Blogger da Google Webmaster Tools kullanımı

Bir blog veya web sitesi sahibiyseniz google’ın web yöneticisi araçları’nı kullanarak blog’unuza başka siteler tarafından verilen bağlantıları görebilir, sorunları teşhis edebilir ve sitenizin veya blog’unuzun arama sonuçlarımızda üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 

            google_web_ara_lar1_thumb_2_

      

Google’un ücretsiz bu hizmetinden yaralanmak için sırası ile aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 
1.Adım
Google hesabınız ile  buradan webmaster tools'a giriş yaptıktan sonra site ekle yazan butona tıkladıktan sonra açılan forma blog’unuzun URLsini girin ve "Devama" tıklayın.

 site-doğrulama

2.Adım

Devama tıkladıktan sonra sizi karşılayan sayfada sitenin veya blog’un gerçekten sizin olduğunu kanıtlamanız gerekiyor, bu yapabilmek içinde blog’unuzun HTML kodlarına yerleştirmeniz gereken küçük bir kod parçası üretiyor.

doğrulama-kodu

Kodu kopyaladıktan sonra doğrula butonuna tıklamayın çünkü ondan önce bu kodu şablonunuzun HTML kodları arasına yerleştirmeniz gerekiyor.

3.Adım

Doğrulama kodunu kopyalayıp blog’unuzun Kumanda paneli girerek yerleşim’den HTML’yi düzenle sekmesine geçiyorsunuz daha sonra Google web yöneticisi araçları sayfasından kopyalamış olduğunuz meta etiketini gördüğünüz ilk "head" başlığının altındaki satıra yapıştırıyorsunuz. şablonu kaydetmeyi unutmayın.


Böyle görünecek

meta-etiketi-yerle_tirmek_thumb[6]

4.Adım
Meta etiketi blog’unuzun HTML kodları arasına yerleştirdikten sonra, Google web yöneticisi araçları sayfasına dönerek “Doğrula” butonuna basın tüm işlemleri doğru bir şekilde uyguladıysanız açılan sayfada sizi “http://.... sitesini başarılı bir şekilde doğruladınız." yazısınıgöreceksiniz.
Paylaş !

25 yorum:

 1. ya google de profilimiz değişmişyani bu google site eklediğimiz yerler varya orası eski şekilde anlatmışsın yeni şekliyle anlatırmısın

  YanıtlaSil
 2. vakit bulduğumuzda anlatımı değiştiririz.

  YanıtlaSil
 3. slm.

  yaw bu doğrulama bölümü yok.meta etiketi kodunu alamıyorum nasıl yapacağız.

  YanıtlaSil
 4. bu doğrulama kodu vs bende çıkmıyor :S

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. web yöneticisi sayfasına girdiğinde blogun görünüyorsa siten doğrulanmmış demektir, blogger alt yapısı kullanan bloglar otomatik olarak ekleniyor.

   Sil
  2. ama benim özgün yazılarım hala aratma yapmama rağmen google a düşmemiş ?

   Sil
  3. senin probelminin bu konuyla ilgisi olduğunu sanmıyorum, web yöneticisi araçları yaptığın hataları görebilmen içindir site haritasıda Googlenin yazılarını daha iyi indexlenmesine yardımcı olur, dikkat edersen yardımcı olur diyorum çünkü normal şartlarda sen bir yazı yazıyorson Googlenin bunu indexlemiş olması gerekirdi.


   Sen Kumanda panelinden-->> Ayarlar bölümüne geçip burada arama motorlarının blog'unun bulmasına izin ver seçeniğinin işaretli olduğundan emin ol.

   Ayrıca RSS yayınlarını feed burnera yönelenidir belki bununda yardımı olabilir, olmuyorsa şablonunu değiştirip bir süre en blogger şablonlarından birini kullan.

   Sil
  4. temadan mı diyorsun?
   yoksa geri kalanını ayarlı zaten.

   Sil
 5. Bu doğrulama kodu yani meta işlem galiba kalkmış deli olacam göstermiyor ki :/

  YanıtlaSil
 6. Yanıtlar
  1. Aynı sıkıntı bende var ne yapmam gerekir.

   Sil
 7. benim sitelerim açar açmaz görünüyor zaten doğrulamışmıyım ne yapmışım ben:)

  YanıtlaSil
 8. Bazı blogları dogrulamak zorunda kalıyorsunuz benim gibi :)

  YanıtlaSil
 9. dogrulama tamamda etiket ekleyemedım nasıl olacak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. blogun doğrulanmışsa etiket eklemene gerek yok zaten blogger yeni bloglarda bu işlemi otomaik olarak yapıyor sanırım.

   Sil
 10. Bloğumu doğrulamak için web yöneticisi ayarlarına girdim. Ama ben bloğuma özel alan adı almıştım. "http://www.ssahraa.com/" doğrulanmış, "ssahraa.blogspot.com" doğrulanmamış ikisininde doğrulanması mı gerekiyor?

  YanıtlaSil
 11. işlemleri uyguladım ve sitemi ekledim teşekkürler

  YanıtlaSil
 12. teşekkürler, 3 gündür doğrulama yapmaya çalışıyordum.Çok net bir şekilde anlatmışsızın ,sayenizde doğrulandım:)

  YanıtlaSil
 13. çok sağol arkadaşım kaç gündür uğraşıyorum bunun için. çok açıklayıcı anlatmışsın.

  YanıtlaSil
 14. Teşekkürler İşemi Yaradı :)

  YanıtlaSil
 15. Kumanda Paneli >> Şablon >> HTML Düzenle >> Açılan sayfada head etiketinin hemen altına kodu yapıştır. Search Console'dan siteni doğrula. Tamamdır:)

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz