Ücretsiz blog oluşturma servisleri

blog-nedir Ücretsiz barındırma servislerinin sunduğu blog hazırlama araçları sayesinde extra bir yazılım veya teknik bilgiye ihtiyaç duymadan, dakikalar içerisinde blog oluşturmak mümkün.

 

Ücretsiz blog oluşturabileceğiniz bir çok servis bulunuyor bu servislerden öne çıkanları Wordpress, Blogcu ve Blogger  bu 3 servisin de ortak noktaları her hangi bir extra kurulum gerektirmeden tarayıcı üzerinden çalışıp HTML veya tasarım bilgisine gerek duymadan kendi blog’unuzu oluşturmanıza olanak tanımaları.

 

yanaok_thumb2Bu 3 sistemi de demenizde fayda var her sistemin kendine göre artıları ve eksiklikleri bulunuyor biraz zamanınızı ayırarak size uygun olan platformun hangisi olduğuna karar verebilir blog’unuzu kolayca oluşturabilirsiniz.

 

Biz şimdi yazımıza Blogger’ı  ile devam edelim.

 

Neden Blogger ?

blogger_logoBlogger’ın en sevilen servislerin başında gelmesinin ilk nedeni kesinlikle çok fazla esnek olması ve kolay kullanımından kaynaklanıyor. 

 

Google’un ücretsiz bir servisi olan Blogger size sınırsız bant genişliğinin yanında ücretsiz olarak  “http.blogunuzunadı.blogspot.com” diye birde alan adı sunuyor bu alan adını daha sonra cüzi rakamlar karşılığında satın aldığınız  “www.blogadınız.com” “Net” veya “Org” olarak ta  değiştirebilirsiniz.

 

Biraz zaman ve uğraş ile blog’unuza tam bir site havası katmak yine sizin elinizde.

Biraz “HTML” bilgisi ile blog’unuzun tasarımını  kişiselleştirebileceğiniz gibi internetten bulabileceğiniz ücretsiz şablonları kullanarak ta blog’unuzu benzersiz bir hale getirebilirsiniz.

 

Bunlara artı olarak ta  çeşitli Google uygulamalarının yanında geliştiricilerin Blogger için oluşturduğu  “gadget”lardan istediğinizi  blog’unuz da kullanarak blog’unuzun sıradanlıktan kurtarabilir ziyaretçilerinizin daha iyi vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

 

Ayrıca  bütün gelirini reklam hizmetlerinden elde eden Google’un, blog’unuza siz istemediğiniz sürece reklam yerleştirmemesi de cabası.

 

Tabi bu sizin blog’unuz da reklam yayımlayarak gelir elde edemeyeceğiniz anlamına da gelmiyor.

 

Güzel bir tasarım ve 10$ karşılığında alacağınız kendi alan adınız ile Blogger’ı sadece bir hosting firması gibi kullanmanızda mümkün.

 

Blogger İlk Adımlar

 

1 Blog Nedir ?                                     2 Ücretsiz blog oluşturma servisleri »                    

 

3 Blogger ile kendi blog'unuzu oluşturun »     4 Blog’unuza yazı,resim,video ve müzik ekleyin »    

 

5 Blogger şablonunu değiştirmek »             5 Blogger’a Gadget Eklemek »

 

 

Kaynak: Blogger

Paylaş !

7 yorum:

 1. YANİ BENDE BİR BLOGSPOT SİTESİ YAPIYORUM ÜCRETSİZ OLDUĞU İÇİN.EĞER ÜCRETLİ OLSAYDI YAPMAZDIM.İYİKİ ÜCRETSİZ OLMUŞ.İYİ GÜNLER

  YanıtlaSil
 2. -Blogger.com
  -WordPress.com
  -LiveJournal.com
  -Blog.com
  -Windows Live Spaces
  -Xanga.com
  -Thoughts.com
  -TypePad.com
  En popüler 8 ücretsiz blog oluşturma servisi bunlar.

  YanıtlaSil
 3. "Blogger’ı sadece bir hosting firması gibi kullanmanızda mümkün."
  bu konuyu biraz daha ayrıntılı açıklamanız mümkünmü?
  yani normal bir host kullanmak ile bloggeri host olarak kullanmak arasında ne gibi farklar olur.
  avantajları ve dezavantajları nelerdir?
  teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. @web seyyahı bu konu hakında ayrıntılı bir yazı hazırlıyorum , fakat yine bu konuyu tamalayacak bir yazıda daha yayınlamam gerekiyor..

  yinede burada kısa bir açıklama yapayım diyelimki blogger'ı sadece bir blog servisi olarak kullanmak yerine kişisel websitesi yeya firmanızın ürünlerini tanıttığınız yani HTML kullanılarak hazırlanmış internnette karşılaştığımız binlerce site gibi kullanmak mümkün yukarıda belirtiğim gibi blogger ile neler yapabileceğinize hatta profesyonel webmastırların, web tasarım firmaları için aldıkları işleri bloggerı kullanarak nasıl daha ucuza getirdiklerine örnekler vericem tabi biraz sabırlı olmanız gerekiyor..

  YanıtlaSil
 5. bu konuyu bende blogumuzu ilk açtığımızda araştırmıştım.
  çünkü sizinde bildiğiniz gibi host kişisel siteler için masraflı olmakta.ayrıca webmasterler için çok önemli bir mesele...
  alan adını eNom ve GoDaddy.com üzerinden Google Apps hesabı ile Google Checkout'a aracılığla normal domain alır gibi alınıyor. ama host konusunda ayrıntılardan istediğim bilgilere ulaşamadım.
  ayrıca çok sık sorulan ve tr de rastlamadığım bir bilgiyide paylaşıyım.
  hiç girmezsek blog ne zaman kapanır?
  burada da google net bir şey söylememiş ama tüm insiyatifi elinde tutuyor.ama garantör olarak gmail hesabını gösteriyor. yani mail nezaman kapanırsa blog ozaman kapanır gibi. buda mail hesabınıza hiç girmezseniz 1 yıl içinde tekrar aktif etmeyi, 5 yıl içerisinde de koruma garantisi var. sonuçta bir bloga hiç admin girişi yapılmazsa 5 yıl açık kalma garantisi var daha sonrasıda google insiyatifinde.
  umarım araştırmanızda bu bilgilerin faydası olur.
  bize yardımlarınız dokundu teşekkürler eğer bizimde yardımımız dokunacak bir konu olursa adresimiz belli :)
  kolay gelsin

  YanıtlaSil
 6. Alan adı aldığında her hangi bir hosting paketi almıyorsun , fakat kişisel bir site açacaksan yani blog gibi dinamik değilde statik içeriği neredeyse hiç değişmeyen bir site ,blogger da bunu yapmakta mümkün zaten hatm,css ve java script kodlarını direk şablona ekleyebiliyorsun... tabi bu birazda amaca yönelik yok ben portal veya direk satış yapacağım bir site istiyorum diyorsan bu imkansız ..

  bloglara benim bildiğim 4 yıl hiç oturum açmazsan kapanıyor mail adresinin pek bir önemi yok bunda önemli olan google hesabı google hesabınıda her hangi bir mail servisinin verdi e-posta adresiyle alabiliyorsun..

  neyse dediğim gibi bir yazı hazırlıyorum bu işin meraklıları için ilgi çekici olabilir .

  YanıtlaSil
 7. teşşekürler. kategorilere ayırmayı bizde planlıyoruz. hobi ve merak ile başladığımızdan biraz yığın bellek oldu. bizimkisi biraz amatör bir blog. temel unsurumuz doğru bilgi. bunun dışında umarım zamanla gelişir.

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz