Blogger’a Twitter Box nasıl eklenir

Son zamanları modası 140 karakterle yorum yapmak olunca Twitter için geliştirilen uygulamaların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Twitter boxta bunlara güzel bir örnek .Blog ziyaretçilerinizin yazılarınıza kendi hesaplarında yorum yaparak paylaşabilmelerine izin veren bu uygulamayı, blog’uğunuzun kodları içine ekleyeceğiniz bir kaç satırlık kod parçasıyla hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.1. Adım    
create a new application sayfasına giderek kendi uygulamanızı oluşturmanız gerekiyor.
Uygulama ayarlarını düzenlerken dikkat edilmesi gereken önemli bir noktada  Default Access type: bölümünde Read & Write seçeneğinin işaretli olması.Uygulama ayarlarını tamamladıktan sonra Registeri Aplikation butonuna basın ve TwitterIn sizi otomatik olarak yönlendireceği sayfada bulunan  Api Key’in hemen altında bulunan rakamları bir yere not alın.Daha sonra uygulamayı kendi blog’uğunuz da kullanabilmek için blog’uğunuza ekleyeceğiniz Javascript kodlarında Api Key kısmında yer alan rakamları kendi oluşturduğunuz uygulamanın Api Key‘i ile değiştirmeniz gerekecek.

Bu işlemlerin sonucunda Twitter’da kendi uygulamanızı oluşturmuş oldunuz şimdide sıra bu uygulamayı kendi blog’uğunuza eklemeye geldi.

Uygulamayı kendi blog’uğunuza ekleyebilmek içinse aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli. aşağıda bulunan kodları  kopyalayın.                             
Kodu kopyaladıktan sonra sırası ile  Kumanda Paneli ➜ Tasarım ➜ HTML’yi Düzenle yolunu takip ederek blog’umuzun kodlarının açık halde bulunduğu modüle ulaşıyoruz.
 
Yapacağımız işlemlere başlamadan önce Tam şablon yükle yazan bağlantıyı kullanarak Blog şablonunuzu yedeklemenizde fayda var. Daha sonra yapacağınız her hangi bir hata sonrası şablonunuzu geri yükleyerek yapmış olduğunuz tüm değişiklikleri geri alabilirsiniz.

Aşağıdaki kodu bulun ve kopyaladığınız Javascript kodunu </head> etiketinin hemen üzerine gelecek şekilde yapıştırın.


</head>

[ Klavyedeki Ctrl +F tuşuna aynı anda basarak açılan arama formunda Kodu aratarak daha hızlı bir şekilde bulabilirsiniz ]

Kodu yapıştırdıktan sonra Yukarıda kırmızı ile renklendirdiğimiz rakamların yerine İlk adımda Twitter’da oluşturduğunuz uygulamanın Api Key’i ile değiştirmeniz gerekiyor.
Bu şekilde görünecek


Butonun hemen yazılarınızın altında görünmesi için  işaretli Widget şablonlarını genişlet yazan kutucuğu işaretledikten sonra aşağıdaki kodu bulun.

<div class='post-footer'>


3.Adım
<div class='post-footer'> ifadesini bulduktan sonra hemen üzerine gelecek şekilde 
aşağıda bulunan kodları ekleyin ve kaydedin.

<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>
<div id='bp_tweetBox'/>
<script type='text/javascript'>
bp_tweet_link=&quot;<data:post.url/>&quot;;
twttr.anywhere(function (T) {
T(&quot;#bp_tweetBox&quot;).tweetBox({
width: 560,
label: &quot;Share the L&#10084;ve  &amp; Retweet&quot;,
defaultContent: &quot;RT @Twitter kullanıcı adınız <data:post.title/>&quot;+&quot; &quot;+bp_tweet_link
});
});
</script>
</b:if>


Kodu ekledikten sonra  Kırmızı ile renklendirdiğimiz @Twitter kullanıcı adınız yazan bölüme kendi kullnıcı adınızı yazabilir veya silerek boş bırakabilirsiniz.

Bu şekilde görünecek
 

İşlemleri doğru olarak tamamladıysanız blog ziyaretçilerinizin yazılarınızı Twitlerken yorum ekleyebilmelerini sağlayacak aşağıdakine benzer bir araç eklemiş olacaksınız.


Bunlarda ilginizi çekebilir                                                             Facebook kategorisi ➜
Paylaş !

10 yorum:

 1. Güzel bir uygulama fakat yazının linki ile 140 karakter yorum yapmak için sorun oluyor.

  YanıtlaSil
 2. Öncelikle tesekkürler guzel bir paylasım olmusd aben bu api keyi goremedim ??

  YanıtlaSil
 3. Kayhan Twitterda kendi uygulmanı oluşturduktan sonra seni api key ve diğer bilgilerin bulunduğu sayfay yönlendiriyor bu sayfada bulunan api keyi bir yere kaydedersen sayfayı kaybetsen bile api keyi kullanabilirsin.

  YanıtlaSil
 4. perfect, and now the same in english please xD

  YanıtlaSil
 5. beni o sayfaya yönlendirmiyo
  daganikcocuk.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 6. sağnak

  sayfanın tasarımı değişmiş olabilir APİ key'i görmek için oluşturduğun uygulamaların bulunduğu sayfaya bakabilirsin.

  https://dev.twitter.com/apps

  YanıtlaSil
 7. Yanıtlar
  1. ekleyeceğin kodlarda kalp yo sanırım .... o sadece görselde öyle

   Sil
 8. ama teknik bir sorun oluştu diyor artık blogumda tweet yaparken teknik bir problem oluştu düzelmeye çalışıyoruz blogumdaki tüm kişilere oluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Facebook ve Twitter sürekli apilerini günceller bu yüzden 3. parti uygulamalard orun yaşanabiliyor bir süre bekle eğer kendilğinden düzelmezse uygulamayı yeniden eklemen gerekir.

   Sil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz