Bloğunuzda kullanacağınız tema veya tasarımda renk uyumunun önemi

Açıklama: Bu yazı Full Skirt adlı bloguğun yazarı olan  profesyonel Moda tasarımcısı Hazal Sarı tarafından Blogger Modifye’de konuk yazar olarak yayınlanmıştır.

Sevilen bir blog, çoğunlukla birkaç alanda sunduğu kaliteli bilgiler ile akılda kalabilir. Siz her ne kadar güçlü bir içeriğe sahip olduğunuzu düşünseniz bile, içeriğinize aykırı renklerden oluşan bir tema ile yola çıkmanız, gelişim sürecinize zarar verecektir.

Blog oluşturmak yalnızca içeriğinin kalitesinden oluşmaz,renk uyumu,görsellik ve interaktiflik bakımdan da okuyucunun ilgisini çekmesi önemlidir.Bir ziyaretçi bloğunuza geldiği zaman ilk on saniye bloğunuzun görselliğine yoğunlaşır ve daha sonra birer okuyucuya dönüşür.

Herhangi bir temayı  yalnızca siyah ve beyaz renklerden oluşturursanız ,oluşturduğunuz tema  kesinlikle bir kaosa sebep olacaktır.

Örneğin, yeşil ve turuncuyu harmanlayabilirsiniz,  Karşıt bir renk kullanırken durumu  nötrleştirmek için “gri” renk kullanmanızı öneririm mesela arka planı gri, header kısmı yeşil, sidebar kısmı turuncu olan bir tema göze çok hoş bir görüntü verecektir.Örneğin aşağıda  içeriğiyle birlikte bir kaç örneklendirmeyle tutarlı bir tasarım için renk uyumunu sağlayabileceğiniz teknik bilgi bulabilirsiniz. Daha sonra yazının sonunda vereceğimiz kaynakları kullanarak bir temada kullanmak istediğiniz  renklerle uyumlu diğer tonları otomatik oluşturabilirsiniz.


Eğer yemek tariflerinizi paylaşmak istediğiniz bir blog hazırlamak istiyorsanız, seçeceğiniz tema’ nın renklerinde beyaz, yeşil ve turuncu renklerinin ağırlıkta olması, ziyaretçileriniz üzerinde güven duygusu yaratacaktır.


Kişisel bir müzik sitesi açmak ve bu sitede Heavy Metal, Hard Rock gibi müzik türleri hakkında yazılar yazmak istiyorsanız, seçmeniz gereken temanın renkleri siyah, gri ve kırmızı ağırlıklı olmalıdır.
 

Yada Sanatsal, Edebi, Sosyal, Bilimsel ve Felsefi Çalışmalarını Paylaştığı Kişisel bir blog hazırlamak istiyorsanız mavi rengin vermiş olduğu sınırsız ve sonsuz yaratıcı hissinden yararlanabilirsiniz yada yeşilin  dinlendirici ve huzur verici etkisinden faydalanabilirsiniz.Siyah, beyaz renkleri de tercih edebilirsiniz bu iki rengin kombine edilmesinden  klasik ama estetik bir tema ortaya çıkacaktır.Burada önemli olan siyahtan direk beyaza geçmeden arada daha yumuşak renkler kullanarak geçiş yapmanız.Bu örnek olarak şuan bulunduğunuz blogger modifiye’yi verebiliriz blog başlığının arka planında siyah kullanılmış ve yazı bölümüne geçiş yapılırken menünün arka planında gri tercih edilmiş.

İlk intiba önemlidir.


Aslında renkler yaşantımızda hislerimizi ve algılamamızı etkiler.Renkler güçlü birer iletişim aracıdır, azımsanamayacak derecede etkilidir ve ilk sırada gelir.
Bloğunuzun ilk etkisi renkler ve içerisinde ki uyuma bağlıdır. bloğunuzu ziyaret eden insanlara verebileceğiniz duygu Bloğunuzun renklerinde gizlidir.
Renkler ve etkilerinin temel ve estetik olarak ne ifade ettiğini bilmek de büyük önem kazanıyor.Örneğin renklerin Kişi üzerindeki ortak etkileşimleri;
KIRMIZI
Titreşimi ve enerjisi en kuvvetli olan renktir.Hareket,canlılık ve ihtiras telkin eder.Uzun zaman seyredilmesi kişide sinir gerginliğine sebebiyet verebilir, tansiyonu yükselttiği  gibi , nabız atışını da arttırır.

YEŞİL
Dinlendirici ve sonsuz huzurun rengidir.Açık tonu doğuş ve hayatiyet hissini uyandırır.Uzun süre  bakıldığı zaman gözü yormaz ayrıca çalışma kolaylığı sağlar.

TURUNCU
Titreşimi ve enerjisi kırmızıdan daha azdır.Güneşin  sıcaklık ve parlaklı hissini yansıtır.Eğlence düşkünlüğünün ve yaşama sevincinin rengi de diyebiliriz.

MAVİ
Rahatlık ve sessizlik telkin etmesi nedeniyle kesinlikle dinlendirici bir renktir.Bir filozof gibi düşünmeye ve karar vermeye ayrıca yaratıcı fikirlerin doğmasına yardımcı olur.Açık tonları sınırsızlık ve sonsuzluk duygusunu uyandırır.

MOR
Hüznün ve içe dönüklük duygusunun tavan yaptığı, düşündürücü bir renktir.Morun bir açık  tonu olan eflatun ise inceliğin,hassaslığın ;Morun koyu tonu  ise ,yalnızlıktan hoşlanan,melankolik ve topluma küskün insanların rengidir.

SİYAH
Gücü,kültürü, resmiyeti,ciddiyeti,asaleti, zarafeti, anonimliği,  gizemi ,ölüm,matem ve karanlığın ifadesidir.Ağırbaşlılık ve ciddiyetide telkin eder.

BEYAZ
Saflık,temizlik,doğruluk ve güven veren bir anlamı vardır.Barışı, tevazuyu, masumiyeti, doğumu, gençliği, iyiliği ve evliliği simgeler.

GRİ
Olgun,temkinli ve rahatlık telkin eden bir anlam taşır.

Renk Uyumu
Abartılı derecede fazla renk ,karmaşıklığa neden olur,bunun aksi bir durum ise çok can sıkıcı bir görüntü verebilir.

En makulü dengede kullanmaktır.Yapılacak en uygun seçim temada bir kaç farklı renk kullanmaktır.Aşırı renk kullanmaktan kaçınılmalı soğuk ve ılık renk tonlarını dengede kullanmaktır.

Ilık renkler;
Ilık renkler heyecana  ve girişkenliğe yöneltmeye meyillidir. Küçük oranlarda kullanılması makuldür ve iyi izlenim bırakır.(sarı, turuncu, kahverengi, sarı-yeşil ve turuncu-kırmızı)

Soğuk renkler;
Soğuk renkler relaks renklerdir,sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri vardır ve çok sık kullanılırlar.(mavi, yeşil, pembe, mor, mavi-yeşil, magenta ve mavi-kırmızı)

Arabulucu renkler;
Bu da kırmızı ya da sarının mavi değeri ile yakınlık değerine bağlıdır.
Lakin renk çok az miktarda mavi ton içinde barındırıyorsa ılık bir renktir, eğer mavi oran fazlaysa soğuk renkler bölümüne dâhil olur.Kısaca soğuk ile ılık renkler için arabulucu renklerdir diyebiliriz

Çoklu renkler;
Çok renkli bloglar ziyaretçilerin en az zaman harcadığı bloglardır, bu sebebden dolayı ılık ve soğuk renklerin karışımı Ziyaretçilere her zaman itici gelecektir. Bu tür bloglar çoğunlukla  karman çorman bloglardır. En iyi çözüm, bir çift renk seçmek ve tasarımın genelinde onlara bağlı kalmaktır.

Nötr renkler;
Aslında nötr renkler arka plan etkisini artırmak için idealdir.(Nötr renkler siyah,beyaz ve gri hatta büyük değerde gri içeren renklerdir)

Son olarak bir temada illa da kullanmak istediğiniz bir renk bulunuyorsa Color combos sitesini ziyaret ederek bu kullanmak istediğiniz rengle uyumlu diğer renkleride görebilirsiniz.

Diğer fikir edinebileceğiniz bir uygulamada yine blogger’ın şablon düzenleyicisi kullanmak istediğiniz temanın renklerini otomatik oluşturduğu için bu araçta size bir fikir verebilir.


‘’Renkler her dili konuşur’’
Addison
Paylaş !

11 yorum:

 1. zeynep full scrit diye link vermişsin ama full skirt(tam etek) olmalı,parmak hatası galiba öte yandan,söylediklerine katılıyorum ancak blogcular renklere ahenk vermenin yanısıra bloğu hangi dilde yazıyorlarsa o dili çok iyi kullanmaları lazım,konuyu ayrıntıya girmeden vermek istenen mesajı lafı uzatmadan okuyucuyla buluşturmaları gerekir bir de sosyal ağları,forumları yakından takip etmeliler
  http://blogcadergi.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 2. hazal belirteyim bloğunuzun son hali çok çok yahşi olmuş,helal size ,yazında güzel ve ilgilenenleri için aydınlatıcı olmuş,valla bu gidişle banada bir blog açtıracaksınız ya nediyeyim :))
  reyyandan hayata dair enstanteneler gibi bişey :P
  fenamı olur ?=))

  YanıtlaSil
 3. slm reyy blog acmadan önce blog açmadan önce kendine neden blog açmak istiyorum diye sor,tek bir cevabın varsa sorun yok demekki blogunun konus o cevap olacak birden çok cevap çıkarsa en iyi cevabı seç yeni konu o olsun blog açmanı şiddetle tavsiye ediyorum ben http://blogcadergi.blogspot.com olarak tayfun(CEO,blogger modifiye) deneyimlerimizle destek olmaktan haz alacagız daha fazla iletişim için blogumun iletişim kanallarından birini yada dogrudan enjoybodrum@hotmail.com eposta hesabıma eposta atabilisin lütfen bloglamaya balıklama dalma...

  YanıtlaSil
 4. Evet adsız haklısın, açıklamayı ben yazmıştım o yüzden düzelttim..

  Bu Türkçe konusu daha öncede gündeme geldiği için birde açıklama yapmak istiyorum evet kullandığımız dili doğru kullanmamız çok önemli ama sonuçta blog yazıyoruz edebi eser veya makale değil yani ne kadar dikkat ederseniz edin bu tarz hatalar oluyor mesela seninde yaptığın gibi. CEO değil SEO (Search Engine Optimizer) o yüzden bu hataların üzerinde fazla durmaya gerek yok.

  YanıtlaSil
 5. Ben Tayfun (Chief Executive Officer)en üst yönetici demek istedim zaten SEO değil,kişisel olarak bu bloğun Türkçe kullanımını beğenmiyor değilim...

  YanıtlaSil
 6. reyyan yazıyı ve bloğun son halini beğenmen memnuniyet verici ;)
  ama blog mevzusu hakkındaki bu inadın nedendir anlamadım gitti,tabiki kendine ait bir bloğunun olması başka bir şey ,ben hep diyorum zaten sende o kapasitenin aalası var .valla bence hiçde fena olmaz ;))

  YanıtlaSil
 7. Hazal tebrik ederim canım güzel ve faydalı bir yazı olmuş.
  Reyyan'ın kapasitesine gelincede; kesinlikle haklısın.:=)
  Hadi reyyan kolay gelsin güzelim ha gayret :=)

  YanıtlaSil
 8. Güzel yazı teşekkür ederim ;)

  YanıtlaSil
 9. Renkle ilgili en alakalı konu buydu sanırım. Blog'umun yazı rengini siyah yapamıyorum. Eskiden oluyordu fakat siyah rengi seçmeme rağmen gri oluyor ve hoş görünmüyor. Şablon >özelleştir>gelişmiş>metin rengi yolunu izleyerek siyahı seçtim yine olmadı. Sizce sorunumun çözümü nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. HTML kodlarını düzenlediğin bölümde body etiketinin hemen altında color# diye başka bir etiket bulunur bu etiketisilip yerine color#000; diye yazarsan siyah olur.

   Sil
 10. Merhaba, çok yardimci oluyorsunuz blogla ilgili emeginiz buyuk çok sagolun. bende bu blog gibi cicili bicili sablon yapmak istiyorum http://deryaylasekerseyler.blogspot.fr/

  acaba nasil yapablirim? resimleri renkler vs

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz