Blogger Gümbür Gümbür geliyor (yeni dinamik görünümler )

Blog dünyasının lokomotifi durumundaki blogger(blogspot) kullanıcılarını mutlu etmek için yenilikte sınır tanımıyor.

       2011-04-08_153340

Neredeyse her gün yeni bir özellik duyuran blogger’ın, ücretli muadillerin de bile görmeye alışık olmadığımız AJAX, HTML5 ve CSS3 dahil olmak üzere, en yeni web teknolojilerini kullanarak hazırladığı 5 yeni dinamik görünümü (Flipcard, Mosaic, Sidebar, Snapshot ve Timeslide’ı) kullanıma sundu.

Dinamik Görünümlerin Özellikleri şöyle.

  Sonsuz kaydırma: Yazıları okumak için sayfa yenilmeye gerek kalmadan tek bir sayfada tüm yazıları okuyabilme özelliği.(AJAX)
   Yeni düzen: bloglar 5 farklı türde görüntülenmeye uygun.
   Hız: Daha hızlı yüklenme.
    Etkileşim: blog içeriğinin daha fazla ön plana çıkması ile artan etkileşim.


   HTML5 ve CSS3'ün en büyük dezavantajı sadece yeni nesil tarayıcılarda çalışıyor olması Firefox,Chrome, Explorer8 veya Opera kullanıyorsanız sorun yok . explorer7 ve altı sürümlerde bu özellikler görüntülenmiyor.

   Blogger bunun çözümünü düşünmüş size yeni bir tarayıcı öneriyor veya bloga geri dönmeniz için bir bağlantı oluşturuyor.
    
   Diğer özellikleri test etmek için de bizim blog’uğumuzun yeni görünümlerine göz atabilirsiniz .
   http://bloggermodifiye.blogspot.com/view/sidebar/ Sidebar yazan butona tıkladığınızda sayfa değiştirmeden kolayca diğer görünümleri de test edebilirsiniz.

   Dinamik görünümleri kendi blog’uğunuzda etkinleştirin.


   Sırası ile Blog'uğunuzun: Kumanda paneli ➜ Ayarlar yolunu takip ederek ➜ Biçimlendirme sekmesine geçip  Dinamik görünümler yazan seçeneği “Evet”
   olarak işaretleyin.
   bicimlendirme  
   İsterseniz daha sonra Dinamik görünümleri “Hayır” olarak seçerek bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. /View  yazan bağlantıya tıkladığınızda kendi blog’uğunuzu yeni görünümleri ile incelemeye başlayabilirsiniz.

   Not: Ayarlar sayfasında bulunan içerik takibinin de tüm olarak işaretli olduğundan emin olun.
   site-icerik-takibi   E-Postayla takip formu (blog ziyaretçileriniz yeni yazılarınızdan haberdar olsun)

   2011-03-31_212733 Blog ziyaretçilerinizi blog’uğunuza bağlamanın en iyi yollarından biride yeni içerik girdiğinizde e-posta  yoluyla onları güncellemelerinizden haberdar etmek.

   Daha önce bunu yapabilmek için Feedburner da blog’uğunuz için bir hesap oluşturup hazırlayacağınız bir e-posta formun kodlarını blog’uğunuza eklemeniz gerekiyordu.

   Fakat Blogger’ın gadget galerisine eklediği yeni E-posta ile Takip Et adlı gadgetı bu işlemleri bir kaç tıklama sayesinde yapabilmenizi sağıyor.

   blog ziyaretçilerinizin e-posta yoluyla yazılarınızı takip edebilmelerini sağlan bu gadget’ı Kumanda paneli ➜ Tasarım yolunu takip ederek Sayfa öğeleri bölümüne geçerek burada gadget ekle yazan bağlantıya tıkladığınızda açılan pencerede kolayca ekleyebilirsiniz.

   e-postayla-takip

   Size ait Google hesabını kullanarak yine Google’un ücretsiz servislerinden biri olan Feedburner da sizin için otomatik bir hesap oluşturan bu uygulama sayesinde blog ziyaretçileriniz mail adreslerini girerek kolayca yazılarınıza abone olabiliyorlar.


   Paylaş !

   18 yorum:

   1. Çok başarılı, bilgi için teşekkürler..

    http://gelinyolu.blogspot.com/

    YanıtlaSil
   2. kumanda panelinde uyarı yazsını aldım ama, ayarlarda böyle bir secenek göremedim, tarayıcım firefox 3.6 başak bir bölümmü olmalı acaba?

    YanıtlaSil
   3. Hobi box
    Yazıyı güncelledim ve ayrıntıları görebileceğiniz bir kaçta resim ekledim son hali yukarıda.

    YanıtlaSil
   4. http://daganikcocuk.blogspot.com/
    Beğendim

    YanıtlaSil
   5. yaw ben bu blogger şablonları hariç kendim şablon yapmak istiyorum mesala microsoft office puplisher'den site hazırladım bloggere yükleymedim nasıl yüklerim yada başka bir yerden nasıl şablon yapabilirim...

    YanıtlaSil
   6. ertan diğer servis veya programlarla hazırlayacağın şablonları yükleyemezsin yani blogger'a uyumlu olması gerekiyor.

    Kendine özel bir şablon tasarlamak istersen bence en iyi yöntem bloggerın basit şablonlarından birini modifiye etmektir.

    daha önce bu konu hakkında seri halinde yazılar yayınlamıştık istersen bir göz gezdir..
    Blogger şablonunu özelleştirmek bölüm 1

    YanıtlaSil
   7. Öncellikle teşekkür ederim yukarıdaki paylaştığınız bilgiler için.Uzun zamandır düşündüğüm bir projeyi gerçekleştiriyorum bir blog kurarak bu blogta apple ürünlerini satmayı düşünüyorum.Size sorum şu 1.si tutulurmu 2.si blog şablonu nasıl daha yapım aşamasında yalnız http://appleurunleri.blogspot.com

    YanıtlaSil
   8. senin yapmak istediğin anlıyorum fakat blogger buna uygun değil..ama hazırladığın tema güzel olmuş..

    senin ihtiyacın daha profesyonel bir sistem satış yapabilirmisin bilmiyorum ama denemedende bunu bilemezsin ama bu tarz bir site açmak istiyorsan sanırım kod bilgin yok ... fakat uygun bir hosting paketi( turhost kullandım tavsiye ederim) aldıktan sonra bir CMS(içerik yönetim sistemi) kurabilirsin.

    Joomla buna en uygun sistemlerden daha sonra bir e-ticaret eklentisi yükledikten sonra sitenden satış yapabilirsin..

    Kuracağın blogta da bu ürünlerin tanıtımını yaparak sitene yönlendirebilirsin..

    YanıtlaSil
   9. hosting alamam çünkü maddi sıkıntım var.

    YanıtlaSil
   10. Siteme şu sitedeki gibi http://www.scroll.com.tr/ mesela 10 tane tanıtım yapıpı sırayle kendiliğinden değişecek bunu nereden yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

    YanıtlaSil
   11. Ertan
    O sitedeki Jaquery slider onu blogugun eklemen için kodlarını indirip ücretsiz bir sunucuya yüklemen gerekir ....
    daha sonra o kodlara bağlantı vermen gerekir ..

    yani uzun iş ve bilgi gerekiyor .. daha sonra bu tarz uygulamaarı tanıtacam kodlarıda hazır halde beklersen kolayca ekleyebilirsin..

    YanıtlaSil
   12. ewt harıka tesekkurler... http://markafobi.blogspot.com/

    YanıtlaSil
   13. Teşekkürler süper gözümüzün önünde görmemişiz.

    YanıtlaSil
   14. güzelmiş.
    kopikett.blogspot.com

    YanıtlaSil
   15. merhaba, blogumu dinamik gorunume gecirdim ancak geriye donmek istiyorum sayfa donuyor. dınamık gorunumu nasıl etkısız hale getırebılırım

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. merhaba blogger'ın yeni ara yüzünü kullanıyorsanız blogger kumanda paneli >> şablon yolunu takip edin ve açılan sayfada dinamik görünün yazan şablonların dışında yani hemen altında yer alan basit, fligran, soyut gibi şablonların listelendiği bölümde bulunan şablonlardan, birisi üzerinde imlecinizi gezdirip açılan seçenekte bloga uygulaya tıklarsanız seçtiğiniz şablon bologunuza uygulanır.

     Sil

   Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz