Başarılı bir blogun 8 anahtarı

                                         Tasarım çok önemli
Untitled
Bir blog’un içeriği elbette blog’u ayakta tutacak olan asıl öğedir ancak her şey tasarımla başlar. Siteniz veya blog’unuz kullanıcıya kolaylık sağlamayan bir tasarıma sahipse içeriğiniz ne kadar zengin olursa olsun ziyaretçileriniz alternatif bloglar’a yöneleceklerdir.
2
Tasarımda göz yorucu olsa da kullanmak istediğiniz renkler varsa  ya bu renkleri göz yormayan uyumlu alternatiflerle dengelemelisiniz ya da ziyaretçilerinize bu renkler haricindeki bir tasarıma geçebilecekleri seçeneği sunmalısınız.


3Tasarımlarda kullanabileceğiniz bir birleriyle uyumlu renk örneklerini görmek için Colorcombos sitesine bakabilirsiniz.Kendi şablonunuzu tasarlayacak kadar deneyimli değilseniz ilk etapta  bağımsız tasarımcıların oluşturduğu buradan seçeceğiniz ücretsiz şablonlardan her hangi birisini kullanarak blog’unuzun tasarımını benzersiz bir hale getirebilirsiniz. Blog’unuzun şablonunu nasıl değiştirebileceğiniz hakkında bir fikriniz yoksa eğer burada ki yazı size yardımcı olabilir.

                                      Ziyaretçilerinizi dışlamayın


4 Bir blog’un internette kalıcı olmasının en önemli sırlarından birisi, ziyaretçilerinde blog’un ilerleyişine olabildiğince dahil etmektir. Harika bir içerik  oluşturduğunuz blog’unuz da ziyaretçileriniz ne içeriğe ne de yorumlara katkıda bulunamıyorlarsa yüzlerce kişinin yapacağı tek şey blog’unuza girip güncel içeriğe bakıp çıkmak olacaktır.
5 Tasarımınız güzel ve anlaşılır, ziyaretçilerinizde blog’unuza interaktif biçimde katkıda bulunuyorlar. Peki ya blog’unuzun kullanımı? Siz bir blog tasarlayacak kadar ileri seviyede web bilgisine sahip olabilirsiniz ancak ziyaretçilerinizin sizin kadar tecrübeli olmadıklarını göz önüne almalısınız.

6 Halbuki iyi bir web sitesinin veya blog’un en önemli kriterleri arasında ziyaretçi sayısı kadar ziyaretçilerin o sitede ne kadar süre kaldığı da vardır. İlk etapta yorumları anonim kullanıcılarda dahil olmak üzere ziyaretçilerinizin daha rahat yorum yapabilmelerine izin verebilirsiniz. Daha sonra ziyaretçileriniz zaten alıştıklarında kendi isim veya nikleri ile yorum yapacaklardır.


                                     Güncellik hayatta kalmak demek

 

7İçeriğiniz ne kadar zengin olursa olsun sık güncelleme ve yenilik, kullanıcıları blog’unuza bağlamanın olmazsa olmazıdır.
Bu yüzden ne sıklıkla günecelleme yapacaksanız yola bu doğrultuda başlayıp devam edin.

Blog’unuzu açtığınız ilk günlerde çok sık güncellleme yapıp ilerleyen günlerde güncelleme aralığınızı uzatırsanız izleyicileriniz bu durumdan memnun olmayacak ve blog’unuzu takip etmeyi bırakacaklardır.

8 Blog’unuzun konusu çok önemlidir her telden içerik sunmaya çalışan bir blog istese de başarılı olamaz, bunun nedeni blog’una toplamaya çalıştığı insanların çeşitliğini artırmak için her telden içerik sunacak blogların hiç bir konu hakkında tam olarak yararlı ve bilgilendirici sunamıyacakları.

Bunun yerine iyi bildiğiniz bir konuda bu konuyla alakalı insanlara yönelik içerik sunmak. Bu saydıkları tabi ki kişisel günlükleri, blogları kapsamıyor.
Paylaş !

17 yorum:

 1. Ben gözlemlediğim kadarıyla en fazla ziyaretçisi olan bloglar kendi temasını yapıp ve yaptığı temaları paylaşan bloglar :)

  YanıtlaSil
 2. bence içerik önemli .. yani iyi içerik üreten ve devamlılığı olan bloglar ilgi görüyor.

  YanıtlaSil
 3. Ben çok yeni bir blog açtım bu konuda hiç bir bilgim yok.İşte oraya bas şuraya gir ilerle şeklinde gidiyorum kendi kendime.Çok takıldığım noktalar ve tıkanıp kalıyorum,sizin blogunuzu inceliyorum sorunum için ama hiç bir şey anlamıyorum bende var mı bişey.Mesela e-posta ile yaptığım yemeği etkinliğe katılaçağım bir türlü gönderemiyorum.hep sorun oluştu yazısı çıkıyor.Ben size sorunlardan dolayı çok baş vuracağım sanırım şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaptığınızın yemeklerin tariflerin e-postayla göndermenize gerek yok izleyiciler gadgetı ile veya e-posta ile takip et gadgetı ile sizi izlemye alanlar siz yeni bir yazı yazdığınızda bir gün sonra haberdar olurlar..

   Sil
 4. Tayfun bey yanıt için çok teşekkürler,ben yemek etkinliklerine yaptığım tariflerle katılmak istediğimde kendi blogumdan bir başka bloga e-posta ile ulaştıramıyorum.Arkadaşlarım örnek makarna etkinliği yapıyor haydi bayanlar dediğinde ben varım makarnamı yaptım gönderiyorum diyemiyorum. işte bu noktada sorun yaşıyorum e-postam gitmiyor teşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kardelen hanım diyelim ki sizin yeni yazılarınızdan haberdar olmak isteyen ya blogunuza üye olacaklar yada blogger gadgetlarında bulunan e-posta adresiyle takipçiniz olabilecekleri eklentiyi kullanacaklar,

   takipçilerinize yeni bir haber duyurmak için bir yazı yzarsınız onlarda bir gün sonra bu yeni haberderden mail yoluyla haberdar olurlar...

   şuan için bunun başka bir yöntemi yok ama sizin sorununuz farklıys ben anlayamadım..

   Sil
  2. Tayfun, her telden blog yapmayınız demişsin. Bu düşüncenize katılıyorum. Ben bir bloga girdiğimde her telden bir blog karşıdaysa anında o blogdan çıkıyorum. Beni yoracak olduğunu biliyorum

   Sil
 5. Tayfun, bir sorum daha olacak. Beni izleyen ama rahatsızlık veren kişileri nasıl engelleyebilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogger kumanda paneline giriş yaptıktan sonra "şu kadar sayılı takipçi" yazan bir bağlantı göreceksin, bu bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada, kimi engellemek istiyorsan onun resmine tıklayıp açılan pencerede "bu kullanıcıyı engelle" yazan bağlantıya tıkla, daha sonra istersen engellenen üyeleri göster yazan bağlantıya tıklayarak ta işlemi geri alabilirsin.

   Sil
 6. Tayfun, çok teşekkür ederim. Anlaşılan seni çok rahatsız edeceğim:))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim..
   Bildiğim bir konu olursa her zaman yardımcı olmaya çalışırım.

   Ayrıca birde öneride bulunmak istiyorum, bloguna yorum yapılacağı zaman kelime doğrulama istiyor, aslında spam botlara karşı bir önlem, fakat senin blogun henüz yeni olduğu için spam botlar ziyaret etmeyecektir, kelime doğrulma da sadece yazılarına yorum yapmak isteyenlerin işini zorlaştıracaktır.

   Eğer kelime doğrulamayı iptal etmek istersen aşağıdaki adımları takip edebilirsin.

   Blogger Kumanda paneli › Ayarlar › Yayınlar ve yorumlar yolunu takip ederek açılan sayfada "Kelime doğrulamasını göster" yazan seçeneği "Hayır" olarak işaretle bu sayede blog ziyretçilerin daha kolay yorum yapabilirler.

   Sil
 7. Adımları takip edip "Hayır" ı işaretledim.Çok teşekkür ederim. Benim blogumdaki yazılarımda kelime doğrulatma olacak değil mi? Sadece yorumcuların yorumlarında kelime doğrulatma olmayacak öyle mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sadece yorumlarda gösterilen kelime doğrulama için, diğer yazı yazarken kelime hatalarını gösteren özellik zaten web tarayıcısı ile ilgili duracak

   Sil
 8. Merhaba Tayfun bey, bende çok yeniyim ve bir o kadarda hevesliyim. 2 yazı yayınladım ilki bir alıntıydı, ikincisi ise kendimce yazdığım daha farklı bir konuydu ama bundan sonra ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. Yani kimlerin baktığını, görüntülenme sayısını yada herkesin görüp göremediğini anlayamıyorum. Ne yapmam gerektiğini de araştırıyorum ama bir türlü tatmin edici bir şey bulamıyorum. Yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Fatma hanım...

   Blogunuzu kaç kişinin ziyaret ettiğini veya hangi yazıınızın okunduğu kaç kez okunduğu gibi istatiskleri görmek isterseniz, Kumanda panelinde açılır menüde İstatistikler yazan bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada görebilirsiniz.

   Burada size birde ip ucu vereyim: bu sayfada bulunan Kendi sayfa görünümlerinizi izlemeyin yazan bağlatıya tıkladıktan sonra açılan pencerede Sayfa görünümlerimi izleme diye yazan seçeneği işaretleyip kaydederseniz sizin ziyaretlerinizi filitreleyeceği için daha sağlıklı sonuçlar elde edersiniz.

   Blog ziyaretçilerinizi takip edebileceiğiniz farklı yöntemler görmek isterseniz bu bağlantıya tıklayarak ta diğer seçeneklerinizin neler olduğunu görebilirsiniz.

   Bloglamaya yeni başladığınız için bu paylaşımlar, blogunuzu daha fazla geliştirmeye ve daha fazla ziyaretçiyi blogunuzun okuyucusu haline getirmeye yardımcı olacaktır.


   Sil
  2. kendi sayfa görünümlerimi ısrarla izleyen chrome için ne yapmalıyım ))?

   Sil

Lütfen yazıyla ilgisiz yorum yapmayın sormak istediğiniz bir soru varsa sağda bulunan kotegorilerden sorunuza en uygun olan kategoriye tıklayıp, açılan sonuçlardan birisine yorum yapabilirsiniz, ayrıca sadece link bırakmak için yapılan spam yorumlar yayınlanmaz