Wufoo ile iletişim formu oluşturmak

Blogger bloglarının en büyük eksiklerden birisi ziyaretçilerin blog sahiplerine ulaşabilecekleri bir iletişim sayfasının bulunmayışıdır

 

 

İşte Wufoo bu eksikliği gidermek için kullanabileceğiniz online kaynaklardan bir tanesi.

Formunuzu oluşturduktan sonra blog’unuza bir iletişim sayfası ekleyerek dilediğiniz gibi düzenleyebilir blog ziyaretçilerinizin görüş,öneri,istek ve eleştirilerini kolaylıkla direk size iletebilmelerini sağlayabilirsiniz.

 


İletişim formunuzu oluşturmak için buradan Wufoo’nun üyelik sayfasına girip üye olmalısınız, üyelik işlemini bitirdikten sonra sizi formunuzu oluşturabileceğiniz sayfaya yönlendiriyor, buradaki Let’s go make one ! bağlantısına tıklayın.

noforms (1) Açılan sayfanın solunda formunuzda görünmesini istediğiniz bağlantı ve araçlar bulunuyor bu araçlardan her hangi birisine tıkladığınızda formunuza yerleştiklerini göreceksiniz.Bundan sonra yapmanız gereken solda bulunan sekmeler arasında gezinerek istediğinizi iletişim formunuza eklemek ve özelleştirmek.

 

 

Wufoo ilk etapta biraz karmaşık gelse de bir kaç deneme yanılma yoluyla, blog’unuz için güzel bir iletişim formu oluşturabiliceğiniz harika bir servis.

 

Bu sekmelerin kısaca ne işe yaradıklarına bakarsak:


Add a Field sekmesi formunuza eklemek istediğiniz araçların bulunduğu sekme burada bulunan araçlardan 10 adete kadar formunuza ekleyebilir sürükle bırak mantığı ile yerlerini değiştirebilirsiniz.


Field Settings sekmesi de formunuza yerleştirdiğiniz araçların içine gelecek olan yazıları düzenleyeceğiniz sekme.

Form Settinggs sekmesi formunuzu adlandırıp sizinle iletişime geçecek ziyaretçilerin mesajlarını gönderdikten sonra görecekleri mesajı yazacağınız bölümleri oluşturmanızı sağlıyor.

Bu işlemleri bitirdikten sonra “save” yazan butona tıklayıp formunuza kaydettikten sonra formunuzun görsel ayarlarını yapmak için “Themes” yazan butona tıklayın.

Sizi karşılayan sayfada  formunuz için bir arka plan belirleyebilir ve kendi logonuzu da buraya ekleyebilirsiniz.

 Formunuzun görsel ayarlarını da bitirdikten sonra, “Forms” yazan butona basarak formunuzu blog’unuz da  kullanmak için gerekli olan kodları alacağınız sayfaya geliyorsunuz.

 

İlk seçenekte linklerden birini sayfanıza yerleştirerek  iletişim formunuzu ayrı bir sayfada açtırabilirsiniz.

 

Diğer seçeneğinizde  “Embed Form Code” yazan kısımda bulunan kod parçasını kopyalayın.

 

Blog’uğunuza iletişim sayfası ekleyin

 

  

 

Sırası ile  Kumanda Paneli ➜ Gönderme ➜ Sayfaları düzenle yolunu takip ederek blog’unuzda Hakkımda, İletişim gibi nerdeyse içeriği hiç değişmeyen durağan saylar oluşturabileceğiniz sekmeye geçiyoruz.

 

Burada yeni sayfa oluştur bağlantısına tıklayarak sizi karşılayan sayfada yazı panelini HTML’Yi düzenle moduna getirin ve Wufoo’dan kopyaladığınız kodu buraya yapıştırarak yayınlayın.

 

 

Daha sonra bu yazının linkini alarak blog’unuzun menüsüne  iletişim adı altında yerleştirebilirsiniz.


Son seçeneğinizde, formunuzu Pop Up bir pencerede açtırmak. “Pop up form link “ bağlantısına tıkladıktan sonra açılan sayfadaki kodu kopyalayıp, blog’uğunuza HTML/Javascript gadget olarak ekleyebilirsiniz.

Paylaş !

19 yorum:

 1. Çok teşekkürler ben de bu konudan dert yanıyordum. Yaptım bitane şimdi blog'uma.. :)

  YanıtlaSil
 2. çok hoş oldu fakat ben report abuse yazısını kaldıramadım burada. ne yapabilirim ?

  YanıtlaSil
 3. Merhaba.Önce deyerli paylaşımlarınız için teşekkürler.Bu Vufoo tamamen güvenlimi? viruslu falan olmasın... Yarı yolda burakmazmı?

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Fateh
  Oncelikle Yazıyı begenmene sevindim,Sorularına gelince evet Wufoo guvenli bir uygulama TechCrunch, Readwriteweb gibi dünyanın en ünlü teknoloji bloglarında yer almış bir uygulama.

  Fakat internette güvenli diye bir şey yoktur en basitinden bir arakadaşın MSN'den farkında olmadan sana spyware bulaştırabileceği bir resim gönderir ve sende arkadaşın olduğu için güvenir kabul edersin.

  O yüzden bunun tek çaresi Güvenlik programını kurup güncellemlerini zamanında yapmak, en iyi önlemdir.

  Diğer soruna gelirsek bu uygulama yolda bırakırsa yenisiyle yola devam edersin zaten sürekli alternatiflerinide blog'uğumuzda yer veriyoruz.
  İletişim Formu

  YanıtlaSil
 5. JudgeOfnighT eklediğin kodlarda Report abuse yazan kısmı silersen görünmeyecektir. Ayrıca oluşturduğunuz sayfaların linklerinide buraya yazarsanız bu uygulamaları kullanmak isteyenlerede bir fikir verebilir.


  ya bendeki kodlarda öyle bişey yok ve embed code de 2 tane kod var hangisi olacak bi de o submit yazısını nasıl türkçe yapacağız

  JavaScript Version (Recommended)

  iframe Version

  hangisini kullanacağız ?
  http://alialim97.wufoo.com/forms/aendirmeden-duramazsaen-aeletiim-formu/

  YanıtlaSil
 6. "iframe" yazan kodu al ve submit yazısnınıda form settings yazan bölümden türkçeleştirebilirsin..

  YanıtlaSil
 7. Gönderiminiz ile ilgili bir sorun oluştu.
  Üzgünüz, bu form için kişi başına bir gönderim hakkı vardır. uyarisi aliyorum ben deneme amaçli yollayinca

  YanıtlaSil
 8. Formu ayarlarken her kullanıcının bir defa mail yollayabileceği şekilde ayarlamış olmalısınız.

  form settings bölümünde "Allow Only One Entry Per IP (?)" yazan seçenek işaretliyse onu değiştirin boş kalsın.

  YanıtlaSil
 9. aa evet o isaretli kalmis tesekkur ederim, birde ben yeni sayfa açarak formu koydum fakat bu iletisim sayfasinin altinda benzer yazilar çikiyor onu kaldiramazmiyim?

  http://fransaligelin.blogspot.com/p/iletisim.html

  YanıtlaSil
 10. FransaliGelin yapman gereken gerekli işlemi bu bağlantıya tıklayarak görebilirsin.
  benzer yazıları sabit sayfalarda gizlemek

  YanıtlaSil
 11. contact me servisi hakkında bilgisi olan varmı acaba... ücretli bir servismidir?
  wibiya araç çubuğuna iletişim kutucuğu ekledim contact me servisini kullanıyor ama 14 gün deneme olduğunu söylüyor....sonrasında ücret mi alıyor? bu konuda bilgisi olan açıklarsa memnun olurum.

  YanıtlaSil
 12. bloggerin yardim sayfasinda bir arkadas kendilerinin duzeltecegini soylemis, oraya yazmaya çalistim oda sagolsun yardimci old ingilizce. Tesekkur ederim

  YanıtlaSil
 13. Fransali Gelin bahsettiğin yorumu bende okudum fakat outbrain'in her kullanıcı için farklı bir eklenti hazırlaması bence zor ..

  senin amacın benzer yazılar bağlantılarını iletişim sayfanda gizlemekse doğru yöntem burada.

  benzer yazıları sabit sayfalarda gizlemek

  bence sen outbrainin eklentiyi değiştirmesini beklemektense dediğim şekilde uygula yinede sen bilirsin..

  benzer yazıları sabit sayfalarda gizlemek

  YanıtlaSil
 14. Ekledimde Burda Mesaj Gönderince benim E postaya Gelmiyor...

  YanıtlaSil
 15. alizeynd form settings bölümünde Send Confirmation Email to User (?) işaretli olacak ve heen altında yer alan seçnekelerden de E-postayı seç..

  YanıtlaSil
 16. merhaba

  dediklerinizin hepsini yaptım Send Confirmation Email to User (?) ı da işaretledim bilgilerimde e-mail adresimde kayıtlı ama wufoo mail göndermiyor bana...

  Yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 17. yapa bilecek bir şey yok bir bunu dene http://www.bloggermodifiye.com/2010/02/email-me-ile-blogger-icin-iletisim.html

  YanıtlaSil
 18. bu da olmadı :S bu formları bloggerda gösteremiyorum :( bu çok aptalca. yapıyorum ama malesef eksik eksik yazılar gözüküyor :S acaba tema kaynaklı mıdır bu sorun?
  http://secretmobil.blogspot.com/

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz