Blogger için kendi Gadget’larınızı oluşturun.

gdata-blogger-icon Gadget’lar, iframe içinde çeşitli web sitelerine ve diğer uygulamalara gömülebilen, HTML ve JavaScript tabanlı küçük uygulamalardır, bu uygulamalar haber, eğlence, arama, verimlilik ve hatta oyun gibi çok çeşitli amaçlarla blog’uğunuza yeni özellikler eklemek için kullanabilirsiniz.

 

Gadget’ları içinde HTML, JavaScript, CSS, Flash ve AJAX kullanılabilen minik web sayfaları olarak da düşünebilirsiniz.

 

Blog’uğunuza bir Gadget eklemek için kumada panelinden tasarım bölümüne geçtiğinizde burada bulunan gadget ekle yazan bağlantıya tıklayarak, açılan yeni sayfada kategoriler içinde gezinerek blog’uğunuza eklemek istediğiniz gadget üzerinde gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra kolayca  ekleyebiliyorsunuz.

 

Blogger ve genellikle online satış yapan firmaların veya servislerin hazırladığı haberler,araçlar, iletişim, finans, spor gibi ,hava durumundan tutun da püf noktaları verenlere kadar yüzlerce seçenek var.

 

Ayrıca Google, kendi gadgetlarını geliştirmek isteyenler için her türlü kolaylığı sağlamış durumda. code.google.com/apis/gadgets/ adresinden ulaşılabilen gadget geliştirme
merkezinde Google Gadgets API hakkında bilgiler,geliştirme rehberi, yardımcı araçlar ve sıkça sorulan sorular ve cevapları bulunuyor. Google Code üzerinde gadget’larınız ücretsiz barındırma imkanı da sağlanıyor.

 

Bir gadget geliştirirken işe google’un hazır gadgetlarından birini modifiye ederek başlayabilirsiniz.Anatomy of a Gadget yeni başlayanlar için gadget dosyaları temel bölümleri hakkında bilgi verilmiş ve birde yeni başlayanlar için basit bir gadget hazırlanmış.

 

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?> 
<Module>
<ModulePrefs title="hello world example" />
<Content type="html">
<![CDATA[ Hello, world! ]]> </Content>
</Module>

 

Kısaca bu konulara bizde değinecek olursak Gadgetlar 3 temel bölümden oluşmakta

• İçerik: <Content> etiketiyle tanımlanan bu bölüm, gadget’ınızın asıl içeriği, yani kullanıcıyaya görünen yüzüdür. Gadget tipini burada belirtir, programlama
mantığınızı burada konuşturur ve gadget’ın görünümünü oluşturan HTML öğelerini buraya eklersiniz.


• Kullanıcı tercihleri: <UserPrefs> bölümü kullanıcıların gadget’ta kullanabileceği ayarları tanımlar. Örneğin kullanıcınn seçtiğ renge bürünebilen bir gadget
için “renk seçimi” ayarının bu bölümde tanımlanmış  olması gerekir.


• Gadget tercihleri: <ModulePrefs> bölümü gadget’ın başlığı, geliştiricisi, ölçüleri gibi karakteristik bilgileri içerir.

 

Üstte bulunan HTML’le oluşturulmuş bir gadget’ı kolayca oluşturabilirsiniz fakat
ileride daha gelişmiş ve interaktif gadget’lar yazmak isterseniz biraz JavaScript öğrenmeniz gerekecektir.

 

Kendinizi geliştirmek için bir sonraki yazımızda bizim gibi blogger için oluşturulmuş nitelikli gadgtelardan birinin kodlarını inceleyerek ve bu kodlar üzerinde değişiklik yaparak ta iyi bir başlangıç yapmış olursunuz.

 

Kaynak:http://code.google.com/intl/tr-TR/apis/gadgets/docs/gs.html

Paylaş !

11 yorum:

 1. işte bu ya döne döne bu bilgiyi arıyordum sizden başka kimsede yok helal olsun.

  YanıtlaSil
 2. resimli gadget ekliyorum ama resim blogda açılmıyo yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. resimli gadgettan kastınız blog'unuzdaki popüler yazılarsa resme tıklanıldığında yazıyı farklı bir pencerede açar bu gadget üzerinde değişiklik yapmanız mümkün değil, fakat sizin bahsettiğiniz farklı bir gadgetsa biraz bilgi veririseniz sorunun ne olduğunu anlamış oluruz.

   Sil
 3. sorunu ben hallettim. teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. helal olsun o kadar yerde aradım burdan çozdum ısı :) Tv izle

  YanıtlaSil
 5. Yalnız ben url' ye tıkladım sayfa açılmadı hata veriyo. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 6. Diğer konu altına da yazdım ama burası daha uygun olduğu için bir kez daha yazmak istedim. Öncelikle değerli bilgiler için teşekkürler. Ben yazı içi başlık altına ve yazı sonuna GATGET nasıl ekleniri sormak istiyorum. Hiç bir yerde kodlarını bulamadım. Sorunu kod ekleyerek çözmeye çalışsam da pek kullanışlı değil. Teşekkürler
  http://eniyikektarifleri.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 7. Kendim için bir gadget yapmayı planladım fakat yönlendiren linkler kırık düzeltebilirseniz sevinirim. Güzel sözler sitesi için planlarım var teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 8. Aynen bende Kamerali Sohbet sitem için gadget yapmayi dusunmustum fakat linkler hala geberik durumda. ilgilenilmiyor demekki blog ile

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz