Blogger gadget'larını özelleştirin

InspGadget Blogger esnek yapısın yanında kullanıcılarının blog'larını geliştirmeleri için sunduğu en önemli araçların başında gadgetlar geliyor.

 

Fakat bazen blog’uğumuza eklediğimiz gadgetlar blog’uğumuzun tasarımına uygun olmamaları veya yabancı dillerde yazılmış olmaları nedeniyle bu gadgetlar üzerinde değişiklik yapmanız gerekiyor.

 

Biraz HTML bilgisiyle kendi basit gadgetlarınızı oluşturabileceğiniz gibi hazır gadgetların kodları üzerinde değişiklikler yaparak ta kendi blog tasarımınız uygun hale getirmenizde mümkün.

 

Konumuzun anlaşılır olabilmesi için daha önce blogger için yazılmış Resent Comments( son yorumlar) adlı gadgetı örnek olarak kullanıcağız. Bu gadgetın özelliği blog’uğuma yapılan yorumların kısa bir özet halinde yayınlamasını sağlaması.

 

Fakat her ne kadar bu gadgetı beğenerek te kullansam da ingilizce dilinde yazılmış olması nedeniyle bazı kelimeleri değiştirme ihtiyacı gördüğüm için bu gadgetı kendime göre özelleştirip yine google’un sunucularında barındırarak kullanmaya devam edeceğim.

 

Bu basit örneği takip ederek Gadget Editor’deki şlablonlarla birleştirerek daha ilginç gadget’lar yaratmayı deneyebilirsiniz.

 

Kullan›c› tercihlerinin devreye giriyor gadget’larda az ya da çok JavaScript kullanmak zorunlu hale geliyor. Karfl›laflama gadget’›m›z›n içeri¤ini oluşturan JavaScript kodu şlöyle:

 

Artık uygulamanızı Google code’ye yüklemeniz gerekiyor.Buradan google hesabınızla giriş yaptıktan sonra yeni proje olarak yükleyebilirsiniz.

 

Yayın zamanı

Tüm düzenlemeleri yaparak uygulamanızı tamamladıktan sonra sıra geldi yayına geçmeye. Uygulamanızın linkini kopyaladıktan sonra blog’uğunuzun kumanda panelinden tasarım sekmesine geçerek burada buluna gadget ekle bağlantısına tıklayın açılan pencerede kendi gadget’ınızı ekleyin yazan bağlantıya tıklayarak google codeye yüklediğiniz XTML dosyasının linkini yapıştırın.

Paylaş !

4 yorum:

 1. Üstad kullanışlı birçok uygulama bulunuyor ancak gatget olarak ekleyince kodların içindeki "/ , /" gibi ifadeler kendiliğinden silindiği için olması gerektiği gibi görünmüyor!!!
  ÖRNEK: buradaki; "http://www.dynamicdrive.com/dynamicindex17/ddaccordionmenu-bullet.htm" akordion menü'yü ekledim, ddaccordion.js dosyasının linkini ifadesinin altına diğer kodlarıda gatget olarak ekliyorum ilk eklediğimde herşey normal ama tarayıcıyı kapatıp yeniden açtığında yada farklı bir tarayıcıyla girdiğinde bakıyorsun ki menü bozulmuş.
  bunu nasıl çözebilirim acaba?

  üstad birde önerim var,karşılaşılan sorunlar ve bulunan çözümlere daha dızlı ulaşabilmek için DESTEK bölümü oluşturabilirmisin?

  YanıtlaSil
 2. sefil coban Her uygulamayı gadget olarak ekleyemezsin ..
  uygulamanın uygun oması gerekiyor.

  üstelik menu eklerken gadget kullanmana gerek yok şablonunda gelmesi gereken yerlere yerleştirmen yeterli..
  Javascrip dosyalarının nasıl ekleneceğini burada anlatmıştım..

  http://www.bloggermodifiye.com/2011/02/blogugunuza-jquery-adabte-edin.html

  geriye menunun HTML kodarı kalıyor o konuda bişe yapamam her şablonda kodlar farklı olduğu için yerlerini senin bulman gerekli.

  Destek bölümüyle ilgili önerinde güzel.. belki ilerleyen günlerde yapılabilir.

  YanıtlaSil
 3. güzel bir konuya değinmişsiniz. Bu sorunlar benimde canımı çok sıkıyor. Ama benim bir sorum olacak eğer yardımcı olursanız sevinirim. Postun altına eklediğiniz beğen tweet +1 düğmelerini nasıl aynı satırda kullanıyorsunuz? Ben eklediğim zaman, birisi altta oluyo diğeri solda oluyor. Dağılıyor yani bu da benim canımı sıkıyor. :/
  Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. bastepe
  soruna daha önce cevap vermiştim sanırım kaçırmış olmalısın...
  Blog’uğunuza Google +1 butonu ekleyin

  burada bulunan yorumları kontrol edersen sorunun cevabını bulabilirsin.

  Not:Her hangi bir konuda soru sorup veya yorum yaptıktan sonra başkalarının verdiği cevapları ve yorumlardan haberdar olabilmek için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan abone ol bağlantısına tıklayarak yapılan yorumlardan haberdar olabilirsiniz.

  isterseniz daha sonra aboneliği iptal et yazan bağlantıyla tıklayarak o yazıya yapılan yorumların e-postanıza gelmesini engelleyebilirsiniz de.

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz