Blogger da RSS yayını için Feed Burner kullanmak

flamocon RSS okumak için kullanılan bir çok program ve eklenti olsa da, Google’un geliştirdiği FeedBurner kullanıcıların herhangi bir ek programa ihtiyaç duymaksızın feed'leri okumalarını sağlayan online kaynaklardan birisi.

 

Takip ettiğiniz blog’larda ki feed'leri bu sayfalara ekleyerek hem servisin sunduğu haberleri hem de takip ettiğiniz yazıları okumanız mümkün.

 

Peki diğer kullanıcılara  sunabileceğiniz bir feed'i nasıl  yapacaksınız?

 

Feedburner bu iş için en iyi çözüm. Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra Atom adresinizi FeedBurner'a kaydederek diğer kullanıcıların üye olabilecekleri  bir  feed  oluşturabilirsiniz.

 

Blog’unuz için bir feed adresi oluşturmak için buradan Google hesabınız ile giriş yaptıktan sonra açılan sayfaya blog’unuzun RSS akışını Feedburner’a yönlendirmek için blog’uğunuzun linkini veya rss akışını Örnek:

http://www.blogunuzunadı.blogspot.com/feeds/posts/default  açılan sayfada ki forma yazın ve “Next” yazan butona basın.

 

        2010-03-01_014733

 

Sizi karşılayan sayfada oluşturacağınız feed için bir isim belirlemeniz gerekiyor uygun bir isim yazdıktan sonra mesela blog’unuzun adını yazıp tekrar “Next” butonuna basın.

 

       blog-feed

 

Bundan sonra diğer adımları “Next”  yazan butona basarak geçebilirsiniz.

 

Ayarlarınızın bulunduğu sayfaya geldiğinizde oluşturduğunuz besleme adresinin genel ayarlarını yapabilir, blog ziyaretçilerinizin kolayca Feed akışınıza üye olabilmeleri için çeşitli araçlardan istediğinizi kendinize göre özelleştirdikten sonra blog’uğunuza gadget olarak ekleyebilirsiniz.

 

Feed ayarlarınızı yaptıktan sonra blog’uğunuzun ziyaretçilerini bu hesaba yönlendirmek için son olarak yapmanız gereken bir işlem kalıyor.

 

kayıt-urlesi

 

Oluşturduğunuz beslemenin URL’sini  kopyaladıktan sonra sırası ile  Kumanda Paneli ➜ Ayarlar ➜ Site İçerik Takibi  yolunu takip ederek Kayıt İçerik Takibi Yeniden Yönlendirme URL'sinin karşısında yer alan forma bu kopyaladığınız bu linki yazın.

Paylaş !

22 yorum:

 1. Merhaba ben feed burnera üye oldum ama kapatmak istiyorum nasıl yapıcam?

  YanıtlaSil
 2. Feedburnera eklediğin blog'uğu silerek eğer blogger ayarlar sayfandada bu adre yönlendirdiysen ordanda kaldır.

  YanıtlaSil
 3. bloğumdaki ayarlar sayfasına yönlendirmedim ama feedburnera yabancı dil bulamıyorum nasıl kaldırılcağını.Birde bu ücretlimi?Aslında yapmaya çalıştığım facebookta notlara otamatik yayını yapmaktı.Arkadaşımın bloğu yönleniyor ama benimki yönlenmiyor.Sanırım sorun blogta.Site içerik takibimde tüm yazıyor ama olmuyor bir türlü :( Bende feedburnerdan yönlendireyim dedim yorumlarda öyle yazıyordu en azından ben öyle anladım ama feedburner çok karışık :s

  YanıtlaSil
 4. Karabidikim Tanıttığımız uygulamlar genelikle ücretsiz zaten ücretli versiyonlarınıda yazılarımızda genellikle belirtiyoruz. Feedburner'da Blgger gibi Google'ye ait ve tamamen ücretsiz.

  Blog'uğunun RSS yayınını Feedbur'nıra yönlendirmenin en büyük avantajı blog ziyaretçilerin blog'uğunu Yahoo veya İGoogle gibi açılış sayfalarından takip etmek isterlerse kolayca abone olmalarını sağladığı gibi ayrıca bizim blg'uğumuzda görebileceğin ciklet veya eposta aboniliği gibi kolayca abone olmalarını sağlayan araçlarıda ücretsiz kullanabiliyorsun.

  Facebook ntlar uygulamasındaki sorunda bloguğundan kaynaklanmıyor bu facebook'la ilgli bir sorun şuan notları bizde ekleyemedik.

  Ama notlar uygulaması yerine Social RSS ’yi sayfana ekleyerek yazılarını otomatik olarak blog'uğuna gidecek bir bağlantıyla duvarında paylaşabilirsin.
  Ayrıntılı anlatım içinde buraya bakabilirsin.

  http://bloggermodifiye.blogspot.com/2010/09/facebook-hayran-sayfanz-gelistirin.html

  Ayrıca şunu belirtmekte fayda var resimler görünmüyor.

  YanıtlaSil
 5. Dostum benim blogu eklemeye kalktım ama bir sorun çıktı.
  şöyle bir sorundan bahsediyor.
  http://i51.tinypic.com/11ih3rd.jpg ve aşağıdaki linke tıkladığım zaman ise
  http://yenilenebiliryasam.blogspot.com/feeds/posts/default?alt=rss
  şöyle bir sayfa karşıma çıkıyor
  http://i56.tinypic.com/2cpvybn.jpg
  ne yapmam gerekiyor?

  YanıtlaSil
 6. Gelawêj kumanda panaeli ➜ Ayarlar ➜ Site içerik takibi yolunu takip et burada bulunan seçeneklerde site içerik takibini tüm olarak işaretli olduğundan emin ol...
  Diğer bir yöntemde.
  blog ziyaretçilerinin e-posta yoluyla yazılarını takip edebilmelerini sağlayan bir gadget var onu blog'una eklersen otomatik olarak feedburner hesabı oluşturmuş oluyorsun...gadgetı eklemek için Kumanda paneli ➜ Tasarım yolunu takip ederek
  Sayfa öğeleri bölümüne geçerek burada gadget ekle yazan bağlantıya tıkla ,açılan pencerede E-posta ile Takip Et adlı gadgetı kolayca ekleyebilirsin.

  YanıtlaSil
 7. merhaba blogspot uzantılı blogumun adını değiştiğim günden beri yeni postlarım kumanda paneline düşmüyor.. ve dolayısıyla izleyicilerim postlarımı görmüyor.. yukarıdaki yöntemi mi uygulamam gherekiyor? teşekkürler..

  YanıtlaSil
 8. @SED yukarıdaki işlemler yapman blog'uğunun arama motorlarında daha iyi indexlenmesi ve blog ziyaretçilerinin farklı igoogle sayfası, yahoo sayfası gibi saylardanda girdiğin içerikten haberdar olabilimeleri için araçlar sunar.

  Fakat şuan yaşadığın sorunu yani blog ziyareçilerinin kendi kumanda panellerinden senin yazılarını takip etmelerine olanak sağlamaz.

  Peki senin bu sorunu halletmek için ne yapman gerekir : Cevap aslında gayet basit hiç bir ayarı değiştirmeden bekleyeceksin.

  Sırası ile Blogger Kumanda panelinden Ayarlar bölümüne geçersen ,Blogunuz listelerimize eklensin mi? (evet olsun)... diye bir seçenek göreceksin ve bu seçeneğin hemen altında NotBu ayarda yapılan değişiklikler, önbelleğe almaya bağlı olarak biraz gecikebilir.

  diyede bir uyarı bulunur bu uyarı şua anlama gelir: blogumun adını değiştiri veya farklı bir alan adına yönlendirirsen yeni çetiğin alan adı Blogger listelerine eklenene kadar ,takipçilerin kendi kumanda panellerinde yeni yazılarından haberdar olamazlar.

  Bu durumda sanrım ortalama 1 ay kadar böyle sürecektir.

  YanıtlaSil
 9. ayyy Allah razı olsun abi 1 ay geçti aslında daha da fazla.. geçen hafta 2 postum yayınlandı ama şimdi yok.. :(

  YanıtlaSil
 10. @SEDfarklı blog ve forumlarda bu konularda değişik çözüm önerileri sunulsa da çoğu yanlış bilgi(konuyu uzun uzun anlatmamın sebebi de bu:) , dediğim gibi bu blogger taraflı indexlenmeyle ilgili bir sorun ve beklemekten başka yapabileceğin her hangi bir şey bulunmuyor, bana e-posta yoluyla soru soranların ortalama bir ay bu sorunu yaşadıklarını görüyordum o yüzden bir ay dedim senin blog'un için farklı da olabilir.

  Ben alan adına geçtikten 15 gün sonra düzelmişti.

  YanıtlaSil
 11. http://feeds.feedburner.com/mutluevlilikformulleri bunu yaptım tamam ondan sonra rss eklemeye izin verilen sitelere bunumu yoksa http://www.blogunuzunadı.blogspot.com/feeds/posts/default bunumu koycaz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilk verdiğin linki eklmen gerekiyor

   Sil
 12. merhaba bende içerik takibini bu şelilde yaptım ama bu rss kaydol logolu çıkmıyor konu başlıkları halinde listelendi anlamadım ya :) http://manuelmedya.blogspot.com adresinden bi baksanız bi el atın şuna:)

  YanıtlaSil
 13. Your feed filesize is larger than 576K. You need to reduce its size in order for FeedBurner to process it. Tips for controlling feed file size with Blogger can be found in Tech Tips on FeedBurner Forums, our support site.

  böyle bir hata alıyorum düzeltmek için nasıl bir ol izlemem gerekir teşekkürler

  YanıtlaSil
 14. sorunu çözdüm feedburnere bu kodu girerek halledebilirsiniz

  http://blogunuzun adı.blogspot.com/feeds/posts/default?max-results=3

  aynı sorunu yaşayanlar için ayrıntılı bilgi ve farklı öneriler de mevcut

  http://support.google.com/feedburner/answer/79626/

  YanıtlaSil
 15. sorunu çözdüm tabii geceyarısını bulduk bu daha ayrıntılı bir açıklama olmuş çok çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende yorumu düzeltiyordum link yanlış olmuş diye :)

   Sil
  2. gördüm :)) kolay gelsin bu arada başım sıkıştığında ilk müracatı buraya yapıyorum çalışmalarınızda başarılar diliyorum

   Sil
  3. teşekkürler sanada kolay gelsin başrılar.

   Sil
 16. Blogunun içeriği Feedburner sayfasında görüntülenme oranı 576k'ı geçtiği için hata veriyor bu sorunu düzeltmek için sayfada yayınladığın yazıları azaltırsan sorun hal olur.

  bunuda şöyle yapabilirsin
  1 Feedburner.com a giriş yaptıktan sonra açılan sayfada Edit Feed Detials yazan bağlantıya tıkla.

  2 Açılan yeni sayfada Original feed: yazan bölümün karşısında yer alan linkin sonuna ?max-results=3 yazarsan o sayfada sadece 3 yazı görünmüş olur.
  Örnek:
  http://bloggermodifiye.com/feeds/posts/default?max-results=3
  tabi sen bunu ?max-results=5 olarak ta ayarlayabilirsin hangisi uygun geliyorsa.

  3 Save Feed Detials yazan butona basıp yaptığın işlemi kaydet.

  Ayrıca bu görselde de daha fazla ayrıntı bulabilirsin.

  YanıtlaSil
 17. merhaba benim 160 küsür yazım var ama feedburner'da hepsi gözükmüyor.bazıları gözüküyor sorun ne olabilir acaba? ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz.

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz