Google Friend Connect'i kapatıyor

friend-connectGoogle’nin resmi blog’undan duyurduğu habere göre, Google Wave,Google Gears,Google Bookmarks Lists gibi kapatılacak bir çok servisle birlikte  Friend connect'i de kapatma kararı aldı.

Bahar temizliği adını verdiği  bu seri kapatmalar içerisinde yer alan Friend connectin 1 Mart 2012 tarihinden sonra kapatılması ile , blog sahiplerinin bir kaç satır kod sayesinde, blog ziyaretçilerinin bir birleriyle etkileşime girebilecekleri İzleyiciler(üyeler),Sosyal çubuk ,öne çıkan içerik gibi gadgetlar da kullanılamayacak

Facebook’la girdiği sosyalleşme yarışında Google tüm sosyal içerikli servislerini kapatıp,  yerine kullanıcılarından  Google+ sayfaları oluşturmanı ve yine Facebook benzeri geliştirdiği  eklentileri web sitesi ve bloglarında kullanmalarını istiyor.

2011-11-25_153829


Kendi blog’unuz için bir Google+ sayfası oluşturmak ve oluşturduğunuz bu sayfaya daha fazla üye kazandırmak için, blog'unuza ekleyebileceğiniz beğen tarzı bir eklentiyi de bu bağlantıyı takip ederek hazırlayabilirsiniz

Buda bizim kendi sayfamız için oluşturduğumuz beğen kutusu(rozet,badge)Paylaş !

8 yorum:

 1. peki mevcut izleyiciler ne olacak. Bence bir aktarma felan yapmaları lazım.

  YanıtlaSil
 2. @Kısaca Fd blog yazısında bu konuda pek fazla bir açıklama yapılmamış ,blogger(blogspot) sanırım ilerleyen günlerde bu konu hakkında daha ayrıntılı bir açıklama yapacaktır.

  YanıtlaSil
 3. aaaa çok kotu yaa, yani google reader de iptal o zaman?

  YanıtlaSil
 4. Google, “amacımız daha kolay, daha sezgisel, tam anlamıyla harika bir kullanıcı deneyimi meydana getirmek” diyor.
  Sanırım hizmetlerin tümü Google+'da toplanıyor.

  YanıtlaSil
 5. Aslında bu güncelleme çok daha iyi olmuş.. Web çok hızlı gelişiyor.. Blog sahipleri için Google+ ikinci facebook durumunda olabilir.. Ve google+ dan daha nitelikli ziyaretçi sağlanmış olur.. Hem bloggerla daha uyumlu gadgetler olacağını düşünüyorum.. Blogosfere hayırlı olsun =)

  YanıtlaSil
 6. @Fransali Gelin Google reader farklı bir servis o bu kapatmalardan etkilenmiyecektir , sanırım blogger kumanda panelinde izlemeye aldığınız bloglar için bir çözümde üretecektir.

  YanıtlaSil
 7. @Blogger Dizayn Gadget konusunda çok fazla sıkıntı çekeceğimizi zannetmiyorum ama Google+ İKİNCİ Facebook olurmu orası meçhul.

  YanıtlaSil
 8. hayırlısı olsun ne diyelim. bakarsınız google+ daha hayırlı olur.

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz