Google Analytics artık Blogger’la bütünleşik olarak kullanılabilecek


Bütün blog sahipleri için blog’uğunu ziyaret eden ziyaretçi sayısını bilmek önemlidir.

Daha önce Google Analytics’ten alacağınız küçük bir java script kodu sayesinde  ücretsiz olarak blog’uğunuz hakkında günlük ziyaretçi takibinin yanı sıra tekil ve çoğul ziyaretçilerin hangi tarayıcıyı kullandığı,nereden geldikleri, çözünürlükleri, hangi işletim sistemini kullandıkları gibi detaylı bilgilere de ücretsiz olarak ulaşabiliyorduk.

              google-analytics_thumb[2]

Blogger kullanıcıları için Google Analytics’tiğin tüm bu özelleklerinden yaralanabilmelerini kolaylaştırmak için şuan denem süreeine aldığı yani Blogger tasla’ğa geçiş yapılarak kullanılabilen bu özelliği duyurdu .


Sizde bu özelliği test etmek veya kullanmak için buradan Blogger Drafta geçiş yaptıktan sonra  blog’uğunuzun kumanda paneline yerleşen İstatistikler bağlantısını kullanarak Google Analytics’tiğin ayrıntılı raporlamasını görüntüleyebilirsiniz.
Paylaş !

3 yorum:

 1. :) güzel yazı:) bu arada site istatistiğin baya iyimiş darısı benim bloga:)

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, sorunu yazmak için en uygun yerin neresi olduğuna bir türlü karar veremedim, sonunda buraya yazdım. Uygun yer değilse hoş göreceğinizi umuyorum.
  Gelelim soruna: 9 gün önce blogumuzda bir yazı yayınladık. Yazı bir süredir taslakta duruyordu. Yazı iki bölüm halinde olan bir yazıydı,ilkini yayınladıktan 5,6 gün sonra taslakta duran ikincisini yayınladık.Ancak ikinci yazıyı yayınladıktan sonra tarihinin taslağa yazıldığı tarih olduğunu farkettik. Yani ikinci yazı tarih olarak birinci yazıdan daha geri bir tarih olarak görünüyordu. Tarihini değiştirip güncelledik. Ne olduysa ondan sonra oldu. Yazının okunma oranı bizim blogun ölçülerine göre anormal derecede arttı. Ve anormal bir durum vardı. Bu anaormallikleri özetliyecek olrsak;
  1- Yazı bloger istatistiklerde örneğin 10,15 okuma görünürken, analitikte 1,2 okuma ya da hiç okunmamış olarak görünüyor.
  2- Blogerde yazı almanyadan ve firefox kullanılarak okunmuş görünürken, analitikte ne almanya ne de firefox var.
  3- Yani yazı blogerde okunma rekorları kırarken,analitikte adeta yok.
  4-Bir de analitikte görüntülenmiş sayfa olarak bol bol şöyle birşeyler çıkyor:

  /b/app-mobile-preview?m=1&token=wD6AKD0BAAA.qW3klR3hx7wACsNzafk1aQ.hqH-7mLjbQYNURWasCgyoA


  /search?updated-max=2011-11-17T18:07:00+02:00&max-results=10&start=30&by-date=false

  Kısacası biz çok sınırlı olan teknik bilgilerimizle bu işin içinden çıkamadık. Ve oldukça rahatsızız. Bize öyle geliyorki ne olduysa yazının tarihini değiştirip güncelledikten sonra oldu. Deyim yerinde ise 3,4 gündür saç baş yoluyoruz. Yardımcı olabilirseniz çok sevineceğiz şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Bora !
   Bazı arkadaşların bu kadarını bile yapmayıp önüne gelen ilk yazıya bile ilgisiz sorular yazdığını düşünürsek soruyu gayet doğru yere yazmışsın ilgin için öncelikle teşekkürler.

   Soruna gelecek olursak Google Analytics tekil ziyaretçileri gösteriyor yani konuyu daha fazla açarsak bir günde bloguna farklı 100 kişi ziyaret ettiyse bu tekil ziyaretçi sayısıdır, bu kişilerden bazıları blogunu bir gün içerisinde tekrar ziyaret etti diyelim ve toplam ziyaret rakamıda 300 oldu buna da çoğul ziyaretçi sayısı denir.

   Blogger panelinde tekil gösterilmediği için çoğul rakam sayısı gösteriliyor ondan Google analyticsle de farklı görünüyor, buna birde sen yazıyı yayınladın aynı kişiler yazıya baktı ve tarih yanlış diye yine yayınladın aynı kişiler yazıya tekrar bakınca blogger her birini yeni ziyaretçi olarak gösterir ve fark bir kez daha katlanmış olur, ama Google analytics tekil mantığıyla gösterir...

   Peki tarayıcı neden farklı veya yok dersen bunun tam larak cevabını veremem am Google analytics dışarıdan kodla takip ettiği için 100% doğru sonucu verek diye bir garanti vermiyor ama biraz mantıklı düşünürsek Twitter ve dah bir sürü büyk sitenin Google analytics kullanıp onun verilerine güvendiğini var sayarsak Google analytics kullanmak en mantıklısı.

   Ayrıca bir öneri yazar adlarını yazı başlıklarının sonuna yazma bunun yerine etiket kullan.. şuan vaktim yok ama ileride boş kalırsam daha güzel bir sistem hazırlarız yazarlarınız için..
   bana buradan direk ulaşabilirsin tayfun@bloggermodifiye.com

   Sil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz