Google Analytics ile ziyaretçi takibi

Web tabanlı sayaç sistemleri denilince ilk akla gelen Google Analytics oluyor.

 

         google-analytics

Google’un web tabanlı bu uygulaması sadece bir Google hesabı ile web sitesi ve blog sahiplerine ücretsiz olarak blog ve siteleri hakkında günlük ziyaretçi takibinin yanı sıra tekil ve çoğul ziyaretçilerin hangi tarayıcıyı kullandığı,nereden geldikleri, çözünürlükleri, hangi işletim sistemini kullandıkları gibi detaylı bilgilere de ücretsiz olarak ulaşmalarını sağlıyor.               

Sistemin kullanımı ise gayet basit: İstatistik bilgilerinin tutulmasını istediğiniz blog veya sitenize Google tarafından üretilen ufak bir “Javascript” kodunu eklemek.

1.Adım  Google Analytics hesabınızı oluşturun

 

Buradan Google hesabınız ile giriş yaptıktan sonra Web Sitesi Profili Ekle  yazan bağlantıya tıklayın açılan sayfada Yeni etki alanı için bir Profil Ekle işaretli kalacak şekilde Lütfen izlemek istediğiniz sitenin URL’sini verin yazan kısma sitenizin veya blog’unuzun adresini girin ve “son “ yazan butona basın.


Web Sitesi Profili Ekle 

Sizi karşılayan yeni sayfada hiç bir şeyi değiştirmeden İzleme Yüklenmedi uyarısının altında bulunan Javascript kodunu kopyalayın.

js-kodu

2.Adım Google Analytics kodunu blog’uğunuza ekleyin

Kopyaladığınız kodu blog’uğunuzun kodları içerisine eklemek için sırası ile aşağıdaki adımları takip edin.


     blogger-htmlyi-düzenle

Kumanda Paneli ➜ Tasarım➜ HTML’yi Düzenle yolunu takip ederek blog’unuzun kodlarının açık halde bulunduğu modüle ulaşıyoruz.

Burada Tam Şablon Yükle yazan linke tıklayıp mevcut olarak kullandığınız şablonu bilgisayarınıza indirerek yedeklemenizde fayda var her hangi bir sorunla karşılaştığınızda geri yükleyerek yapmış olduğunuz tüm işlemleri geri alabilirsiniz.

 

HTML kodlarınızın en sonunda yer  aşağıdaki kodu bulun.

</body>

Kodu daha kolay şekilde bulabilmek için klavyenizin “Ctrl ve F “ tuşlarına aynı anda basarak, açılan arama formuna yazıp aratarak daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.


Body etiketini bulduktan sonra yapmanız gereken Google Analytics sayfasından kopyaladığınız Javascript kodunu bu body etiketinin hemen üstüne gelecek şekilde yapıştırıp kaydetmek.

Böyle görünecek. 

google-kodu

Kodu ekledikten sonra Google Analytics sayfasına geri dönerek kaydet ve bitir yazan butona tıklayarak işlemi bitirebilirsiniz.

 

Google Analytics ana sayfasına giriş yaptığınızda eklediğiniz blog’uğun profilini görebilirsiniz.

 

Raporu görüntüle

 

Fakat blog’uğunuzun istatistiklerini görebilmeniz için en az 24 saat geçmesi gerekiyor bu süre sonunda blog’unuzun ziyaretçi trafiğini ayrıntılı raporlamayla izleyebilir, Google’dan arama yaparak gelen ziyaretçilerin dahi hangi kelimeleri arayarak geldiklerini görebilirsiniz.

Paylaş !

20 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. çok teşekkürler, burdaki bilgi sayesinde nerde hata yaptığımı farkettim.

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar , Google Analytics hesabına birde fazla site eklenebilir mi.? Ben ekledim ama sadece bir tanesi aktif gözüküyor.Bununla ilgili yardımlarınızı rica ediyorum.

  Kolay Gelsin.

  YanıtlaSil
 4. evet iistediğin kadar ekliyebilirsin .. Google hesabınla giriş yaptıktan sonra eklediğin hesaplar alt alta görüntülenir ..bilgi almak istediğin hesabın karşısındaki raporu görüntüle yazan linke tıklarsan o site hakkında daha kapsamlı bilgilere ulaşabilirsin.

  YanıtlaSil
 5. Bu Bilgiler İçin Teşekkür Ediyorum Gerçekten Emeğinize Sağlık...

  YanıtlaSil
 6. Teşekkürler Oğuz bu konuyla ilgisi olduğu için sanırım Blogger'da ki bu yeni özellikte dikkatini çekebilir.

  http://bit.ly/aosgwt

  Google Analytics kadar kullanışlı ve ayrıntılı bilgiler içermese de kodla uğraşmak istemeyen Blogger kullanıcılarının işini görecek bir özellik.

  YanıtlaSil
 7. Hocam bu analytics'in kendi sitemize yaptığımız ziyaretlerin kayıtlarını tutmaması için ne yapmalıyız...

  YanıtlaSil
 8. @Karanlık Kendi ziyaretlerini filitreleyebilirsin , bir filitre oluşturup kendi ip adresini hariç tutarsan , bloga yaptığın ziyaretleri görüntülenmez.

  My ip sitesinden kendi ip adresini öğrendikten sonra bu görselde kiişlemleri tekrarla.

  son olarak birde eklenti tanıtayım sana eğer google chrome kullanıyorsan googlenin hazırladığı bu eklentide, bloguna girdiğinde senin ziyaretlerini gizler.

  YanıtlaSil
 9. Kardeş emeğine sağlık...İlgin için çok teşekkürler...

  YanıtlaSil
 10. Google Amalytics bloggerlar ve webmasterlar için gerçekten güzel istatistikler sunuyor. bence herkesin faydalanması gerekir. bloglar ve websiteleri sadece oluşturulup öylece kaderlerine terkedilmemeli. paylaşımınız içinse teşekürler

  YanıtlaSil
 11. Öncelikle bu veriler işime hat safhada yaradı paylaşım için tekrar teşekkürler...Sorun şu ben yapılan ziyaretlerin saat kaçta yapıldığını görmek istiyorum aradım taradım bulamadım mesela x şehrindek ziyaretçi sabah 10:00 da girmiş gibi...Acaba böyle bir özellik mevcut değilmi yardımcı olursanız sevinirim bloggerin kendi istatistiğinde görebiliyorsak burada hayli hayli olması gerekir...

  YanıtlaSil
 12. Birader buldum yormayayım seni teşekkürler...

  YanıtlaSil
 13. çok faydalı bir paylaşım olmuş, teşekkürler

  YanıtlaSil
 14. blogumu bağlıyorum ama izleme yüklenmedi diyo . ayarlar kısmına mülk kodumu yapıştırdım olmadı. snippeti de body etiketi öncesine koydum hala izleme yüklenmedi durumunda. nerde yanlış yapıyorum acaba?? blogumun şablonu ''basit'' şablon modunda html ayarlarına kodu koyduğumda değişime uğruyo olabilir mi??

  YanıtlaSil
 15. blogumu bağlıyorum ama izleme yüklenmedi diyo . ayarlar kısmına mülk kodumu yapıştırdım olmadı. snippeti de body etiketi öncesine koydum hala izleme yüklenmedi durumunda. nerde yanlış yapıyorum acaba?? blogumun şablonu ''basit'' şablon modunda html ayarlarına kodu koyduğumda değişime uğruyo olabilir mi??

  YanıtlaSil
 16. ben gadget ekleden html/java kod a yapıştırdım kodu çalıştı tavsiye ederim hslenze :)

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz