Yahoo Media Player artık video gösterebiliyor

2011-05-18_011500Daha önce tanıttığımız müziklerinizi hoş bir ara birim eşliğinde listeleyerek blog ziyaretçilerinizle paylaşabilmenizi sağlayan Yahoo Media Player saysinde artık Youtube gibi video akışkanından bulduğunuz her hangi bir videoyu  blog’uğunuza ekleyebiliyorsunuz.

Normalinde her hangi bir yazınıza  video eklemek istediğinizde videonun “iframe” kodlarını alıp yazılarınızın içine gömmeniz gerekiyor, birden fazla video eklediğiniz zaman blog’uğunuz hatırı sayılır derecede yavaşlayacaktır.

Yahoo Media Playerdaysa bu durum farklı ,videoları link olarak eklediğiniz için videolar linke tıklanıldığında açılacaktır, buda bloguğunuzun yavaşlamasını engelleyecektir.
 yahoo-playyer
Yahoo Media Player’ın ekledikten sonra videolarınızdan bir liste oluşturup blog'uğunuzun kenar çubuğuna(sidebar) ekleyebileceğiniz gibi yazılarınızın içinde videolarınıza bağlantılarda oluşturabilirsiniz.

Uygulamayı Test et

Seviyorum Sevmiyorum (Nil Karaibrahimgil)
Kendi blog’uğunuz eklemek içinde sırası ile aşağıdaki adımları takip edin.

1.Adım Javascript kodunu ekleyin.
      2010-06-30_013807

Kumanda Paneli ➜ Tasarım ➜ HTML’yi Düzenle yolunu takip ederek blog’umuzun kodlarının açık halde bulunduğu modüle ulaşıyorum. burada klavyemin Ctrl ve F tuşuna aynı anda bastıktan sonra açılan formda </head>  ifadesini aratın.

</head> ifadesini bulduktan sonra hemen üstüne gelecek şekilde aşağıdaki  kodları ekleyin.


<script type="text/javascript" src="http://webplayer.yahooapis.com/player.js"></script>

Javascript kodunu doğru bir şekilde ekledikten sonra kaydedebilirsiniz, bundan son yapmanız gereken bulduğunuz videolara bağlantı oluşturmak.

2.Adım Yazılarınıza video ekleyin

video-bğlantı
Hemen her konuda bir çok video bulabileceğiniz Youtube de kısa bir arama yaptıktan sonra bulduğunuz videonun sayfasındayken tarayıcının adres satırında bulunan linki kopyalayın ve yazı panelinde normal bir bağlantı oluşturur gibi kopyaladığınız linki yapıştırıp videoya bağlantı oluşturun.

Artık yazınızı yayınladığınız zaman bizim test amaçlı oluşturduğumuz bağlntıy benzer bir bğlatı görebilirsiniz

3.Adım Kenar Çubuğunda liste oluşturun.
Yukarıda da belirtiğim gibi ana kodu bir sefer ekledikten sonra hem yazılarınız içinde hem de blog’uğunuzun kenar çubuğunda videolarınızdan bir liste oluşturabilirsiniz.

Kenar çubuğunda bir video liste oluşturmak için sırası ile Blog’unuzun Kumanda Paneli ➜ Tasarım ➜Sayfa Öğeleri yolunu takip ederek “Gadget ekle” bağlantısına tıklayın.

HTML_Javascrip-ekle

Açılan pop up pencerede “HTML/JavaScript” yazan bağlantıya tıklayın, sizi karşılayan yeni pencerede zincir şeklindeki ikona tıkladıktan sonra bağlantınızı kolayca oluşturabilirsiniz.
gadget-player




Kaynak:Media Player Yahoo
Paylaş !

13 yorum:

 1. Elinize sağlık uyguladım harika oldu.Üçüncü adımda ki listeyi oluşturmasak kedniliğinden oluşmaz mı ? Yoksa anladığım kadarıyla : Sadece o bağlantının videosu mu görünür ? teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Son bir soru daha : Sol da görünen o butonu sağa alıp,rengini de değiştiremez miyiz ? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. gök-türk
  liste oluşturmak için youtubeden her hangi bir videonun bağlantısını eklemen yeterli..


  diğer soruna gelecek olursak düğmenin tasarıını değiştire imkanın var geliştirici sayfasına giderek uygulmanın kodlarını alıp özelleştirme yapabilirsin ama bunu yapabilmen için yui javascript kütüpanesi hakkında bilgin olması gerekir.

  yani javscrip bilgin olacak kodalrı yükleyecek birde hostun..

  YanıtlaSil
 4. Anladım teşekkürler yardım için

  YanıtlaSil
 5. Bir soru daha : ) Şimdi biz bu listeye video ekledikçe kenar alanda aşağı doğru uzadıkça uzayacak.Bunu açılır menü şeklinde yapamaz mıyız acaba ?

  YanıtlaSil
 6. Gök-türk
  eklediğin liste uzadığı zaman Jqueryle hazırlayabileceğin basit bir uygulmanın içine yerleştirip istediğin müzikleri gösterebilir kalanını da gizleyebilirsin.

  burada müziklerinle bir liste oluşturduktan sonra istediklerini gizleyebileceğin bir kod örneği bulabilirsin.

  YanıtlaSil
 7. Teşekkür ederim.Bu verdiğiniz kodları listelemek için oluşturduğumuz gatgetın yerine kuracığız değil mi? Yani öncekini kaldırıp bunu ekleyeceğiz

  YanıtlaSil
 8. merhaba gökturk
  önceki gadgetı kaldırıp kodları ekle.

  Not:
  yukarıda 1. adımda verilen yahooo playerın da kodlarını eklemiş olman gerekiyor

  YanıtlaSil
 9. hepsini eksiksiz yaptım mp3 player tamam ama video olmadı acaba çalışmıyor mu?

  YanıtlaSil
 10. yani 2 medya player(ses ve video) birlikte çalışmıyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sanırım çaılışmıyor ama zaten video playerı eklediğinizde youtubeden istediğiniz şarkı veya sesi bulabilmeniz mümkün.

   Sil
 11. Teşekkürler çok güzel eklenti...Ama ben daha hızlı çalıştığı için yahoo audio playeri tercih ettim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim mehmet bey, videolar geç yüklendiği için aynı oranda playerın yüklenme süresini de etkiliyor yani bu konuda yapabilecek bir şey yok ama eklenti durmadan geliştiriyor, kodları bir defa eklediğinizde eklenti güncellendikçe buda sizin eklediğiniz playera yansıyacaktır.

   Sil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz