RSS Nedir ?

rss_logo_icon7 Her geçen gün kullanıcıların takip ettikleri siteler ve bloglar artıyor. Ancak internetin büyümesi ve internet siteleri ve blog’ların çoğalmasının getirdiği zorluklarda yok değil.En önemli zorluklardan birisi de güncellemeleri takip etmede yaşanan zorluk.

 

Ancak internet bu sorunların çaresini kendi içerisinde buluyor işte güncellemelerin takibini kolaylaştıran sistem de RSS.

 

RSS.XML(Extensible Markup Language) diliyle yazılan verileri okuyan bir sitemdir.

Kısaca internetten bilgi almayı kolaylaştırıyor.RSS’in kullanım amacını şöyle özetleyebiliriz.

Takip ettiğiniz bir çok site veya blog var her gün bunlara yeni bir yazı veya makale eklenmişmi diye tek tek bakmakta zorlanıyor olabiliriz işte bu noktada RSS okuyucu programlar veya online servisler devreye giriyor.

 

RSS hizmeti sunan site veya blog’ların yayımladıkları yeni yazıların başlığına ve giriş özetine ulaşabiliyor, yazı ilginizi çekerse linke tıklayıp özetini okuyabiliyorsunuz.

Paylaş !

2 yorum:

 1. Üstad anlatımlar çok güzel.İçeriklerden kaynak göstererek yararlanma şansım varmı?
  En önemli konuda kategori konusunda yardımcı olabilirmisin.Birçok insanın arayıpda bulamadığı bir konu.Hatta google da dahi bulamadım.Sorun şu anda kapalı.Çözülememiş.En büyük sorunlardan biri.
  Açılır menüdende bahsedersen memnun olurum.
  Saygılar.
  Mail gönderirsen sevinirim.rss kayt yapacağım.Okey

  YanıtlaSil
 2. Adnan bey blog'uğumuzda ki tüm yazı ve içerikten alıntı yapabilirsiniz.

  Kaynak gösterip göstermemeyi size bırakıyoruz. Kaynağı belirtmeniz hem saygı çerçeveleri içerisinde önemli hemde Google'de bloğunuzun spama düşmememesi açısından.

  Diğer önerilerinizi değerlendireceğiz.

  Fakat kategori layını daha önce fazla detaya girmeden anlatmıştık isterseniz buraya bakabilirsiniz.

  http://bloggermodifiye.blogspot.com/2010/09/yazlarnz-etiketlemenin-onemi.html

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz