Sayfalar menüsüne link eklemek

Blogger’a eklenen yeni özelliklerden biri olan sabit(static) sayfalara bağlantı oluşturmanızı sağlayan sayfalar gadget’ı çok kullanışlı ve hemen her şablonda da  oluşturduğunuz sayfalara ,bağlantı vermeyi ve bu sayfalardan tekrar ana sayfaya dönebilecek bir menüyü de temanıza ekleyebilmenizi kolaylaştırıyor.

 

menu

 

Oluşturduğunuz sayfalar otomatik olarak gadgeta eklenirken, oluşturduğunuz kategorilere veya  Facebook hayran sayfanız, Twitter hesabınız gibi  dış bağlantılara link vermek için elinizi bir miktar koda bulaştırmanız gerekiyor.

 

Sayfalar gadget’ını kendi blog’unuza eklemediyseniz bu bağlantıyı kullanarak gadgetı kolayca ekleyebileceğiniz adımları görebilirsiniz.

 

Menüde farklı bağlantılara yer vermek içinde aşağıdaki adımlar sizi bekliyor.

  
1.Adım  Sayfalar gadget’ına ait kodları bulun

             

         
Sırası ile  Kumanda Paneli ➜ Tasarım ➜ HTML’yi Düzenle yolunu takip ederek blog’unuzun kodlarının açık halde bulunduğu modüle ulaşıyoruz.
 

Yapacağımız işlemlere başlamadan önce Tam şablon yükle yazan bağlantıyı kullanarak Blog şablonunuzu yedeklemenizde fayda var. Daha sonra yapacağınız her hangi bir hata sonrası şablonunuzu geri yükleyerek yapmış olduğunuz tüm değişiklikleri geri alabilirsiniz.

Butonun hemen yazılarınızın altında görünmesi için  işaretli Widget şablonlarını genişlet yazan kutucuğu işaretledikten sonra aşağıdaki kodu bulun.

<b:widget id='PageList1'

[ Klavyedeki Ctrl +F tuşuna aynı anda basarak açılan arama formunda Kodu aratarak daha hızlı bir şekilde bulabilirsiniz ]

2.Adım   <b:widget id='PageList1' ifadesini arattığınızda aşağıdakine benzer bir kod blogu karşınıza çıkacaktır…

 

<b:widget id='PageList1' locked='true' title='Pages' type='PageList'>

<b:includable id='main'> <b:if cond='data:title'><h2><data:title/></h2></b:if>

<div class='widget-content'>

<ul>

<b:loop values='data:links' var='link'> <b:if cond='data:link.isCurrentPage'>

<li class='selected'><a expr:href='data:link.href'><data:link.title/></a></li>

<b:else/> <li><a expr:href='data:link.href'><data:link.title/></a></li>

</b:if>

</b:loop>

 

<li><a href='https://www.facebook.com/pages/Blogger-Modifiye/249406033296'> Facebook </a></li>

</ul>

<b:include name='quickedit'/>

</div>

</b:includable>

</b:widget>

 

     bulduğunuz bu kodlar sayfalar gadgetına ait kodlar bundan sonra yapmanız gereken oluşturduğunuz linkleri yukarıda  kırmızı ile renklendirdiğim <ul> den sonra veya etiketin kapanışı olan </ul> den önce ekleyebilirsiniz.

      

     3.Adım   Kendi linkinizi oluşturun…

      

     Örnek: kendi Facebook hayran sayfamıza bağlantı oluşturuyorum.

      

      

       …..kendi linkinizi ekledikten sonra aşağıdaki görseldeki gibi görünecektir.

     link-eklemek

     Paylaş !

     28 yorum:

     1. Tam aradığım şey teşekkürler.Artık sol tarafta hayran sayfası vs ile ilgili widget kullanmak gerekmeyecek sayfa hafifleyecek.Teşekkürler.

      YanıtlaSil
     2. Bir soru : Şimdi bende üç tane sayfa var.Ben bu sayfalara ek olarak bir sayfa oluşturup o sayfanın facebook sayfasına yönlenmesini istiyorum.Şimdi bir link oluşturup ilgili yere eklediğimde yeni sayfama tıklandığında facebook sayfasına mı yönlenecek.Mesela her yeni sayfa oluşturduğumda linki oluşturup ''ul'' dan önce ekleyecek miyim ?Yani oluşturduğum linkleri alt alta ekleycek miyim?Umarım anlatabilmişimdir ?

      YanıtlaSil
     3. gökturk facebook sayfan için link eklediğinde sayfa oluşturmana gerek yok, yukarıdaki örnekte olduğu gibi linkini eklersen menüde 3 sayfananın bağlantılarına artı olarak birde facebook sayfanın bağlantısı görünecektir ...

      facebook yazan bağlantıya tıklanıldığında da facbook sayfan açılır.

      YanıtlaSil
     4. Şimdi anladım teşekkürler oldu ;)

      YanıtlaSil
     5. evet olmuş yukarıdaki işlemlerin sonucunu görmek isteyenlerde buraya bakabilir..

      Hüzzam Makamı

      YanıtlaSil
     6. Mesela ben film sitesi açtım diyelim ;
      Bu Ana sayfa kategorisinin haricinde onun yanına komedi,aksiyon,macera diye bölüm ekledim diyelim fakat
      şimdi blogdan yazıyayınlıyacağım ve o yayınlıcağım yazı aksiyon konusuna giriyor o yazıyı oraya nasıl eklerim demek istediğim,Home,about,contact diye düşünücek olursak aboutta aksiyon türlerini contacttada komedi türlerini yayınlamak istiyorum nasıl yapabilirim ?

      YanıtlaSil
     7. "İçeriğinizi etiketleri kullanarak kategorilere ayırın" bu başlık altındaki konuda yapmak istediğiniz anlatılmış faydalı olacağını umuyorum.

      http://www.bloggermodifiye.com/2011/05/iceriginizi-etiketleri-kullanarak.html

      YanıtlaSil
     8. root Home,about,contact bunlar özel sayfadır bu sayfaların doğru kullanım şeklihakkımda ,iletişim gibi bölümler hazırlmaktır...
      sefilcoba'nın belirtiği gibi etiketlerle kategorilerini oluşturabileceğin sayfaya bir göz at .. kategorilerini oluşturduktan sonra linklerini .. yukarıdaki gibi sayfalar menusüne ekleyebilirsin.

      burada da sefilcoba'nın blog'unda ki kategorileri eklediği açılır kapanır bir menuyu inceleye bilirsin..

      YanıtlaSil
     9. Tamam hallettim herşey için çok teşekkür ederim iyiki varsınız :)

      YanıtlaSil
     10. Selamlar, bu sayfalar kısmında sayfa başlıklarını gösteren font büyüklükleri hakkında nasıl değişiklik yapabiliriz?

      YanıtlaSil
     11. sayfalar kısmı derken eklediğin menuden mi bahsediyorsun yoksa oluşturduğun sayfaların başlıklarımı ?

      YanıtlaSil
     12. Twitter'da attığım twitlerin aynı anda blogumda görünmesini istiyorum arkadaşın birinde gördüm de. bunun için yardım edebilecek olan var mı ?

      YanıtlaSil
     13. buradan Twitter profile widget sayfasına giriş yaptıktan sonra uygulamayı solda bulunan seçenekleri kullanarak özelleştirdikten sonra Fnish Grab Code yazan butona bas altta kodlarla birlikte açılan blogger yazan butona tıklarsan hazırladığın uygulamayı kolayca kendi blog'una gönderebilirsin.

      YanıtlaSil
     14. Çok güzel bir bilgi aktarımı olmuş teşekkürler.

      Ama peki ben o sayfaya tıkladığımda ayrı bir pencerede/sekmede çıkmasını istersem,nasıl yapacağım?
      Ve sefilcoba gibi seçeneklerin çıkmasını nasıl sağlarım?

      Bir de asıl merak ettiğim;
      http://insansanat.blogspot.com/ blog adresinde ki gibi 6 farklı sayfada yazı yazma olanağını nasıl sağlarım?

      YanıtlaSil
     15. Caner linkleri farklı bir pencerede açtırmak için target="_blank" eklemen yeterli olacaktır. Örnek

      Sefil çoban menüyü değiştirmiş yani normal javascript kullanılarak hareketlendirilmiş bir menü kullanıyor bu tarz bir menü kullanmak istersen internette kısa bir aramayla onlarca seçenek bulabilirsin.

      diğer soruna geçecek olursan Örnek verdiğin bloga çok fazla emek verilmiş ve kişiselleştirlmiş.

      sadece altı sayfa dediğin olayda ana sayfada sade 6 adet yazı gösterilmiş ,yazılar otomatik devamını oku bağlantısı kullanılarak kısaltılmış.

      bu tarz bir şablonu Btemplates sitesinde bulduktan sonra ana sayfada 6 yazı gösterilmesini ayarlayıp şablonu kendine göre kişiselleştirebilirsin.

      YanıtlaSil
     16. Yalnız orada ki yazılarda,6'sıda farklı tarihlerde yazılmış.Her yazı yazdığında en son yazdığın ilk sırada gözükmüyor onlarda,gruplamış.
      Edebiyata basınca veyahüt yazının devamını oku deyince anında onunla ilişkili yazılara bağlanıyor.Etiketlendirme ile çözülür bu da,diğeri için..Emin değilim.

      YanıtlaSil
     17. Sana daha önce belirttiğim gibi o blogt çok fazla emek var ve kendisine göre özel bir Ana sayfa oluşturmuş , yazdığı yazıları blogger'ın bazı özel kodlarını kullanarak gizlemiş ve oradaki bahsettiğin 6 yazıylada kategori oluşturmuş(etiketleri kullanarak kategori oluşturmak) ,ayrıca yine sağda ve soldaki resimlerlede resimli kategori oluştumuş.

      bağlantılardaki konuları dikatlice okursan nasıl yaptığı hakkında bir fikir edinebilirsin.

      YanıtlaSil
     18. Şu an buna gerek yok. Direkt sayfa ekleyince link ekleyebiliyorsun.

      YanıtlaSil
      Yanıtlar
      1. blogger'ın yeni ara yüzüne geçiş yapıldığında dediğin gibi dış bağlantılrıda kolayca ekleyebiliyorsun ama diyelimki bu bağlantıların yeni pencerede açılmasını istiyorsan yinede bu kodlara elle müdehalede bulunman gerekir o yüzden kodlrın nerede olduğunu veya nasıl bulabileceğinizi bilmek işinize yarayacaktır.

       Sil
     19. mrb ben sekmeleri açtım ama önceden yazdığım yazılara nasıl yönlendireceğim içleri boş kaldı

      YanıtlaSil
      Yanıtlar
      1. yazılrınıza bu sayfalardan bağlantılar vermek istiyorsanız bunları ya ellle tek tek oluşturmanız gerekiyor yada javscriple bir kod kullanmanız gerekir bu şekilde çalaışan bir javascript kodu hazılrıyoruz yakında yayınlarız o zaman bu sayfalardan istediğiniz yazıya bağlantı vereblirsiniz.

       Sil
     20. Merhaba, benim temamda http://medeststrasbourg.blogspot.fr/ en yukarda arama motorunun oldugu kisimda sagda sayfalar sekmeleri vardi ama ben yeni sayfa olursturmak istedigimde o kisim kayboluyor. Yerlesimi açip bakincada sayfalar gadgetide kayboluyor kaldirmadigim halde. HTML den bakinca ama orda duruyor. Yardimci olurmusunuz?

      YanıtlaSil
     21. merhaba. ben de sayfalar oluşturdum fakat daha önceden yazdığım bazı yazıları o sayfalara eklemek istiyorum. etiketle ayırmak gibi değil. x sayfasına tıkladığımda 123 yazısının orada çıkmasını istiyorum yani.
      www.simdiduydum.blogspot.com

      YanıtlaSil
      Yanıtlar
      1. http://www.bloggermodifiye.com/2012/09/sabitstatik-sayfalarda-kategori.html

       Buradaki eklenti işinizi görecektir.

       Sil
     22. Merhaba
      Ben blogumda 3 ana baslik ile sayfalar olusturdum. Ama bu sayfalara yazilar eklemeyi bir turlu basaramadim. Her yukledigim ana sayfada kaliyor. Yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkurler

      YanıtlaSil
     23. Merhaba
      Ben blogumda sayfalar olusturdum fakat oralara yazi yazamiyorum yayinladigim tum yazilar anasayfada kaliyor bunun icin yardimci olurmusunuz?
      Tesekkur ettim

      YanıtlaSil
     24. benim blogumda bakın isterseniz mesela Başlatıcılar diye bir menü var yukarıda yazdığım yazıyı ona nasıl eklerim

      YanıtlaSil
     25. merhaba;http://www.netinternethaber.com/ sayfam için oluşturacağım yönlendirme gerçekleşiyor mu. bu uygulama sadece facebook sayfaalrı için mi geçerli

      YanıtlaSil

     Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz