Bloglar için benzer yazılar bağlantısı LinkWithin

Blogunuzda ki yazılarınız artıkça bir birbiriyle ilgisi olan yazılarınızın sayısı da artacaktır. Blog yazılarınızın altına bu yazıyla ilgili olabilecek diğer yazılar şeklinde bir kutu ekleyerek başka yazılarınızın da daha çok okunmasını ve blog’unuzda geçirilen sürenin artmasını sağlayabilirsiniz işte LinkWithin bu işe yarıyor ve kendine has algoritması sayesinde yazılarınızı başlık içerik ,etiket,kategori gibi bilgileri temel alarak yazdığınız yazıyla ilgili görünen yazıları seçiyor.

 

linkwithin

Görsellik açısından da dikkat çeken Linkwithin “ javascriple “ oluşturulan benzer yazılar bağlantısından farklı olarak, yazılarınızda kullandığınız resimlerimler den birini de  minyatürünü olarak gösteriyor. 

 

I. Adım 

Linkwithini kendi blogunuza da kullanmak için buradan ana sayfasına giriş yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan forma istenilen bilgileri doldurun.

 

                Link_Within

 

Burada dikkat etmeniz gereken “Width:”yazan kısımda kaç adet bağlantı istediğiniz (Maximum 5 adet) eğer blog’unuzun teması koyu bir renkse “My blog has light text on a dark background” yazan yazının solunda bulunan kutucuğu işaretleyin.Bu yazıların renginin temanıza uygun olmasını sağlayacaktır.


II.Adım

”Get Widget!” yazan butona basarak açılan yardım sayfasında  “İnstal” yazan butona tıklayın, sizi karşılayan sayfada  “widget ekle”  butonuna tıklarsanız Linkwithin blog’unuzun  ana sayfasında bulunan yazılarınızın altına yerleşecektir. 


link-line_thumb[1] 

 

LinkWithini ana sayfa yerine sadece yazı sayfalarında göstermek


Yazılarınızı devamını oku şeklinde keserek farklı bir sayfada gösteriyorsanız Linkwithin’in oluşturduğu bağlantıları ana sayfanız yerine devamını oku şeklinde bağlantı verdiğiniz yazı sayfalarında görünmesini tercih edebilirsiniz.

 

I.Adım

Bunu yapmak için de Link Within den aldığınız Java Script kodunu aşağıda görünen kodların içine yerleştirmeniz gerekiyor.

 

<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>
<!—...  Buraya sizin kodunuz gelecek ...-->
</b:if>

 

Bu kodlar’ın içerisine yerleştireceğiniz her hangi bir Kod blog’unuzun ana sayfasında görünmez sadece yazı sayfalarında görünecektir.

Bu şekilde görünecek:

link-within 

II.Adım

Link withinden aldığınız Javascript kodunu üstteki kodun içine yerleştirdikten sonra kopyalayıp şablonunuzun HTML’yi düzenle kısmına girerek aşağıdaki kodu bulun ve hemen üstüne gelecek şekilde yapıştırın.

 

<div class='post-footer'>

 

(Klavyedeki Ctrl +F tuşuna basarak açılan arama formunda aratıp daha hızlı şekilde bulabilirsiniz)

 

Bittiğinde bu şekilde görünmesi gerekiyor:

linkwithin-son-hali

 

Bu işlemler bittiğinde kaydetmeyi unutmayın.

Paylaş !

63 yorum:

 1. blog adı değiştiğinde ne yapmak gerek peki? iki kere gadgeti sildim tekrar aynı seyi yapmaya çalıştım olmadı:(

  YanıtlaSil
 2. aynı şey bana da oldu, blog adı değişince silip tekrar tekrar kurmama rağmen her defasında eski blog adına yönlendiriyor hala...

  YanıtlaSil
 3. Bir süreliğine alternatif olarak bunu kullanın zamanla sorun kendiliğinden düzelecektir daha sonra isterseniz tekrar lik within kullanabilirsiniz.

  Outbrain ile ilgili yazılarınıza dikkat çekin

  Oda olmazsa kodları elle ekleyebileceğiniz bir uygulama tanıtabiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bloğumu adını ve adresini iki kere değiştirdim. Bundan dolayı bu önerdiğiniz outbrain`i ekledim. Ama buda çalışmadı. Acaba başka ne önerebilirsiniz?

   Sil
  2. aşağıdaki linkte farklı bir eklenti bulunuyor bu eklenti kesin çalışır fakat kodlarını şablona sizin eklemeniz gerekiyor..

   http://www.bloggermodifiye.com/2012/03/alternatif-benzer-yazlar-eklentisi.html#more

   Sil
 4. iyi günler ben blogger da yeniyim ve worldpress teması yükledim ve diğer bazı yazılarınızda olduğu gibi 'bu kodu bulun' dediğiniz kodların bir kısmı yok.Ama yaptığınız güzel paylaşımları siteme eklemek istiyorum yardımcı olabilirmisiniz?

  YanıtlaSil
 5. Bozdal HTMLyi düzenle sayfasına geldiginde tum kodlari gorebilmek icin widget Sablonlarını Genişlet yazan kutucuğu işaretle öyle kodları arat.

  Bu bağlantıdaki resimdede ayrıntılı görebilirsin.
  *

  YanıtlaSil
 6. aynen dediğiniz gibi yapıyorum ama mesela sitenizde birçok yerde geçen ]]> kodunu bulamıyrorum mesela:( teşekkürler

  YanıtlaSil
 7. Bozdal bu ]]> kodu bulamıyorsan head (kodu buraya yazmıyorum resimdeki gibi olacak) tagının hemen üzerine gelecek şekilde ekleyebilirsin./head bütün şablonlarda bulunur.

  http://3.bp.blogspot.com/_OAaYyqbZjJY/TU8TRRugEOI/AAAAAAAAD8I/PWW-8jC8qVY/s1600/kodlar-nereye.png

  Bununda sebebi bi yazıları blogger'ın eski şablonları yani yerleşim şablonlarına uygulanabilecek şekilde yazmıştık..

  Blogger yeni şablon düzenleyicisine geçtikten sonra kodlarda da bazı değişiklikler uyguladı.

  YanıtlaSil
 8. Linkwithin eklentisini bloguma ekledim, ancak yazilarimin sonunda degilde basinda cikiyor. Ne yapmam lazim. Tsk.

  YanıtlaSil
 9. Nese hanım gadget eklediğiniz bölüme geçerek eklediğiniz LinkWithin'e ait kodları kopyalayın ve LinkWithin'i blog'unuzdan kaldırım ..

  daha sonra kopyaladığınız kodları post-footerin hemen üzerine ekleyin.

  yukarıdaki anlatımdapost-footer'in üstüne kodu nasıl ekleybileceğinizi görebilirsiniz.

  Not:Daha önce eklediğiniz Linkwithi'ne ait kodların mutlaka kaldırılması gerekiyor.


  bu yöntem işinize yaramazsa ..yazarsanız benzer yazıları gösterebileceğiniz farklı yöntemlerdi paylaşırız.

  YanıtlaSil
 10. HTML'de iki adet ' < div class=' post-footer '> ' var , ikisinin üzerinede eklememe karşın bir değişiklik yok...Hala anasayfada çıkmakta?

  'divclass'da ki boşluklar yorum kutucuğu html'i kabul etmediği içindir.'

  YanıtlaSil
 11. Sayfa öğelerinden LinkWithin'i kaldırınca anasayfada gözükmemeye,kayıtta gözükmeye başladı,yani oldu.
  Fakat o yazının etiketi ile alakalı yazıları göstermiyor?
  O etikete sahip az yazı olmasından mı kaynaklıdır bu durum?

  Ayrıca bloğumu incelersen memnun olurum,emeklerin sayesinde bu hale getirdim,çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 12. çok güzel anlatım elinize sağlık

  "LinkWithini ana sayfa yerine sadece yazı sayfalarında göstermek"

  yöntemi bloger yeni şablon düzeninde çalışmıyor yada ben çalıştıramadım.

  nasıl çalışır duruma getirebilirim.
  teşekkürler

  YanıtlaSil
 13. web seyyahı kodlar tüm şablonlar içingeçerlidir ... sen link withini gadget olarak eklemişsin, onu kaldırıp yukarıdaki anlatıma göre post-footer yani hemen yazılarının altına gelen bölüme ekle.

  YanıtlaSil
 14. tayfun bey teşekkür ederim
  sorunu düzeltdim.
  evet ilk önce bende anlatdığınız gibi yapmıştım olmayınca hatayı anlayamadım. size danıştım. değişiklik olmadığını belirtince;
  sonra LinkWithin bir kod daha istedim söylediklerinizi uygulayınca oldu :)
  sanırım ben ilk kodda oynamalar yapmıştım o çalışmamasına sebep olmuş olabilir.

  yardımlarınızın ve anlatımlarınızın sürmesi dileğiyle...

  YanıtlaSil
 15. "LinkWithini ana sayfa yerine sadece yazı sayfalarında göstermek" ile ilgigi karşılaştığım sorunun nedeni :
  "div class='post-footer"
  kodunun benim şablonumda 2 tane olmasından ve Ctrl+F dediğimde en son koda gitmesi ve ekletiyi buraya eklememden kaynaklanıyormuş.
  sizlerde bu gibi sorunla karşılaşırsanız;
  "div class='post-footer" kodunun kaç tane olduğuna dikkat edin çalışıp çalışmadığını kontrol ettikten sonra eğer widget çalışmıyorsa,çalışmayan yerdeki kendi kodunusu kesip diğer "div class='post-footer" kodunun üstüne kendi kodunuzu yapıştırarak çalışmasını sağlayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 16. merhabalar Tayfun bey sayfa çok faydalı emeğinize sağlık.Ayrıca şahsıma gönderdiğiniz yardım maili içinde teşekkür ederim.Uygulamayı sayfamda kullanmaya başladım. Sormak istediğim iki şey var.Uygulama başlığını nasıl türkçeye çevirebilirim.YOU MİGHT OLSO LİKE değilde BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ŞEKLİNDE denedim başarılı olamadım :( Ve bu ilgi çekecek yazılar sürekli değişiyor.Yazdığım yazıyla bağlantılı olarak ben sabit kalacak şekilde ekleyebilirmiyim diğer yönlendirmek istediğim yazıları. Kolaylıklar diliyorum.

  YanıtlaSil
 17. Merhaba Dilek hanım
  Öncelikle yardımcı olabildiğime sevindim fakat link within konusunda yapabileceğin bir şey yok uygulamayı kaldırıp tekrar eklerseniz belki sorun çözülebilir .

  diğer sorunuza gelecek olursak bu tarz uygulamalar genellikle kendi algoritmaları bulunur yani başlık tan tutun etiketlerinize kadar bir çok kriteri baz alıp , oana göre benzer yazıları görentülerleler , yazılarınızı etiketlerken kategori oluşturup ona göre etiketlerseniz belki faydası dokunur ,

  ayrıca daha sonra tam istediğiniz gibi bir uygulamda tanıtıcam ..

  YanıtlaSil
 18. teşekkürler yararlı ve açıklayıcı bilgiler. uyguladım, hoşuma da gitti.

  YanıtlaSil
 19. ben linkwithini anasayfadan kaldıramadım. Blogger Basit şablonu kullanıyorum. daha önceden başka bir şablonda yapmıştım ama şimdi olmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kullandığın şablonun her hangi bir önemi yok yukarıdaki anlatım tüm şablonlar için geçerlidir, kodları yukarıdaki anlatımda olduğu şekilde ekledikten sonra kenar çubuğuna eklediğin link within'e ait kodları da silmen gerekir.

   Sil
 20. Ben yaptım , ne zamandır bunu arıyordum, emeğine sağlık ablası, bu çok iyi oldu, sayafalar konular zaten yeterince kalabalık oluyor, çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bence de yayınlar zaten ana sayfada yeterince yer kaplıyor birde bunların her birinin altında linkwithin benzeri, bunlarda ilginizi çeker gibi bölümler olunca sayfya hem geç açılıyor hemde uzadıkça uzuyor.

   Sil
 21. Merhaba Tayfun bey, cevap için teşekkür ederim.. Söylediginiz gibi linkwithıni tekrar yaptım, hiçbirsey degişmedi.. Outbraınide çok iyi İngilizce bilmedigim için yapamdım.. Başka ne çözüm önerebilirsiniz acaba?.. Saygılar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kendi kullandığımız eklenti var o mutlaka çalışır ama onunda kodlarını kendiniz eklemeniz gerekiyor gerçi ayrıntılı bir yazı hazırlarsam kolayca eklersiniz.

   Sil
  2. Hocam, peki şu durumda ne yapacagım? Ayrıntılı yazıyı, zahmet olmazsa hazırlayabilirmisiniz yada kendi kullandıgınız eklentiyi ben nasıl çalıstıracagım?..

   Sil
  3. dediğim gibi ancak yazı yazmam gerekir buradan kodlarını paylaşamka anlatmak zor olur, en kısa zamanda yazarım zaten daha öncede istek vardı.

   Sil
  4. Hocam beklemedeyim o zaman , şimdiden çok teşekkür ederim.. Saygılarr.

   Sil
 22. Kullanıyordum ama Blogumun ismini değiştirdim şimdi ise blogumun eski adına göre açıyor haliyle de yok öyle bir blog. Buna benzer başka Gadget var mı ya da nasıl düzeltebilirim. Yeni almaya çalıştım. Gene aynı sonucu veriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazılarınız linkwithinde sizin e-posta adresinize göre ön belleğe alındığı için böyle hatalar verebiliyor farklı bir mail adresiyle yeni blogunuz için bir gadget hazırlaya bilirsiniz, ayrıca outbrain de linkwithin benzeri bir uygulamadır bunuda kullanabilirsiniz.

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim :D

   Sil
  3. soruyu görmemiştim biraz geç cevap yazdım farkındayım ama yinede cevaplamak istedim :)

   belki aynı sorunu yaşayanlar içinde yardımcı olabilir..

   Sil
  4. İlginize teşekkürler :) mantığını anlamış olmuş.

   Sil
 23. merhaba tayfun bey, Linkwithin eklentisini kurdum ancak resimli değil yazı şeklinde gözüküyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgi hanım blogunuz daha çok yeni ve şuan itibari ile sadece 4 adet yazı bulunuyor, yazılarınızın sayısı 10 adet olduğu zaman linkwithinde mutlaka normal şekilde bağlantılarda resimde gösterecektir.

   Sil
 24. bu eklenti ben de sürekli aynı yazıları öneriyor.. etiketin bir önemi yok yani .. aslında sizin kendi önerinizi de denedim ama onun küçükresimleri bulanıktı ve başlığı yazının içine kaçıyordu ondan tekrar linkwithin e döndüm.. peki bu olayı nasıl çözerim.. ? teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu konuda yapılabilcek her hangi bir şey bulunmuyor eklentinin kendini has bir algoritması var ve kodları kendi sitesinde barındırıyor..

   yinede yardım notlarına bir göz atar mail olarakta sorabilirim cevap alırsam sizle de paylaşırım..

   Sil
 25. tayfun hocam ben onceden bu kodu eklemıstım lakın anasayfada hep cıkıor temamı defalarca degıstım hep cıktı sımdı yıne sızın dedıklerınızı tamamıyle yaptım kodu hem bırıncı yereekledım sonrada kodun tamamını ustune ekledım

  önizleme basarılı lakın baktım degısen yok yıne anasayfada cıktı acaba bırsure sonramı duzelecek yoksa farklı bır yolumu var acaba hatayı daha onceden kod eklı oldugundanmı oldu ama tema degıstıgınden o kadlar yoktu zaten
  http://menzilduragi.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 26. Valla çok güzel anlatmışsın hocam ben ikinciyi tercih ettim zira anasayfada devamını oku var önizleme şeklinde konu başlıklarının altında bunları da beğenebilirsiniz gibi çıkıyordu böyle ucundan biraz. neyse anasayfada değil de yazı sayfalarında çıksın istedim, dediklerinizi yaptım güzel de oldu. Fakat sonra farkettim ki o linkwithin, hep aynı yazıları gösteriyor değişim olmuyor yani. Mesela bir de 4 lü link seçtim diyelim orada gösterilen dörtlüden birine tıklayıp sayfayı açınca aşağıda diğer üçü kalıyor. Sabit 4 yazıyı koymuş değişmiyor yani. Bunu nasıl çözerim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. diğer yorumlarda da benzer sorunlarla karşılaşan arkdaşlara açıklama yapmıştım ...

   sorunn kendiliğinden geçmesini beklemek zorndasın.

   Sil
 27. merhaba işlemleri yapıyorum ve widget ekle yi tıklıyorum hiç değişiklik olmuyor aynı sayfada kalıyor ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
 28. Ana sayfada gözükmemesini istiyorum ve dediğiniz gibi yapıyorum ancak bir türlü olmuyor. Link within kodlarını aldıktan sonra dediğiniz kodların arasına yapıştırıyorum ardından o kodu alıp

  post footer

  kodunun üstüne koyunca gadgeti ister kaydedim ister kaydetmiyim sonuç alamıyorum. Yne ana sayfada çıkıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece eklediğin HTMl kodlarını ana sayfada gizlersen eklenti görnmeye devam edecektir.. sorunu halledebilecğin basit bir yöntem var yerleşim bölümünde eklediğin LinkWithinin kodlarını kopyala ve gadget'ı kaldır..

   daha sonra kopyaladığın kodları aşağıya yazdığım kodların arasına ekleyip sırası ile Kumanda Paneli ➜ Tasarım ➜ HTML’yi Düzenle yolunu takip et ve klavyende ki ctrl ve f tuşlarına aynı anda basıp açılan arama formuna </head>
   diye yaz.

   Bulduğun bu kodun hemen üzerine gelecek şekilde aşağıdaki kodları yapıştır ve kaydet.

   <b:if cond='data:blog.pageType != "index"'>

   link withinin kodları...

   </b:if>

   Sil
  2. Bende de ayni sorun oldu sizin dediginiz gibi yapinca sorun duzeldi.. Tesekkurler

   Sil
 29. ben bloggerın simple şablonunu kullanıyorum ama -bu kodu bulun- dediğiniz kod bulunmuyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Smektepli post-footer dediğin gibi bazı şablonlarda bulunmayabiliyor onun yerine <data:post.body/> ifadesini arat

   <data:post.body/> ifadesini bulduktan sonra hemen altına gelecek şekilde kodları ekleyebilirsin. bu kod tüm şablonlarda bulunur fakat bir den fazla olabiliyor muhtemelen senin şablonunda 2. koddur olmazsa sırayla denemen gerekir.

   Sil
 30. çok teşekkür ederim Tayfun yalnız body kodunun üzerine yapıştırıncada olabiliyormuş onuda öğrenmiş oldum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim ..
   Body kodunun üzerine yapıştırınca da olur fakat beni head dememin sebebi, javascript kodlarını body tagenin içine veya üstüne eklemen doğru olmaz arama motorları javascipleri pek sevmezler o yüzden javascrip kodlarını her zaman head tagının içine yerleştirmeye bak.

   Sil
 31. Merhaba bende siteme eklediğim halde kutucuklar bir türlü çıkmıyor? Ne yapmam gerekir?

  YanıtlaSil
 32. Merhaba ben daha önce linkwithini kullanıyordum ve sorun vermiyordu.Şablonu değiştirdikten sonra linkwithin yine görünüyor ama aradığınız sayfa blogda yok diye hata veriyor.Ne yapabilirim bu sorun için cevabınızı bekliyorum

  http://koregunluklerim.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 33. ana sayfadan bir türlü kaldıramadım.:S

  YanıtlaSil
 34. Eyw.bloggermodifi yorumları takip ederek çözdüm sorunu tşkrler.

  YanıtlaSil
 35. Tayfun Bey kolay gelsin. Anasayfada gösterimi engelleyemedim. Çok uğraşmama rağmen hala anasayfada bütün kayıtların altında gözüküyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 36. Tayfun bey merhaba, linkWithin irahatlıkla ekleyebiliyorum bloguma ancakblogun kendi related post kodu var onu kaldıramıyorum. Blogumun adresi: http://webnolojist.blogspot.com/ Yardımcı ollursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 37. olmuyor benzer konular gözükmüyor bir hatada yok widgette yok :D

  YanıtlaSil
 38. Linkwithin ekleyemiyorum lütfen yardım edin

  YanıtlaSil
 39. Kodları doğru bir şekilde yerleştirdim ve Şablonu Kaydet butonuna bastım fakat geri tuşuna basınca sayfada kaydedilmemiş değişiklikler var diyor.Ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
 40. Merhaba, ben siteme ekledim ancak her postta aynı 5 taneyi öneriyor nasıl düzeltebilirim?

  YanıtlaSil
 41. Çok teşekkür ederim + Deneyim bilgisi olarak; 2. < div class =' post-footer'> kodundan sonra ekliyorsunuz :)

  YanıtlaSil
 42. benimle hiç alakası olmayan teknik paylaşımlar da benzer yazılarımda çıkıyor sebep ne olabilir?:)

  www.muaccel.blogspot.com

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz