Blog Nedir ?

Bloglar yani diğer adıyla, Web günlükleri(“weblog”) belirli bir konusu olmayıp her hangi bir konu hakkında güncel haberler, olaylar, politika, günlük hayat, spor, teknoloji, müzik, yemek hatta bakkal mehmet amcanın sorunları hakkında bile yazılar yazıp bunları  internette ters kronolojik sırayla yeniden eskiye doğru paylaşabilmenizi sağlayan online platformlardır.

Blogları klasik bir internet sitelerinden ayıran en önemli etken çok daha kolay hazırlanıp hayata geçirilebilir olması.Blog içinde yazarların, blog ziyaretçileri ile etkileşim sağlayabilmesi için yorum özelliği barındırması sayesinde yazar ve blog ziyaretçilerinin katkıları ile içeriğin zenginleşip ön plana çıktığı online platformlar olarak da düşünebilirsiniz.

 

İngilizcedeki “web” ve “log” kelimelerinin hızlı okunması ile oluşan “weblog” kavramının zamanla yaygınlaşması ile “blog” ve bunlara içerik giren “blogger” gibi terimlerinde doğmasını sağlamıştır .

 

 

 

Blog’umla neler yapabilirim ?

Benim de yaşananlara, sanata, spora, magazine, ilgi alanlarıma kısaca hayata dair    söyleyeceğim iki çift sözüm var diyorsanız sizinde bir bloga ihtiyacınız var demeketir.

 

Yazılarınızı, beğendiğiniz, ilgi duyduğunuz veya kendi ürettiğiniz amatör/profesyonel içeriklerle zenginleştirebilir, blog’unuza  eklediğiniz videoları, resimleri tanıdığınız veya tanımadığınız herkesle paylaşapıp onların fikirlerinide alabilirsiniz.


Kendi topluluğunuzu oluşturun

blog siteleriBlog’unuzu tek başınıza güncelleyebileceğiniz gibi arkadaşlarınızı bir araya toplayabilir sizinle aynı ilgi alanına sahip insanlarla birlikte ilgi duyduğunuz bir alanda (sanat, spor, magazin, teknoloji, siz seçin...) kısaca sizinle aynı şeyleri düşünen ve aynı duyguları paylaşanlarla,  kendi ürettiğiniz içerikleri internette paylaşabilirsiniz.

 

Resimlerinizi paylaşın

Beğendiğiniz, ilgi duyduğunuz veya kendi çektiğiniz amatör veya profesyonel
fotoğrafları, Blog’unuzda oluşturabileceğiniz kişisel galerilerinizde herkesin beğenisine sunabirsiniz.

Videolarınızı paylaşın

blog nedir nasıl yazılırGünümüzde internet denince akla ilk gelenlerden biri videolar.
Gittiğiniz konserde çektiğiniz veya Yotube,Dailymotion gibi video akışkanı gibi servislerde beğendiğiniz bir videoyu, blog’unuzun sayfalarına ekleyerek paylaşabilirsiniz.

 

Müziklerinizi paylaşın

blogger müzikBeğendiğiniz dinlediğiniz sanatçıların parçalarını kendi blogunuzda herkesle paylaşabilirsiniz, internnete bulabileceğiniz bir çok servis ve eklenti sayesinde istediğiniz müziği tek tek veya liste halinde kolayca paylaşabilirsiniz.

 

 

 

Adım adım kendi blogunuzu oluşturun.

 

1  2  3  4  5  6

Kaynak: Wikipedia , Blogspot

Paylaş !

9 yorum:

 1. Çok aydınlatıcı olmuş,gerçekten emeğine sağlık...
  bu uygulamaları bende kendi bloğumda deniycem =))
  bakalım becerebilecekmiyim :=)

  YanıtlaSil
 2. Hala blogun ne olduğunu bilmeyenlermi var ?

  YanıtlaSil
 3. bunda şaşılıcak ne varki?
  benim tanıdığım bir çok insan bloğun ne olduğundan habersiz :)))
  ama cidden aydınlatıcı bir paylaşım olmuş tşk.
  bende açıklama yapmaktan kurtulmuş olurum, meraklılarını bu adrese yönlendiririm :)))

  YanıtlaSil
 4. Tesadüfen girdim bu bloga ama faydalı bilgiler var teşşekkkürler...

  YanıtlaSil
 5. derslerden fırsat bulamıyan benim gibi biri için çok iyi bi kaynak oldu. en yakın zamanda kendi blogumu açarım artık..

  YanıtlaSil
 6. Güzel bir blog olmuş yazılarda yeterince aydınlatıcı..

  YanıtlaSil
 7. Teşekkürler senin blog'uğun da güzel olmuş ellerine sağlık..

  YanıtlaSil
 8. istisna bak kendim görmesem beni yönlendirdiğin filan yok
  şaka şaka :))
  genel olarak bloğu incelediğimde güzel ve aydınlatıcı içerikler barındıran bir blog..
  tebrik ederim...

  YanıtlaSil
 9. Aslında blog bir web sitesi türüdür.Blog kelimesi ingilizce “weblog” kelimesinin kısaltılmış ve yaygın kullanılan halidir.Türkçeleştirmek gerekirse “web günlüğü” ya da “ağ günlüğü” denilebilir.

  Teşekkürler

  YanıtlaSil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz