Yardım mesajlarını ve RSS (Kaydol:Atom) bağlantısını gizlemek

Blogger faydalı bir çok özeliği kolayca kullanabilmenize ve özelleştirmenize olanak sağladığı gibi bazen gereksiz olan bir kaç özelliği de ısrarla şablonlara ekliyor.

    yardım-mesajı

Bunların başında da etiketlere tıkladığınızda yazılarınızın üstünde görüntülenen yardım mesajları ve blog ziyaretçilerinizin blog’uğunuzun RSS yayınlarına kaydolmalarını sağlayan Kaydol:Atom yazan bağlantı.

 

Bu iki özelliği kodları üzerinde oynama yaparak özelleştirebileceğiniz gibi yine daha önce navbarı (araç çubuğunu) gizlemek  için kullandığımız yöntemde olduğu gibi basit bir CSS kodunu kullanarak gizleyebilmeniz de mümkün.

 

Yardım mesajlarını kaldırın(gizleyin)

Yardım mesajlarını tamamen görüntülenmesini engellemek istiyorsanız bunun için  alttaki CSS kodlarını kopyalayın.

 

.status-msg-wrap {
display:none;

visibility: hiden;
}

 

            

         
Kodu kopyaladıktan sonra sırası ile  Kumanda Paneli ➜ Tasarım ➜ HTML’yi Düzenle yolunu takip ederek blog’umuzun kodlarının açık halde bulunduğu modüle ulaşıyoruz.
 

Yapacağımız işlemlere başlamadan önce Tam şablon yükle yazan bağlantıyı kullanarak Blog şablonunuzu yedeklemenizde fayda var. Daha sonra yapacağınız her hangi bir hata sonrası şablonunuzu geri yükleyerek yapmış olduğunuz tüm değişiklikleri geri alabilirsiniz.


]]></b:skin>

[ Klavyedeki Ctrl +F tuşuna aynı anda basarak açılan arama formunda Kodu aratarak daha hızlı bir şekilde bulabilirsiniz ]

3.Adım
]]></b:skin> ifadesini bulduktan sonra hemen üzerine gelecek şekilde kopyaladığınız kodu yapıştırın ve kaydedin.

 

Bu işlemden sonra etiketlere tıklanıldığın da yardım mesajları görünmeyecektir.

 

RSS (Kaydol:Atom) Bağlantısını kaldırın(gizleyin)

 

RSS yayınlarına abone olunmasını sağlayan bağlantıyı gizlemek içinde aşağıdaki kodu kopyaladıktan sonra yukarıdaki işlemi tekrarlamanız yeterli.


.feed-links {
display: none;
visibility: hiden;
}

Paylaş !

11 yorum:

 1. Merhaba size bir şey sormak istiyorum bir site benim blogspottaki bloğuma yazdığım yazıları aynen kendi sitesinde yazıyor yanı kopyala yapıştır yapmıyor noktası virgülüne resmine videosuna kadar olduğu gibi otomatik olarak çekiyor ben yazıyı yazıyorum 1 2 saat sonra yazıyı o sitede görüyorum bunu nasıl engelleyebilirim yardım edermisiniz.

  YanıtlaSil
 2. epakyardım
  bir botla senin blogunun RSS yayınlarına abone olarak içerigi cekip yaynlıyor...


  Çözüm: Kumanda Paneli ➜ Ayarlar ➜ Site içerik takibi yolunu izle ve burada bulunan seçeneklerde Blog Kayıtları İçerik Takibi yazan bölümü kısa veya atlama aralığı olarak işaretle.

  yok diye işaretlemende mümkün fakat bu rss yayınlarını kapattığın için google reader ve diğer rss yayını kullanan eklentilerinde rss yayınlarını kullanamayacağı anlamına gelir.

  YanıtlaSil
 3. iletisim bölümünden sorunumu ilettim ilgilenmeniz umudu ile.. saygılar

  YanıtlaSil
 4. efekan

  mailini aldım ve bir cevap yazdım verdiğin mail adresi doğruysa sana ulaşmışıtır.

  YanıtlaSil
 5. Teşekkürler bilgin için bir deneyeceğim inşallah işe yarar bir şey daha bu benim bloğuma ulaşılmaz yapmaz demi yani googlede indeks sorunu yaşamam?

  YanıtlaSil
 6. epakyardım İşe yarayıp yaramadığını anlaman kolay dediğim şekilde içerik takibini kısa veya atlama aralığına kadar diye işaretle daha sonra yeni bir yazı yazdığında bir iki saat sonra o siteye bak yazının kısa bir bölümü ve altında devamını oku diye senin blog'uğuna giden bir bağlantı göreceksin.

  Yazının kısa bir bölümünün görünmesini de istemiyorsan içerik takibine izin verme fakat yukarıdaki yukarıdaki göz önünde bulundur.

  Google index sorunu yaşamazsın yazını yazıp 5-6 dakika sonra başlığını googlede arat yazın çıkıyorsa indexlenmiş demektir.

  Muhtemelende çıkacktır..

  Son olarak bir google adsense hesabın varsa, içerik takibi içinde reklam yayınlayabilirsin kullandığı boot içeriği feedburnerdan çektiği için reklamlarınıda otomatik yayınlayacaktır.
  yazının hemen başında olmasına dikkat et.

  Dediğim işlemleri uygularsan kendiliğinden çıkaracaktır senin bloguğunu zaten senin senin bloguğun gibi onlarca blogtan aynı şekilde içerik çekiyordur.

  ve biraz araştırırsan böyle onlarca sitesi olduğunu da görebilirsin.

  tek amacı googlede yukarılara çıkıp siteyi alan adıyla satmak.

  YanıtlaSil
 7. teşekkürler sık kullanılanlara ekledim şu anda çalan sitede bi değişiklik yok yani dün geceden şu saate kadar çalmamış beklyelim bakalım tekrar tşekkür.

  YanıtlaSil
 8. epakyardım
  Artık kopyala yapıştır yapmadığı sürece,botla içeriğini çekemez.. bu tarz içerik çekenlerde zaten kopyala/yapıştırla uğraşmaz.

  ayrıca daha önce senin bloguğundan çektiği yazılarda silinecektir .

  YanıtlaSil
 9. İki gündür yazıyı çekemiyor bakalım daha beklicem takipteyim .

  YanıtlaSil
 10. Merhaba,
  bir sorum olacak, bir arşiv sayfası oluşturdum buraya kadar herşey güzel yayınlarımı gösteriyor. Fakat yeni eklediğim içerikleri arşivde göstermiyor ama eskiler duruyor ne yaptıysam olmadı:( acaba atom bağlantısını kaldırmamla ilgili olabilir mi ? teşekkürler rahatsız etmedim umarım.

  YanıtlaSil
 11. iddaaloji yukarıdaki işlem atom bağlantısını kaldırmaz sadece ufk bir CSS hilesi ile gizler..üstelik kaldırabilsen de atom yayınlarından içerik çekilmesini engellemez ... atom yayınlarından içerik çekilmesini engelleyebileceğin tek yöntem var oda kumanda paneli--ayarlar--içerik takibi yolunu izledikten sonra burada bulunan içerik takibi yok seçeneğinin işaretli olması gerekir.. orayı kontrol et..

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz