Müzik severler için Yahoo! Media Player

Blog’unuzda müzik paylaşmak için internetten bulabileceğiniz çeşitli kaynaklar bulunuyor fakat daha kullanışlı bir araç olan Yahoo! Media Player hızlı yüklenen şık bir ara yüze sahip. Yahoo! Media Player ile çalma listeleri oluşturup yayınlamakta çok kolay.

              yahoo-media-player

Yahoo! Media Player blog’unuz da kullanabilmeniz için küçük  bir “java script” kodunu blog’unuzun “HTML” kodları arasına eklemeniz gerekiyor bu kodu ekledikten blog’unuzun sol alt köşesine küçük bir düğme olarak yerleşiyor.

 

Yahoo! Developer tarafından oluşturulan  tamamen ücretsiz  bu uygulamayı kullanarak istediğiniz şarkıları blog ziyaretçilerine dinletebilirsiniz.

 

Blog ziyaretçileriniz bu düğmeye tıkladıklarında çok kullanışlı ve  şık bir arabirimde açılan Yahoo! Media Player ile blog’unuzun yazılarına eklediğiniz veya kenar çubuğunda oluşturabileceğiniz müzik  listelerini hemen dinlemeye başlayabiliyorlar. Daha sonra kontrol panelinden müzik çaları kapatabilecekleri gibi küçültme imkanları da bulunuyor düğmeye tekrar tıkladığınızda müzik çalarınız eski boyutuna dönerken arka planda müzik çalmaya devam ediyor.

 

1.Adım Javascrip kodunu blog'uğunuza ekleyin Müzik çaları kendi blog'uğunuzda kullanabilmeniz için küçük bir javascrip kodunu blog'uğunuzun kodları arasına eklemeniz gerekiyor kodu kolayca ekleyebilmeniz için bir gadget oluşturduk bir kaç tıklama sayesinde Javascript kodunu ekleyebilirsiniz.

 

Yahoo Media Player’ı blog’uğunuza ekleyin

 


Uygulamanın kodlarını kopyalayarak blog’uğunuzun HTML kodları arasında bulunan

 ]]></b:skin> etiketinin hemen altına ekleyebilir veya altta bulunan düğmeye tıklayarak blog’uğunuza gadget olarakta ekleyebilirsiniz.


 

 

II.Adım  Yazılarınıza Müzik ekleyin

“Javascript” kodunu blog’unuzun kodlarına ekledikten sonra müzik çalarınız hemen görünmeyecektir. Müzik çaların görünebilmesi için yazılarınıza müzik eklemeniz gerekiyor.

 

Yazılarınıza eklediğiniz müziklerin link şeklinde ve bu linklerde Yahoo! Media Player’a uygun linkler olması gerekiyor.

Buna da bir örnek verecek olursak bu yazıya eklediğim müzik parçasını Friendfeed’e yükledikten sonra parçanın bağlantı adresini kopyalayıp aşağıdaki örnek linke ekledim.

 

(mavi ile renklendirilmiş olan) Siz kendi müziklerinizi eklerken bu linkin yerine kendi müziklerinizin bağlantı adresini  yazmalısınız.

 

<a class="htrack" href="http://m.friendfeed-media.com/53f30797c6b24024985bbf521f5c7554c78823d2"  title="3.10 To Yuma Soundtrack Film Müziği" type="audio/mpeg">3.10 To Yuma Soundtrack </a> 

 

Title kısmına yazacağınız yazı Müzik çalar açıldıktan sonra oluşturduğunuz listede görünen kısım Örneği inceleyecek olursanız ben buraya 3.10 To Yuma Soundtrack Film müziği (1) yazmışım. Sayfada görünecek kısmada parçanın adını 3.10 To Yuma Soundtrack olarak (2) yazdım.

 

player-1-2

 

 

Linkimizin nasıl olması gerektiğini açıkladığımıza göre şimdide yazılarımıza müziği nasıl eklediğimize geçebiliriz.

 

Yazılarımıza müziklerin linklerini eklerken Yazı panelinin HTML’yi Düzenle modunda olması gerekiyor. (Bunu her zaman hatırlamanız da fayda var yazılarınıza bir kod eklerken  HTML’yi Düzenle seçili olması gerekiyor, kodu ekledikten sonra tekrar Oluştura tıklayıp yazı moduna dönebilirsiniz )

 

bloggera-müzik-yollamak 

 

Sonuç

3.10 To Yuma Soundtrack

 

Bundan sonra siz yazılarınıza müzik ilave ederken eklediğiniz müzikler otomatik olarak müzik çalarınızın listesinde de görünmeye başlayacaktır.

 

Peki bu müziklerin linklerini nereye yükleyebilirsiniz ?

Ona da bu yazıda kullandığım müzikleri yüklediğim servisi örnek verebiliriz.

 

Bilgisayarınızdaki bir müziği ücretsiz uygun olan her hangi bir dosya barındırma servisine yükleyebileceğiniz gibi benim kullandığım yöntemi de kullanabilirsiniz.

 

Hemen hemen tüm blog sahiplerinin kullandığı Friendfeed’e internet bağlantı hızınızla orantılı olarak 1-2 dakika içerisinde müzik ilave edebildiği için ben burayı tercih ediyorum.

 

         friendfede -müzik-eklemek

 

Müzik parçanızı yüklendikten sonra linke sağ tıklayarak bağlantı adresini kopyalayıp kullanabilirsiniz.

 

  müzik-ekle

Buda sizin için oluşturduğum müzik listesi bu listeyi de bir kaç tıklama sayesinde blog’uğunuzun kenar çubuğuna ekleyebilir daha sonra linkleri kendi müzik linklerinizle değiştirebilir veya yerleşim panelinde bulunan sayfa öğeleri bölümünden kolayca kaldırabilirsiniz.

 

Müzik Listesini blog’uğunuzun kenar çubuğuna ekleyin

 

Jace Everett Bad Things

Urge Over Kill Girl

One cup coffe Bob Dylan

 

 

Bunlarda ilginizi çekebilir                                                             Müzik kategorisi ➜
Paylaş !

63 yorum:

 1. benimde bir iki denemem oldu,ama yapamadım sanırım html konusunda yetersiz bilgiye sahibim.şablonumu kopyaladım,pes etmek yok.yapana kadar devam:)yukardaki yorumlara bakılırsa olabilirliği mümkün.sorun bende sanırım.yinede tşk....

  YanıtlaSil
 2. @Zeynep blog'umda tanıttığım uyguların genellikle çalışır halde bir de örneği bulunuyor. Kodları eklerken biraz dikkat edersen sende kolaylıkla yapabilirsin..

  YanıtlaSil
 3. Merhaba,

  Çok güzel bir uygulama ancak, sadece ben dinleyebiliyorum
  Benden başka siteye girenler ''enable to play..'' uyarısı goruyorlar. Browser'Im firefox, blogum da blogger'dan..Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  YanıtlaSil
 4. Adsız browserla bir ilgisi oluğunu sanmıyorum parçayı yüklediğin servisle bir ilgisi olabilir.

  YanıtlaSil
 5. dropbox.com'a yüklüyorum.Ordan sorun olmaması lazım :(

  YanıtlaSil
 6. 2. Adımda Friendfeed'e yüklediğim bir parça var olduğu gibi o kodlrı kopyalayıp yazı panelini HTML'yi düzenle moduna getirdikten sonra yeni bir yazıymış gibi yolla çalışıyorsa sorun yok demektir .. çalışmıyorsa kodları yanlış eklemişsindir demektir.

  YanıtlaSil
 7. ya lütfen birisi bana yardımcı olsun .. surekli bu hata ile karşılaşıyorum msn uzerinden yardımcı olacak guvenebilecegım arkadaşlara ihtiyacım var..

  aldıgım hata bu

  Şablonunuzun önizlemesi yapılamadı
  Lütfen aşağıdaki hatayı düzeltin ve şablonunuzu tekrar gönderin.
  Düzgün bir şekilde oluşturulmadığından şablonunuz çözümlenemedi. Lütfen tüm XML öğelerinin düzgün biçimde kapatıldığından emin olun.
  XML hata iletisi: The element type "script" must be terminated by the matching end-tag "".

  YanıtlaSil
 8. Bu uygulamayı eklemeye çalışırkenmi hata iletisi alıyorsun ?

  YanıtlaSil
 9. 1.Adımdaki Java script kodunu doğru şekilde eklemişsin, yapman gereken 2. Adımda anlatıldığı şekilde Müzik linkini yazılarına eklemek.

  İstersen linklerden bir liste oluşturup kenar çubuğuna HTML/Javascrip Gadget olarak ta ekleyebilirsin.

  YanıtlaSil
 10. Süper valla, lakin mp3 dinlerken blog da gezinmek mümkün olmuyor şarkı kesiliyor normalmidir, yoksa eksik yaptığımız birşeymi var .

  YanıtlaSil
 11. bu player e video yüklemek ve izlemek mümkünmü ?

  YanıtlaSil
 12. Sayfa değiştirildiğinde şarkı kesilir.. video oynatmaz

  YanıtlaSil
 13. İlke Yahoo sesini duymuş olmalı, artık Video eklemek/izlemek mümkün.

  Yahoo Media Player artık video gösterebiliyor

  YanıtlaSil
 14. Tayfun yardımına ihtiyacım var. Kodlarla ilgili..

  YanıtlaSil
 15. Nerede Sorun yaşadığını yazarsan yardımcı olmaya çalışayım ..

  YanıtlaSil
 16. Mesela ben fizy comdan bir şarkı bulup linkini koyduğumda olmuyor.Nerelerden nasıl link alacağız acaba ?

  YanıtlaSil
 17. fizy olmaz yazının sonunda friend feede nasıl müzik ekleyip linkini alabileceğin anlatılmış orayı dene..

  YanıtlaSil
 18. Peki bir yazı açıldığında yazıyla ilişki şarkının otomatik çalmasını nasıl sağlayacağız?

  YanıtlaSil
 19. HicKes 1. adımda eklediğin kodları sil ve yerine burada bulunana javascript kodlarını ekle ..

  bu kodları ekledikten sonra sayfaya girildiğinde müzik otomatik olarak çalmaya başlayacaktır ayrıca ekeldiğin kodlar sayesinde müziğin sesini de ayarlayabilirsin..

  YanıtlaSil
 20. Şarkılar harika çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 21. burada uğrasıp anlattığınız her şey için teşekkürler. İki gündür inceliyorum, bir kaç küçük ayrıntı bile blogu güzelleştiriyor. :) Ben video penceresi uygulamasını ve şimdi de müzik uygulamasını bloguma ekledim. Yalnız bir sorunum var.
  Benim blogumda sağda küçük bir alanda liste oluştu, fakat her yeni şarkı eklediğimde orası aşağı doğru uzayıp gidecek mi? böyle bir yer işgal etmesini istemiyorum. sadece sağ kısımda widget olarak böyle bir şeyin varlığı görünsün ve insanlar ona tıkladığında tüm listemi görüp dinleyebilsin istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
 22. nouvelle eklediğin müzik listesinin altına tıklnınca açılacak bir liste ekleyebilirsin.

  kodları buraya yazamadığım için daha önce bu sorunla karşılaşan arkadaşlar için bir kod örneği hazırlamıştık.

  burada ki kodları kopyala ve daha önce eklediğin müzik listesindeki kodların en altına ekle.

  gösterilmesini/gizlenmesini istediğin müzikler gibi açıklamaları kod içerisinde bulabilirsin .. yinede kodlar biraz karmaşık gelebilir takıldığın bir yer olursa sorarsın.

  Ayrıca şu da aklında olsun, şuan itibarile yayınladığın son postta "şu güzelliği dinleseniz olur mu?" olur mu diye fizy'e giden bir bağlantı paylaşmışsın yahoo media playerda yazıların içerisinde müzikte yayınlayabilirsin.. yani müziği dinlemek için sayfadan ayrılmaları gerekmez.

  yazı içerisinde müzik yayınlamak içinde yukarıda bir anlatım bulunuyor.

  YanıtlaSil
 23. yazı içinde müzik yayınlama olayını da denedim ama beceremedim. Bunu becerdiğime bile şaştım da neyse. :) Açıklama için teşekkürler, deneyeceğim. Yalnız friendfeed e üye oldum ve oraya ekleyerek paylaşım yapıyorum. Aynı gün içinde 3'ten fazla yükleme yapamayacağıma ilişkin bir uyarı verdi az önce. Ben mi bir şeyleri doğru yapamadım acaba?

  YanıtlaSil
 24. aslında ilk etapta biraz zormuşmuş gibi gelse de alıştıktan sonra gayet basit..

  kodları bir defa ekledikten sonra yapman gereken müzik linklerini eklemek.

  yazı içinde bizim 2. adımda verdiğimiz örnekteki(3.10 To Yuma Soundtrack Film Müziği) kodları kopyalayıp ,yazı panelini resimde olduğu gibi HTML'yi düzenle moduna getirdikten sonra yapıştır ve
  bunu deneme amaçlı olarak yayınla sorun yoksa eklediğin kodda ki müzik linkini ve parça ismini değiştirsin.

  friend feed'e müzik sınırı olduğunu bilmiyordum fakat kolayca müzik eklenebildiği için biz bu siteyi önermiştik müzik eklenip linki alınabilen farklı servisleride kullanabilirsin.

  sana birde tüyo vereyim diyelim ki her hangi bir blogta bu eklentiyle karşılaştın ve pylaştığı parçalardan beğediklerini alma istersen parçanın üzerine sağ tıkla ve bağlatıya kopyala dedikten sonra yine linkleri kullanabilirsin.

  Bu iki blogta bol bol müzik paylaşıyor :)
  http://ahulifestyle.blogspot.com/
  http://istisna16.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 25. Teşekkürler, bir ara mutlaka yeniden deneyeceğim, başlangıçta bir şeyi yapmayı unuttuğumu şimdi fark etmiş bulunuyorum. :)
  Bir de son bir sorum olacak bu konuyla ilgili. (Söz veriyorum son!)
  Bu uygulamayı kullanabilmek için kolay müzik ekleyebileceğim bir servis önerebilir misiniz?

  YanıtlaSil
 26. rica ederim .. müzikler için https://posterous.com/'u da kullanabilirsin.

  istediğin kadar soruda sorabilirsin :)mutlaka cevap yazan biri çıkar

  YanıtlaSil
 27. teşekkür ederim oldu ben yaptım güzelde oldu yeni başladığım için kodları pek anımsayamıyorum ama deneme-yanılma yöntemiyle yapıyorum bişiler...:)

  YanıtlaSil
 28. @tayfun kardeş bişi sorcam bu friendfeed sitesine günde sadece 3 şarkı yükleyebiliyoruz galiba,birşey daha yüklediğimiz şarkıları hangi sayfadan görebiliyoruz yani çıkış giriş yaptıktan sonra şarkıların bağlantı adreslerini alabiliyormuyuz tekrar teşekkür ederim şimdiden

  YanıtlaSil
 29. ertuğrul müzikleri gönder dedikten sonra kendi sayfan da görebilirsin.

  YanıtlaSil
 30. ya arkadaslar bu baglanti adresi meselesinde takildim kaldim,olmuyor olmuyor olmuyor ya da ben beceremiyorum...(((

  YanıtlaSil
 31. bağalantıları HTML'yi düzenle modundayken oluşturduktan sonra yine yazı paneli HTML'yi düzenle modundayken yayınlayın..

  Yazı panelini HTML'yi düznel modudan oluştur moduna geçirdiğinizde bağlantılar bozulabiliyor.

  YanıtlaSil
 32. tayfun ben bu konuda cıdden cahılım =) kodu eklıyorum olmuyor hata werıyor ne yapmalıyım yukarıyı baya okudum ama yınede yapamadım

  YanıtlaSil
 33. html koduna ekleyemıyorum javascrip kodunu :(

  YanıtlaSil
 34. xxatakan tüm kodları HTML/Javascript gadget olarak eklemeyi dene.

  YanıtlaSil
 35. çok güzel bi olay ffeedin özelliği de iyiymiş bu işime yarayacak
  sağolasın tayfun , bişey soracam firefox tarayıcımda bu sitenin yorumları normal değil düz metin alt alta gösteriyo benden mi kaynaklanıyo acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim furkan beğenmene sevindim , yorumlarda üzerinde düzenleme yapıyorum o yüzden bozuk görüne bilir , daha sonra diğer tarayıcılarla da deneyip düzenlerim.

   Sil
 36. bloggerın yanıtlama özelliğine geçtin galiba şimdi düzgün de, bunun tasarımını değiştirecekmisin ,mesela yanıtla butonu avatarın altına gelecek şekilde bişeyler yapacakmısın .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yeni yorum formuna geçtik , hatta yaptığımız işlemleride anlatmayı düşünüyoruz daha doğrusu sizin kendi formunuzu nasıl düzenleyebileceğinizi bloga yeni çırak aldım :) o yapacak

   Sil
  2. ben css kodlarını değiştirebiliyom ama değişkenleri tam olarak çözemedim :) neyse çalışmalarınızı bekliyorum .

   Sil
 37. hocam bide bu playerin şarkının otomatik çaldığı anda ekrana çıkmamasını nasıl sağlayabilirim?

  YanıtlaSil
 38. off nerdeyse 1 saattir deniyorum yapamıyorummmm :(
  o mavi yazıyı bulamıyorum:(
  Friendfeed’e şarkı yükleyemiyorum öyle bi buton bile göremedim orda:(
  ama ya ben bloğuma müzik eklemek için ölüyorum:(
  otomatik çalınmasını isdedğim çok sevdiğm mp3ler var ama bende de cahillk var yapamıyorum :((((((((((((((((((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müzik yükleyemiyorsan http://www.mixpod.com/ buraya üye olduktan sonra kendi listelerini hazırlayıp gadget olarak ekleyebilirsin..

   Sil
 39. Kusura bakmayın ama bir şey soracağım.
  Yazıya eklemek istediğim parça bu linkte http://www.youtube.com/watch?v=N_N3k5NeCAQ

  Bu linki Friendfeed’e nereye yapıştırıp bağlantı adresini öğrenebileceğim.?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. erkoç yaptığın her yorumda link paylaşıyorsun ve yorumların otomatik olarak spam kutusuna düşüyor, yaptığın yorumlara link eklersen sadece benim bloglada değil diğer bloglara yaptığın yorumlarda spam olarak görülür..

   o yüzden yorumların gözden kaçabilir haberin olsun..

   Sil
  2. Tayfun bey
   Sitenize yaptığım yorumların bütün hepsin de link eklediğimin farkın da değildim.
   Ayrıca , yorum da kullanılan linkin spam kutusuna düştüğünü de bilmiyordum.
   Verdiğiniz yazılara müzik ekleme bilgisinı sitemdeki sensizlik isimli yazımda uyguladım.Teşekkür ediyorum.

   Sil
  3. neden link paylaşıyorsun demiyorum yanlış anlamanı istemem bazı durumlarda gerçekten anlatmak istediğini anlatabilmek için mecburen linki yazmak gerekiyor, ama bunu sürekli yaptığın zaman bloggerın spam filtreside mimleniyorsun sadece bu blog değil diğer bloglarda da spam olarak görünüyor bunu demek istemiştim..

   Sil
 40. Tayfun Bey yeni başlamama rağmen sayenizde baya bişeyler öğrendim teşekkürler hepinize, kendi blog sayfamada beklerim.

  YanıtlaSil
 41. Merhaba Tayfun Bey

  Yazılarınızdan çok faydalanıyorum.Devamlı takip ettiğim ve hep bir şeyler öğrendiğim Ustaların bloglarındansınız.
  Size , Serdar Ustaya,Burak kardeşe ve diğer paylaşım da bulunan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

  Saygılar

  YanıtlaSil
 42. müziklere resim ekleyebiliyor muyuz?

  YanıtlaSil
 43. Merhaba
  Bloğuma müzik eklemek için Yahoo media player'ı , Mixpod'a göre daha çok beğendim.

  Fakat yukarıda açıklanmış olsa dahi Yahoo media player'a eklemek için Friendfeed'den parçanın linkini almayı beceremiyorum.

  İstediğim parçanın youtube linkini , kayıt olduğum Friendfeed'e yapıştırıp,gönder diyorum, parça Frienfeed'de altta oluşuyor, sonra parçanın Frienfeed'de oluşan linkinin üzerine gelip bağlantı adresini kopyala dediğimde , m.friendfeed ile başlayan adresi değilde, youtube adresini kopyalıyor.(m.friendfeed ile başlayan adres oluşmuyor sanki) Sonuçtada olmuyor tabi ki.

  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Gerçekten siteme, Yahoo media player ile,sevdiğim müzik parçaları widgeti oluşturmak istiyorum.

  YanıtlaSil
 44. Tekrar Merhaba

  Bu gün polatbuyukarslan'ın bloğunda okuduğum bir yazı ile , sorumun cevabını öğrendim.
  Teşekkür ediyorum.Bizi yahoo media player'dan haberdar ettiğiniz için.
  Saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yotube vidpolarını ekleyebileceğiniz basit bir yöntemi paylaşmıştık buradaki yazıya bakabilirsin.

   http://www.bloggermodifiye.com/2011/05/yahoo-media-player-artk-video.html

   Sil
 45. Selam!
  Blogumda dinamik görümün kullanıyorum ve ne yazık ki burda anlatılanların sadece minik bir kısmını uygulayabiliyorum. Dinamik görünümler için uygulamalar yok mu?
  Teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dinamik görümlerde malesef şuan HTML javscript gadget kullanılamadığı için bu eklentiler kullanılamıyor.

   Sil
 46. Merhaba Friendfeeden hariç link alabileceğim yer yokmu friend feed sadece 3 dosya yükletiyor fazlasını yüklüyemiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yeni bir friend feed hesabı aç veya thumbrl'a yükle

   Sil
 47. merhaba tayfun bey thumbrlden vaya linkleri copyalıyorum mpeg moduna getirdim olmadı :(

  YanıtlaSil
 48. tayfun bey yaptim harika oldu sitemm friend fed adresimde bu kez twiterimi import edemiyorum yaziyorum adresimi sifremi sayfanizi bulamadik diyo ama blogspotumu eklemeyi basardim tskler simdiden bu arada sayenizde harika bi sayfam oldu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. twitter kullanıcı adını girdikten sonra otomatik olarak snkronize etmesi gerekir, ama facefook, friendfeed'i satın aldıktan sonra google hesabıyla oturumaçmak gibi bir çok özelliği kaldırdı, yani bu sorun friendfeedle ilgili olabilir.

   Sil
  2. benım becerıksızlıgımden olmadıgına sevindim saygılar

   Sil
 49. merhaba Tayfun bey ben yaptim ancak play tusu cikmiyor neden acaba

  YanıtlaSil
 50. Emeğinize sağlık faydalı bir yazı olmuş. Espas Sanat

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz