Blog’uğunuza Jquery adabte edinBlog’uğunuza jquery’i adapte ederek nimetlerinden faydalanmaya başlamadan önce  ansiklopedik tanımların dışına çıkarak  bilmeyenler için kısaca Jquery’nin ne olduğunu ve  neler yapabileceğiniz hakkında kısa bir bilgiyle başlayalım.

Bu sayede ilerleyen günlerde blog’uğumuz da sıklıkla karşılaşacağınız bu konu hakkında daha fazla fikir edinmiş olabilirsiniz.

Blogger’da bir blog oluşturduktan sonra sizde bizim gibi sadece yazı yazmayla yetinmeyip blog’uğunuzu tasarım ve işlevsellik bakımında geliştirip birazda profesyonel bir görünüm kazandırmak isterseniz takip etmeniz gereken adımlar sırasıyla HTML ve CSS öğrenmek olacaktır. Bu iki kodlama dilini biraz öğrendiğinizde eli ayağı düzgün bir blog’u kolayca hayata geçirebilirsiniz.  Peki sizin beklentileriniz sadece bunlarla sınırlı değil de blog’uğunuza biraz daha hareket katacak (slaytlar,hareketli menüler,lightboxlar vs.) uygulamalar kullanmak isterseniz ne yapmanız gerekir? işte bu noktada yardımınıza Javascripler koşuyor.

Jqueryde,Motols,Yui gibi bilinen javascript kütüphanelerinin en iyilerinden birisidir yani siz basit hareketli bir menü oluşturmaya kalktığınızda sayfalarca javascipt kodunu blog’uğunuza eklemeniz ve bu kendi tasarımınıza göre özelleştirmeniz gerekirdi.

Fakat Juery’nin geliştiricileri bu işlemleri kolaylaştırmak için bir ana kod hazırlamışlar ve bunu tüm tarayıcılarda sorunsuz çalışabilecek hale getirmişler,  siz bu kodu blog’uğunuza bir kez ekledikten sonra istediğiniz özelliklere göre küçük kod parçaları ekleyerek binlerce jquery eklentisinden istediklerinizi hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz.


Jquery’i blog’uğunuza ekleyin.


Yukarıda belirtiğim gibi bir defaya mahsus ana kodu eklememiz gerekiyor bunu da yapabilmenizin iki yolu bulunuyor ilki Jquer’in ana sayfasında edinebileceğiniz relase kodu veya bizimde kendi blog’uğğumuz da kullandığımız Google’ın fazlalık  ve tekrarlanan kodları temizlediği daha küçük boyutlu olanı.

Yapacağımız işlemlere başlamadan önce Tam şablon yükle yazan bağlantıyı kullanarak Blog şablonunuzu yedeklemenizde fayda var. Daha sonra yapacağınız her hangi bir hata sonrası şablonunuzu geri yükleyerek yapmış olduğunuz tüm değişiklikleri geri alabilirsiniz.
                  
Aşağıda bulunan kodları kopyalayın.


    
         
Kodu kopyaladıktan sonra sırası ile  Kumanda Paneli ➜ Tasarım ➜ HTML’yi Düzenle yolunu takip ederek blog’umuzun kodlarının açık halde bulunduğu modüle ulaşıyoruz.
 

Blog’uğunuzun kodları içerisinde </head> tagını bulup hemen üzerine gelecek şekilde kodu yapıştırın.

bu sayede jquerinin ana kodunu eklemiş olduk bundan sonra yapmanız gereken internetten bulduğunuz veya bizimde ilerleyen günlerde sizinle sıklıkla paylaşacağımız  her hangi bir jquery uygulamasının kodlarını blog’uğunuza eklemek .
Paylaş !

4 yorum:

 1. yukarıda verilen 3 kutuda mevcut kodları nereye yapıştırmamız gerekli ?

  YanıtlaSil
 2. Evet Tayfun bey uygulama yapıldı yayınlarınızı ve uygulamaları bekliyoruz.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Rica ederim Adnan bey ,ayrıca bulduğumuz güzel uygulamaları paylaşmaya başladık bu bağlantıya tıklayarak bakabilirsiniz.

  tabiki Jquery bu uygulamalarla sınırlı değil bizim amacımız internette yüzlerce farklı örneğini bulabileceğiniz bu uygulamaları kendi blog’unuza ekleyip kullanabileceğiniz adımları paylaşmak.

  YanıtlaSil
 4. Slm...
  Blogger'da Tablo Sayfalama Yapılabilirmi?
  Şu Örnekteki Gibi.
  http://www.overset.com/2008/08/30/animated-sortable-datagrid-jquery-plugin-jtps/

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz