Blog’nuzun site haritasını Google’a gönderin.

Blog’unuzun site haritasını Google’a göndererek, Google’un, blog’unuzu daha kolay şekilde önbelleğe almasını sağlayabilirsiniz.

 

                 Blogger_Site_Haritası


Blogger da “HTML” bir site haritası oluşturma şansınız olmadığı için “XML” site haritası yani blog’unuzun RSS yayını site haritası olarak kullanılır.
Buda http://www.blogunuzunadı.blogspot.com/atom.xml sizin blog’unuzun site haritası olduğu anlamına gelir Google web yöneticisi araçları’na göndereceğiniz adreste bu oluyor.


Haritanızı Google’ye göndermeden önce bilmeniz gereken birde ayrıntı var oda şu eğer sizde benim gibi blog’unuzun kayıtlarını yakmak için FeedBurner’ı kullanıyorsanız, Blogger’ın, site haritalarına ulaşmaya çalışan Google botlarını Feedburner’a yönlendirmesi sonucu, göndereceğiniz site haritasının hata vereceğidir.

Bu sorunun üstesinden gelebilmek  içinde göndereceğiniz site haritasının adresinde küçük bir değişiklik yapmanız gerekiyor.

Feedburner kullanıyorsanız site haritanız şu şekilde olmalıdır.
http://www.blogunuzunadı.blogspot.com/atom.xml?redirect=false
Burada ki “ ?redirect=false ” ifadesi Google bootlarını, FeedBurner'a yönlendirilmesini engelleyecektir.

2010-01-13_195548

Site haritanızı Google web yöneticisi araçlarına göndermek içinde Buradan giriş yaptıktan sonra “Bir Site Haritası gönderin” yazan butona basarak açılan forma blog’unuzun site haritasının adresini girerek “ Site Haritası Gönder ” yazan butona tıklamanız yeterli.


Blog’unuzu arama  motorlarına uyumlu hale getirdikten sonra uyguladığınız yöntemlerin işe yarayıp yaramadığını ve blog’unuzun ziyaretçi akışını dikkatle takip edebilmek için blog’unuzu yine Google’nin ücretsiz servisi olan Google Analytics ile takip edebilirsiniz.

Blog’unuzu Google Analytics ile nasıl takip edebileceğiniz hakkında fikriniz yoksa
buradaki yazı size yardımcı olabilir.

Paylaş !

36 yorum:

 1. siteniz çok güzel olmuş fakat bizede bloggerdan bu şekilde siteleri nasıl yapabileceğimiz konusunda biraz dha bilgi verirseniz çok memnun olurum

  YanıtlaSil
 2. Gerçekten çok işime yaradı bu teşekkürler bilgiler için.

  YanıtlaSil
 3. İşe yaradı teşekürler...

  YanıtlaSil
 4. işe yaradı teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. teşekkür ederim işime yaradı

  YanıtlaSil
 6. teşekkürler bu güzel yazın için :)

  YanıtlaSil
 7. robots.txt
  dosyasını yeni bloglarda nereye yerleştiriyoruz
  teşekkürler

  YanıtlaSil
 8. web seyyahı basit çözümü var eski görünüme geç..

  YanıtlaSil
 9. yeni dinamik görüntü çok güzel fakat site haritası pasif hale geçti bilginiz varmı bu konu hakkında

  YanıtlaSil
 10. beklerim bende yeni dinamik temalar güzel ama sorunlarını çözebilirsem

  http://www.domainsiz.net/

  YanıtlaSil
 11. @niyazi karaca dinamik görünümlere geçiş yapıldığında şablonunun HTML kodlarına müdehalede bulunulamadığı için şuan itibariyle dinamik görünümlerde Google web yöneticisi araçları’nı kullanabilmekte mümkün değil.

  Fakat ilerleyen günlerde Blogger mühendisleri, Google Analytics için buldukları çözüm gibi bir çözümde geliştirebilirler.

  YanıtlaSil
 12. Tayfun Bazı Sitelerde sitemapları bu şekil veriyor, sence böyle kullanmanın bir sakıncası varmı? atom.xml?redirect=false&max-results=1001 yada senin dediğin gibi mi yapalım.. atom.xml?redirect=false dediğin gibi yaptım ancak izlenemiyor dedi...yeşil tik işareti 1 gün sonra kalktı.. gönderilen url sayısı az görünüyor dediğin şekilde yaptığımda, benim verdiğim şekilde çoğu giriyor ama orda da eksik kalior.. ne yapmalıyım sence?

  YanıtlaSil
 13. @Urfalı ben sana açıklamasını yapayım sen kendin karar ver hangi şekilde yapmak istediğine.

  her iki işlemde aslında aynı,

  normalinde site haritası olarak gönderdiğimiz şey atom.xml bizim rss yayınlarımızın adresidir,
  yukarıdada belirtiğim gibi yayınları feed burner'a yönlendirdiysen hata vermesin diye bu adresin sonuna ?redirect=false eklerizki googlenin botu haritadan yayınları çekmeye geldiğinde feed burner'a yönlendirilmesin .

  diğer bloglardaki önerinin yukarıdakiyle tek farkı bağlantının sonuna &max-results=1001 ekler buda senin yazılarından sadece 1001 tanesini çekmesine izin verir sen bu 1001 10 yaparsan sadece 10 yazını çeker yani benim verdiğim bağlantıyla hiç bir farkı yok hatta 1001 yazıdan fazla yazın varsa onları çekmez yani anlamsız birşey.

  tabi istersen her iki yöntemide dene bunun bir sakıncası yok ..

  site haritasıı hangi şekilde gönderirsen gönder tamamını çekmeyecektir bu blogger ile ilgli bir sorunmu yoksa web master toolsla ilgilimi onu bilmiyorum.

  sonuç olarak asıl amaç googlenin yazılarını indexlmesi olduğu için yazını yaz 10 dakika sonra başlığı googlede arat yazın çıkıyorsa demekkki google sunucularında indexlenmiştir.

  YanıtlaSil
 14. Teşekkürler.
  Çok faydalı oldu.

  YanıtlaSil
 15. çok faydalı bilgiler sitem hakkında sizden düşüncelerinizi bekliyorum sağolun,,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Profesyonel birblog nasıl olur diye kendi fikirlerimizi daha önce yazmıştık aşağıdaki yazıya bakıp bunu sen kendinde değerlendirebilirsin.

   http://www.bloggermodifiye.com/2011/07/adm-adm-profesyonel-blogger.html

   Sil
 16. Site Haritanıza erişmeye çalışırken bir hatayla karşılaştık. Lütfen Site Haritanızın yönergelerimize uygun olduğunu ve belirttiğiniz konumdan erişilebildiğini doğrulayıp Site Haritanızı yeniden gönderin.

  BU UYARIYI VERİYOR, SORUN NEDEN KAYNAKLANMIŞ OLABİLİR

  yenibirsoyadimoldu.blogspot.com

  YanıtlaSil
 17. Genel HTTP hatası: 404 bulunamadı
  HTTP Hatası: 404

  örnek olarak da bu yazmış

  yenibirsoyadimoldu.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Linki doğru olarak tamamladığınız halde bu hatayı veriyorsa bu google web yöneticisi araçları ile ilgili bir hata olabilir, bir süre bekledikten sonra tekrar deneyebilirsiniz.

   Ayrıca ayarlar kısmından site içerik takibine kısa veya tam olarak izin verdiğinizden de emin olun belki bununda etkisi olabilir.

   Sil
  2. SİTE İÇERİK TAKİBİ:TÜM

   bunu birkaç gün önce yine denemiştim yine aynı hatayı veriyordu.
   Acaba ayarlarımdan eksik yaptığım birşey olabilir mi.
   Sitemi yeni yeni düzenliyorum, hatta çoğu da sizin sayenizde, buradan tekrar teşekkür etmek isterim.
   Zamanınız herkesin sitesine bakmaya yetmiyordur biliyorum ama , benim siteme bir bakıp daha neler ekleyip güzelleştirebilirim bilgi verseniz çok mutlu olurum.
   Okuyup okuyup ekliyorum :)

   yenibirsoyadimoldu.blogspot.com

   Sil
  3. Bir kaça gün daha bekleyin eğer sorun kendiliğinden geçmezse bide ben bakarım..

   Tasarım konusuna gelecek olursak blogunuza daha önce bakmıştım hatta evlilik hazırlığı ile ilgili yazınızı okumuştum size mutluluklar dilerim :) blogunuzun tasarımını da aslında benin beğenip beğenmemin pek bir önemi yok, bloglar daha çok kişesel ortamlar olduğu için sizin zevkinize hitap etmesi önemlidir tabi işlevsellik ve kullanım açısından blog ziyaretçilerinizi de unutmamanız gerekir bunlar içinde neler yapabileceğinize, boş bir vaktinizde bu bağlantıdan bakabilirsiniz:http://www.bloggermodifiye.com/2011/07/adm-adm-profesyonel-blogger.html

   Sil
 18. teşekkür ederim, şimdilik sıfır bilgi ile araştırarak bu duruma getirebildim
  Azimliyim sürekli araştırıyorum. Tasarım olarak daha neler ekleyebilirim diye.
  Ondan sonra da ziyaretçi arama çalışmalarım başlayacak sanırım, henüz durum hiç açıcı değil.
  İlgili yazınızı okuyacağım, ilgilendiğiniz için çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 19. Bu arada güzel dileğiniz için de ayrıca teşekkürler

  YanıtlaSil
 20. bir şey daha sormak isterim; Ana sayfamda 1. yayınımla 2. yayınım arasındaki boşluk çok açıldı, diğer yayınlarım arası mesafe az . Sanırım kodlarla oynarken değiştirdim. nasıl düzeltebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben baktığımda her hangi bir sorun görünmüyor, ama ilk yazının altında reklam göster seçeneğini işaretlediyseniz ve henüz reklam yayınlamaya başlamadıysanız böyle bir boşluk görünebilir, ama dediğim gibi şuan bende boşluk görünmüyor gayet normal.

   Sil
  2. site haritamı neden gönderemediğimi buldum, sanırım önce web yöneticisi araçlarından meta etiketlerini alıp kendi html kodlarımın arasına eklemem gerekiyor. Ama ne yaptımsa beceremedim, tam nereye yerleştirebilirim. Uff ne site haritasıymış valla :(

   Sil
 21. siz de gözükmüyorsa sorun yok, teşekkürler

  YanıtlaSil
 22. Bu siteye erişiminiz yok. Siteyi doğrulayın veya bir site sahibinden sizi kullanıcı olarak eklemesini isteyin diyor, beceremedim die sanırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şuan google web yöneticisi araçlarında yeni güncellemler kısa bir süre bekleyin (1-2 gün) eğer sorun düzelmezse buradan tayfun@bloggermodifiye.com bana mail atın.

   Sil
 23. Haklısınız, kendiliğinden oldu bugün. Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 24. atom.xml?redirect=false&start-index=1&max-results=500

  diye yazarsak daha sağlıklı olur sitemizde bulunan 500 yazıya kadar harita yolluyor.
  Benim merak ettiğim bunu hergün otomatik olarak yapmanın bir ylu varmı yoksa hergün giriş yapıp yollamak mı gerekiyor
  http://akvaryumplanet.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 25. özgür çocuğun dediğini kullanın o daha iyi ben onu kullanıyorum

  YanıtlaSil
 26. arkadaşlar ben çok mu bişey istiyorum.sitem mesela ahmetmehmet.blogspot.com ise google ye ahmetmehmet yazınca sitem çıksın istiyorum.birsürü blog okudum birtürlü muvaffak olamadım.lütfen yardım

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz