31. Öncelikle blogunuzu uzun zamandan beri takip ettiğimi belirteğim.Daha öncede faydalı eklentiler kullandım teşekkürler.
  Eklenti sorunsuz çalışıyor.

  YanıtlaSil
 32. merhaba, ben de uygulayabildim yalnız bende twitter yazısı yanında akan yazı görünmüyor, yani tek harflik bi bosluk var sadece fotografla göstermeye calıstım ama hızlı aktıgı icin görebiliyor musunuz bilmiyorum. http://img824.imageshack.us/img824/619/21271144.jpg

  ben bunun uzun ya da twitter yazısının altında bıkac tweet olarak görünmesini istiyorum, nasıl yapabilirim?

  YanıtlaSil
 33. Sanırım kodlamada yine değişiklikler oldu.Çalışmıyor..

  YanıtlaSil
 34. Kod çalışmıyor ilgilenebilir misiniz ?

  YanıtlaSil
 35. kardes twitter yazısı var sadece ama twitlerim görünmüyor kodmu bozuk

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz